هشدار واشنگتن به ایران: به حملات متحدان تهران به نیروها وتأسیسات آمریکایی درعراق قاطعانه پاسخ خواهیم داد

پنجشنبه, ۲۲ام شهریور, ۱۳۹۷
اندازه قلم متن


واشنگتن به ایران هشدار داد: ” به هر گونه حمله ای که متحدان تهران در عراق انجام دهند که موجب آسیب رساندن به آمریکایی ها یا به تاسیسات این کشور درخاک عراق شود، به سرعت و قاطعانه پاسخ خواهد داد. دفتر مطبوعاتی کاخ سفید روز سه شنبه ١١سپتامبر/۲۰ شهریور در بیانیه ای ایران را متهم کرد که مانع از حملات اخیر شبه نظامیان شیعه متحد خود در عراق به کنسولگری ایالات متحده در بصره و سفارت این کشور در بغداد نشده است.

در این بیانیه تأکید شده است: ” این شبه نظامیان شیعه در عراق که حملات اخیر توسط آنها صورت گرفته است، از کمک های مالی، آموزشی و تسلیحاتی ایران بهره مند می شوند.

در این بیانیه همچنین آمده است:”ایالات متحده رژیم تهران را در هر گونه حمله ای که منجر به آسیب رساندن به پرسنل آمریکایی و یا موجب خسارت به تاسیسات دولت ایالات متحده در خاک عراق شود، مقصر می داند و برای حفظ جان آمریکایی‌ها در عراق با سرعت و قاطعانه واکنش نشان خواهد داد.

رویترز به نقل از منابع نظامی عراق گزارش می دهد روز جمعه گذشته سه خمپاره در داخل منطقه سبز بغداد که سفارت ایالات متحده در آن واقع شده است، فرود آمد، اما انفجار آنها موجب تلفات جانی و یا خسارت نشد.

طی سال‌های اخیر، اولین باری است که منطقه سبز بغداد که مجلس، ساختمان های دولتی و بسیاری از سفارتخانه های خارجی، از جمله سفارت آمریکا در آن واقع شده است، مورد حمله خمپاره ای قرار می گیرد.

رویترز می گوید: کنسولگری ایالات متحده در بصره نیز که نزدیک به فرودگاه این شهراست، روز شنبه گذشته مورد حمله راکتی قرار گرفت. هیچ خسارت و تلفاتی در اثر این حمله، گزارش نشده است.

یادآور می شویم که شهر و استان بصره در جنوب عراق هفته گذشته شاهد تظاهرات خشونت آمیزی بود. تظاهر کنندگان که از کمبود خدمات شهری، آلودگی آب آشامیدنی و فساد گسترده سیاسی دولتی به خشم آمده بودند، آنان ساختمان فرمانداری این شهر و بسیاری از ساختمان های دولتی این شهر را به آتش کشیده و تخریب کردند. تظاهر کنندگان همچنین به کنسولگری ایران در بصره و مراکز وابسته به حشد الشعبی حمله کردند و آنها را آتش زدند. تظاهر کنندگان به نفوذ و دخالت ایران در امور عراق معترض بودند.
از: ار اف ای


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.