بهرام قاسمی: از سرعت روند کار با ۱+۴ رضایت کامل نداریم

دوشنبه, ۲۹ام مرداد, ۱۳۹۷
اندازه قلم متن

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه اعلام کرد که حکومت ایران از سرعت روند کار با ۴۱ رضایت کامل ندارد.

سخنگوی وزارت خارجه می‌گوید پیشرفت‌هایی در خصوص بسته پیشنهادی ۱+۴ به دست آمده اما روند گفت‌وگو با اروپایی‌ها به خاطر تعطیلات تابستانی کند پیش می‌رود. او پاسخ روشنی به ضرورت آگاه بودن مجلس از مذاکرات کنوانسیون خزر نداد.

قاسمی دوشنبه ۲۹ مرداد در نشست هفتگی با خبرنگاران گفت: «مواضع سیاسی اروپا و چین و روسیه بسیار روشن است و شاهد پیشرفت‌هایی در خصوص بسته پیشنهادی هستیم و گام‌های بیشتری تا امروز برداشته شده و متاسفانه به علت تعطیلات آگوست و وضعیت اروپا کمی و به دلایل دیگر با کندیهایی مواجه بودیم و از سرعت روند کار رضایت کامل را نداریم.»

قاسمی افزود که ایران مصرانه از این کشورها می‌خواهد با جدیت و سرعت بیشتر برای حفظ برجام تلاش کنند.

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، پیش‌تر گفته بود که اقدامات اروپا برای حفظ برجام تاکنون بیش از آنکه عملیاتی باشد، تنها اعلام موضع بوده است.

بهرام قاسمی در نشست خبری ۲۹ مرداد تاکید کرد که مسائل موشکی ایران غیرقابل مذاکره است. آنگلا مرکل صدراعظم آلمان به تازگی در دیدار با رئیس جمهور روسیه گفته است: «آلمان به توافق هسته‌ای پایبند است اما با نگرانی برنامه موشکی تهران و نفوذ این کشور در یمن را دنبال می‌کند.»

قاسمی گفت: «خانم مرکل و مشاورانش باید واقف باشند که برجام و برنامه موشکی ایران دو موضوع جدا هستند و ارتباطی با هم ندارند.»

سخنگوی وزارت خارجه ایران در ادامه عنوان کرد که فعالیت “کارگروه اقدام ایران” در آمریکا رصد می‌شود و در صورت نیاز به چگونگی برخورد با آن تصمیم‌گیری خواهد شد.

یکی از خبرنگاران از قاسمی پیرامون اتهام جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا، مبنی بر تلاش ایران برای مداخله در انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره سوال کرد. سخنگوی وزارت خارجه پاسخ داد : «کافر همه را به کیش خود پندارد.»

در این کنفرانس خبری، از بهرام قاسمی پرسیده شد که آیا وزارت خارجه مکلف نبود نمایندگان مجلس را از جزییات مذاکرات کنوانسیون خزر آگاه کند؟ او گفت هیچ کشور و هیچ گروهی در مسائل سیاسی حین مذاکره، اخبار مذاکره یا همه اطلاعات را منتشر نمی‌کند. او توضیح داد: «کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر یک موضوع پیش پا افتاده نبود که در یک سفر و آمد و شد کوتاه درباره آن تصمیم گرفته شود، کنوانسیون حاصل ۲۱ سال مذاکره با نمایندگان دولت‌های مختلف و متعدد است و حاصل یک تلاش دیرپا بین ایران و دیگر کشورهای حوزه خزر بود.»

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.