شراگیم زند: هیأت حقیقت یاب/ ماموریت هجدهم/ چینی ها در خلیج فارس

دوشنبه, ۵ام شهریور, ۱۳۹۷
اندازه قلم متن

این هفته اخبار ضد و نقیضی از حضور کشتی های مشکوک ماهیگیری (ماهی جاروکنی) چینی در خلیج فارس و اعتراض صیادان محلی در رسانه ها منتشر شد. نظر به اینکه تازه اوضاع کشور کمی آرام شده است و از بالا دستور آمده که به سرعت و با دقت تمامی خبرهایی که می‌تواند باعث سوء استفاده بیگانگان و دشمنان انقلاب شود باید مدیریت و شفاف سازی شود ما سریعا هیأت حقیقت یاب خود را که در مرخصی تابستانی بود احضار نموده و آنها را به استان هرمزگان اعزام نمودیم تا گزارش کاملی از وضعیت منطقه و فعالیت کشتی های مشکوک در آبهای نیلگون خلیج فارس تهیه نماید. گزارش این عزیزان لحظاتی پیش به دست ما رسید که ما ان را جهت شفاف سازی و رفع نگرانی منتشر می‌نمائیم:

اول: به محض ورود به منطقه سراغ بازار ماهی فروشها رفتیم. شکر خدا بر خلاف تبلیغات رسانه های معاند آرامش کامل بر بازار حکمفرما بود. بار آخر که ما رفته بودیم بازار ماهی فروشهای جنوب، انقدر شلوغ بود و سر و صدا بود که صدا به صدا نمی‌رسید. الان قدرتی خدا بازار انقدر آرامش داشت که گربه ته بازار میو می‌کرد ما از این سر بازار صدایش را می‌شنیدیم.

دوم: با پرس و جو متوجه شدیم کشتی های چینی که در منطقه حضور دارند تنها به صید ماهی هایی می‌پردازند که صیادان ایرانی رغبتی به صید آنها ندارند. این ماهی ها که به «سنده ماهی» شهرت دارند به هیچ عنوان مصرف خوراکی ندارند و ما خودمان هم نمی‌دانیم چینی ها به چه چیز این ماهی ها علاقه دارند. علی ایحال برای اطمینان از خوراکی نبودن این ماهی ها ما خودمان نمونه ای از این ماهی ها را چشیدیم که واقعا – گلاب به رویتان – مزه سنده می‌داد. از آن موقع هم به شدت دچار بیرون روی شده ایم. ما به صیادان ایرانی و مردم عزیز ایران اطمینان می‌دهیم که این چیزهایی که کشتی های چینی با تور می‌گیرند و می‌برند را جلوی سگ بگذاری نمی‌خورد و لازم نیست نگران چیزی باشند.

سوم: اینکه گفته شده کشتی های صیادی چینی مثل جاروبرقی عمل کرده و علاوه بر سنده ماهی، حلوا سفید و حلوا سیاه و سایر ماهی های درجه یک جنوب را هم می‌گیرند به شکلی که نسل این ماهی ها در حال برافتادن است، صحت ندارد. بر روی تمام تورهای کشتی های چینی تابلوهای “ورود زبیدی و حلواسیاه مطقا ممنوع” و ” فقط سنده ماهی” درج شده است. صیادان چینی با ماهی های متخلف که وارد تور این کشتی ها می‌شوند به شدت برخورد کرده و آنها را با اخذ تعهد کتبی دوباره روانه دریا می‌نمایند.

چهارم: فیلمی از بازرسی سردخانه یک کشتی ماهیگیری چینی منتشر شده است که در آن همه جور ماهی صید شده است به جز سنده ماهی. ما در این مورد تحقیق کردیم و متوجه شدیم که ماهی هایی که در فیلم مشخص است همگی از خانواده سنده ماهی ها هستند که به خاطر تغییرات ژنتیکی طولشان از چهار سانت به یک متر افزایش پیدا کرده است. متاسفانه برخی با دیدن این فیلم و بدون تحقیقات کافی اقدام به جاج نمودن ماهیگیرهای زحمتکش چینی و سیاه نمایی نموده اند.

پنجم: اینکه ماهیگیرهای چینی اصلا به چه عنوانی در آبهای ایران صیادی می‌کنند در حالی که صیادهای ایرانی دارند سماق می‌مکند را خوشبختانه خود وزیر امور خارجه محترم کشورمان جناب ظریف در گفتگو با رضا رشیدپور شفاف سازی کردند. منتهی ما خودمان تا این لحظه پنج بار ویدئوی صحبتهای ایشان را گوش کردیم و دقیق متوجه نشدیم بالاخره ما خلیج فارس را به چینی ها اجاره داده ایم؟ کشتی ها را اجاره داده ایم؟ سنده ماهی ها را اجاره داده ایم؟ بالاخانه را اجاره داده ایم یا که چی… به محض تکمیل اطلاعات و فهمیدن اینکه چی به چی هست و کی چی رو به کی اجاره داده و کلا اینجا کجاست و ما کی هستیم، گزارش تکمیلی تنظیم و ارسال خواهد شد.

از: ایران وایر


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.