در سایه عدم رسیدگی پزشکی؛ مرگ یک زندانی در زندان زاهدان

شنبه, ۲۴ام شهریور, ۱۳۹۷
اندازه قلم متن

برگزاری هرانا – روز گذشته یک زندانی محبوس در زندان زاهدان در اثر بیماری و به دلیل عدم رسیدگی پزشکی جان خود را از دست داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز جمعه مورخ ۲۳ شهریورماه ۹۷ یک زندانی بیمار محبوس در زندان زاهدان به دلیل عدم رسیدگی پزشکی جان خود را از دست داد.

هویت این زندانی “غلامرضا گول، ۵۲ ساله، اهل زابل، از بند ۶ زندان زاهدان” توسط هرانا احراز شده است.

بک منبع مطلع به گزارشگر هرانا گفت: “غلامرضا گول به اتهامات مربوط به مواد مخدر به مدت ۹ سال در زندان زاهدان در حال تحمل حبس بود. وی به بیماری عفونت معده و روده مبتلا شده بود و به دلیل عدم رسیدگی پزشکی روز گذشته جان خود را از دست داد. آقای غلامرضا گول شرایط مرخصی داشته ولی به دلیل عدم توانایی در تامین وثیقه از مرخصی وی جلوگیری شده بود.”

در این زندان، زندانیان از حداقل زیرساخت‌های یک زندان محروم هستند و گزارش‌های متعددی از فوت زندانیان در سایه‌ی عدم رسیدگی پزشکی در این زندان منتشر شده است.

با احتساب مرگ این زندانی، طی سال جاری دست‌کم ۴ زندانی در زندان مرکزی زاهدان به دلیل بیماری و عدم رسیدگی پزشکی ناشی از محدودیت‌های اعزام به بیمارستان خارج از زندان جان خود را از دست داده‌اند.

لازم به ذکر است که در تاریخ ۱۰ خردادماه ۹۷ هرانا در گزارشی از مرگ یک زندانی محبوس در بند ۱ زندان مرکزی زاهدان به نام “رامین دوکله” و پیش‌ از آن نیز در تاریخ ۸ خردادماه از مرگ یک زندانی به نام “غلام نبی ریگی” در بند ۵ این زندان که به دلیل عدم دریافت خدمات درمانی مناسب خبر داده بود. پیش‌تر نیز در اردیبهشت‌ماه سال جاری “نصیر زورقی“، زندانی محبوس در بند ۸ این زندان به علت سکته و عدم رسیدگی پزشکی، جان خود را از دست داد.

هرانا بارها گزارش‌هایی از مشکلات و رفتارهای سلیقه‌ای مسئولان زندان و مأموران نهادهای امنیتی زاهدان منتشر کرده بود و پیشتر نیز در گزارشی تحت عنوان مشکلات مضاعف زندانیان زاهدان گفته بود که عدم رسیدگی پزشکی از مشکلات دیرپای این زندانیان است.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.