هیات سیاسی و اجرایی همبستگی جمهوری خواهان ایران: اعدام را متوقف کنید! اجرای حکم سه فعال کرد، رامین حسین پناهی، لقمان و زانیار مرادی را محکوم می کنیم

سه شنبه, 20ام شهریور, 1397
اندازه قلم متن

هیات سیاسی و اجرایی همبستگی جمهوری خواهان ایران
اعدام را متوقف کنید!

اجرای حکم سه فعال کرد، رامین حسین پناهی، لقمان و زانیار مرادی را محکوم می کنیم.
دوشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۷ – ۱۰ سپتامبر ۲۰۱۸

در حالی که نهاد های حقوق بشری بین المللی و جمع زیاد و متنوعی از فعالان سیاسی و مدنی ایران خواستار متوقف کردن حکم اعدام سه تن از فعالان جوان کرد و اعاده دادرسی پرونده آنها شده و شواهدی دال بر عدم ارتکاب جرائم تروریستی از سوی وکلای آنان ارائه شده بود،بار دیگر جمهوری اسلامی حق حیات آنها را بیرحمانه و با ارتکاب خشونت سلب کرد. این اقدام جنیات کارانه با توجه به نقض فاحش آئین دادرسی منصفانه و بخصص اجرای حکم زانیار و لقمان مرادی بعد از وقفه ده ساله نشانگر خروج از روال قضائی با اهداف سیاسی ارعاب و وحشت آفرینی است. جمهوری اسلامی در شرایط تشدید بحران های خودساخته با تشدید سرکوب و سیاست مشت آهنین می کوشد بقای نامشروعش را حفظ کند. پیامد های ظلم و ستم رخ داده فقط در تضییع حق حیات سه انسان منحصر نمی شود، بلکه تنش بین مرکز و پیرامون در استان کردستان را افزایش داده و به همبستگی ملی در کشور آسیب می زند. در این راستا حمله موشکی سپاه پاسداران به مقر حزب دمکراتیک کردستان که باعث جان باختن بعضی از فعالان کرد ایرانی اپوزیسیون با ارتکاب خشونت ناموجه شد، در خور محکومیت است. این اقدام نادرست سطح تنش در مناطق کردنشین ایران را افزایش داده و در شرایط کنونی تهدید ها را افزایش می دهد. البته اقدام دو شاخه حزب دمکراتیک کردستان در بازگشت به خط مشی مسلحانه و انجام علمیات نظامی در داخل ایران، نیز از زاویه مقابل مشکلات را تشدید کرده است. این اقدامات با توجه به تجارب قبلی باعث گسترش خشونت از طریق مجازات های فراقانونی و اعمال ناموجه شده است.

همبستگی جمهوری خواهان ایران (هجا) با محکومیت شدید اقدام قوه قضائیه و ابراز همدردی با خانواده های فعالان کرد اعدام شده، تصریح می کند که مجازات اعدام باید برچیده شود. این اعدام ها کارنامه سیاه حقوق بشری جمهوری اسلامی را تیره تر ساخت. دیر یا زود هنگام محاکمه و اجرای عاملان سرکوب و کشتار انسان های بیگناه فراخواهد رسید. همچنین هجا ضمن دعوت از حزب دمکراتیک کردستان به توقف عملیات های نظامی، به جمهوری اسلامی هشدار می دهد که هر چه سریعتر به ترور وهدف قراردادن کرد های ایرانی مخالف از طریق حملات موشکی خاتمه دهد. راه حل مشکلات کردستان گفتگو و امتناع از برخورد های نظامی از هر دو سو و توافق بر سر تحقق مطالبات مشروع تاریخی مردم کرد و دیگر گروه های قومی (اتنیکی) ایران در چارچوب تمرکززدایی و اداره کشور بر اساس تحقق حقوق شهروندی است.

هیات سیاسی و اجرایی همبستگی جمهوری خواهان ایران

۱۹ شهریور، ۱۳۹۷
۱۰ سپتامبر، ۲۰۱۸


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.