تهدید به بازداشت مدیر‌عامل شرکت میزبان سایت پیوند‌ها پس از طلب‌کردن بدهی خود از یک نهادحکومتی

دوشنبه, ۲۹ام مرداد, ۱۳۹۷
اندازه قلم متن

یکی از اعضای کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه به دنبال مسدود شدن وب‌سایت پیوند‌ها توسط شرکت هاست‌ایران به دلیل آنکه بیش از پنج سال هزینه میزبانی این وب‌سایت را تامین نکرده است، مدیر عامل این شرکت را تهدید به بازداشت کرد. وب‌سایت پیوند‌ها که به سایت فیلترینگ نیز مشهور است به دلیل بدهی ۳۰۰ میلیون تومانی طی پنج سال گذشته به شرکت خدمات‌دهنده سرویس میزبانی وب از دسترس خارج شد.

کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه در سال ۱۳۸۸ و در پی تصویب قانون جرایم رایانهای در مجلس شورای اسلامی راه اندازی شد. اعضای این کارگروه ۱۲ نفر هستند که مسوولیت مشخص کردن وبسایت های هستند که آن ها را «مجزمانه« تشخصی میدهند. دادستان کل کشور رییس این کارگروه و دبیر آن عبدالصمد خرمآبادی معاون دادستان کل کشور در امور فضای مجازی است.

استفاده از قدرت دستگاه قضا برای مرعوب کردن شرکت‌های بخش خصوصی و حتی دولتی، توسط مقامات قوه‌قضاییه سابقه‌ای طولانی دارد. ولی اقدام کارگروه برای بازداشت مدیرعامل یک شرکت که تنها درخواست دریافت بدهی خود است، نشان می‌دهد که چگونه شرکت‌های بخش خصوصی در برابر سوء‌استفاده قوه‌قضاییه از قدرت خود آسیب‌پذیر هستند.

پیوندها نام وب‌سایتی است که برای تغییر مسیر کاربران در هنگام مواجهه با سایت‌های فیلتر شده مورد استفاده قرار می‌گیرد به این صورت که اگر کاربر درخواست بازدید از وب‌سات فیلتر شده را بدهد به صورت خودکار به وب‌سایت پیوند‌ها فرستاده خواهد شد. مسدود شدن این وب‌سایت اثری در عملکرد سیستم فیلترینگ ایران نخواهد داشت اما باعث خواهد شد تا در صورتی که کاربران درخواست بازدید از وب‌سایت فیلتر‌ شده‌ای را بدهند به جای مشاهده ده‌ها لینک مورد تایید حکومت ایران که به صورت پیشنهاد به کاربران داده می‌شود تا به جای مراجعه به وب‌سایت مورد درخواست از آن وب‌سایت‌ها دیدن کند، صفحه‌ای را با پیغام «account susspened» نمایش داده شود.

در پی مسدود شدن این وب‌سایت به عدم پرداخت هزینه میزبانی، فرشاد اسماعیلیان، نایب رییس هیئت مدیره هاست‌ایران در حساب توییتر خود خبر از تهدید شدن توسط مقامات ایران به بازداشت خبر داد. او در حساب توییتر خود نوشت: «تو کشوری زندگی می‌کنم که مدیر یک کسب و کار تهدید به بازداشت می‌کنند فقط برای اینکه هزینه خدماتش رو مطالبه می‌کند…» او در توییت دیگری در مورد نهاد و فردی که آنها را تهدید به بازداشت کرده است ادامه داد: «فکر می‌کنم بار حقوقی داشته باشه ذکر نام، ولی از دفتر کارگروه[کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه] تماس گرفتن به دوستان وزارت ارشاد هم پیغام دادن به فلانی بگید امروز تا اخر وقت اگر [سایت را]باز نکنه با حکم جلب می‌آیم هاست ایران(دفتر شرکت).»

هفته نامه پیوست از قول یک منبع آگاه در مورد مالکیت این وب‌سایت در حساب توییتر خود در مورد مالک وب‌سایت پیوند‌ها نوشت نوشت: «یک منبع آگاه به پیوست می‌گوید اظهارات مدیران ایران هاست درست نیست چرا که ازشروع دولت یازدهم مالکیت این سایت به کمیته تعیین مصادیق مجرمانه سپرده شده است. بنابراین مرکز رسانه‌های دیجیتال دیگر مسوول پرداخت هزینه‌های سایت پیوندها نیست.»

فرشاد اسماعیلیان، نایب رییس هیئت مدیره هاست‌ایران در گفتگو با وب‌سایت خبری شنبه‌پرس گفت: «بدهی وزارت ارشاد بابت سایت پیوند‌ها حدود ۳۰۰ میلیون تومان است که به‌هیچ‌وجه عدد قابل‌توجهی برای یک وزارتخانه دولتی محسوب نمی‌شود. اما علیرغم پیگیری‌های ۵ ساله ما، کسی حاضر به پاسخگویی در این زمینه نیست و ما تنها راه جلوگیری از ضرروزیان بیشتر شرکت‌مان را ادامه ندادن همکاری با وزارت ارشاد در رابطه با سایت پیوند‌ها دیدیم.»


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.