زندان ارومیه؛ اعتصاب غذای کودک-مجرم محکوم به اعدام در پی انتقال به سلول انفرادی

چهارشنبه, 21ام شهریور, 1397
اندازه قلم متن

خبرگزاری هرانا – بهاالدین قاسم‌زاده کودک-مجرم محکوم به اعدام در زندان ارومیه در پی ضرب و شتم و انتقال به سلول انفرادی از روز ۲۰ شهریورماه دست به اعتصاب غذا زده است. این انتقال در پی اعتراض این زندانی نسبت به محرومیت خود از دریافت خدمات درمانی و بی توجهی مسئولین زندان نسبت به وضعیت برادر زندانی اش که از قطعی نخاع رنج می برد صورت گرفته است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، بهاالدین قاسم‌زاده زندانی کودک-مجرم محکوم به اعدام محبوس در زندان مرکزی ارومیه روز سه‌شنبه مورخ بیستم شهریورماه ۹۷ پس از مضروب شدن توسط مامورین زندان (علیزاد، محمدنژاد و نجفی) که در حضور رئیس زندان علیرضا صفری صورت گرفت، به سلول انفرادی منتقل شد. وی از همان روز در اعتراض به عدم رسیدگی به خواسته‌هایش دست به اعتصاب غذا زده است.

یک منبع مطلع ضمن تایید این خبر به گزارشگر هرانا گفت: “ضرب و شتم و انتقال بهاالدین قاسم‌زاده در پی اعتراض وی نسبت به ممانعت ریاست زندان از ملاقات و نگهداری وی از برادر بیمارش در بهداری زندان ارومیه و عدم رسیدگی پزشکی و انتقال خودش به بیمارستان خارج از زندان بوده است. بهاالدین علاوه بر آسیب دیدگی نخاع به بیماری زخم معده مبتلا شده است و داوود قاسم‌زاده برادر این زندانی نیز که دچار قطع کامل نخاع است زیر حکم اعدام در بهداری همین زندان محبوس است.”

این منبع همچنین افزود: “آقای قاسم زاده از برادر بیمارش در بهداری زندان مراقبت و سرکشی می‌کرده که صبح روز گذشته رئیس زندان به وی گفته که حق این کار را ندارد. پس از اعتراض آقای قاسم‌زاده مسئولین زندان و رئیس زندان وی را مورد ضرب و شتم قرار داده و به سلول انفرادی منتقل کردند. در پی این موضوع آقای قاسم‌زاده نیز دست به اعتصاب غذا زده است.”

هرانا در تاریخ ۲۲ خردادماه سال جاری گزارش کرده بود، بهاالدین و داوود قاسم زاده، دو برادر زندانی محکوم به اعدام در زندان مرکزی ارومیه که هر دو به علت آسیب دیدگی نخاع و شرایط بد زندان دچار عفونت در ناحیه پا شده‌اند به دنبال وخامت وضعیت جسمانی و ممانعت مسئولان زندان از اعزام آنها به مراکز درمانی، از رئیس زندان درخواست کرده بودند که حکم اعدامشان هر چه سریع‌تر اجرا شود.

هرانا پیشتر نیز گزارش کرده بود، این افراد قرار بوده در تاریخ ۱۲ فروردین‌ماه ۹۷ بر اساس دستور مسئول بهداری زندان به بیمارستان منتقل شوند ولی تا لحظه تنظیم این گزارش از اعزام این افراد توسط مسئولین ارشد زندان ممانعت بعمل آمده است.

لازم به اشاره است زندانیان زندان مرکزی ارومیه به دلیل کمبود پرسنل و نبود پزشک در بهداری از مدت‌ها قبل با مشکلات مشابهی در خصوص درمان و پزشکی دست و پنجه نرم می‌کنند به طوری که از ابتدای سال جاری تاکنون دست‌کم ۵ تن در زندان مرکزی ارومیه به دلیل بیماری و محدودیت‌های اعزام به بیمارستان خارج از زندان جان خود را از دست دادند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.