امارات متحده عربی و آمریکا دست داشتن در حمله اهواز را رد کردند

یکشنبه, ۱ام مهر, ۱۳۹۷
اندازه قلم متن


مقام‌های امارات متحده عربی و آمریکا اتهام دست داشتن این کشورها در حمله مسلحانه روز شنبه ۳۱ شهریور (۲۲ سپتامبر) در شهر اهواز را رد کرده‌اند.

حمله به مراسم سالگرد جنگ ایران و عراق در شهر اهواز ۲۵ کشته و ده‌ها زخمی به جا گذاشت.

انور قرقاش، وزیر مشاور در امور خارجه امارات در توییتی نوشته است “تحریک مقام‌های رسمی علیه امارات متحده عربی از داخل ایران، که با حمله اهواز تشدید شده، باعث تاسف است”.

آقای قرقاش اتهامات ایران را “بی‌اساس” خوانده و گفته است که “موضع همیشگی امارات علیه تروریسم و خشونت به وضوح روشن است.”

ایران روز یکشنبه اول مهر (۲۳ سپتامبر) کاردار امارات متحده عربی در تهران را به وزارت خارجه فرا خواند.

به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در این احضار، اعتراض شدید ایران به اظهارات “غیرمسئولانه و موهن” مشاور سیاسی ولیعهد امارات به کاردار ابلاغ شده است.

مقام‌های سیاسی و نظامی ایران، ایالات متحده و بعضی کشورهای منطقه را -بدون آن که نامی از کشور مشخصی ببرند – به دست داشتن در حمله مرگبار اهواز متهم کرده‌اند.

آیت‌الله خامنه‌ای در پیام خود گفت که حملات اهواز “ادامه توطئه‌ دولت‌های دست‌نشانده‌ آمریکا در منطقه است که هدف خود را ایجاد ناامنی در کشور عزیز ما قرار داده‌اند.”

سپاه پاسداران در بیانیه خود به “جیره‌خواران بی‌رحم استکبار جهانی و ارتجاع منطقه” را مسئول دانسته و رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران هم از “مواضع کینه‌توزانه برخی مقامات کشور‌های منطقه که آشکارا از انتقال ناامنی به درون مرز‌های جمهوری اسلامی ایران سخن گفته‌‌اند” انتقاد کرده است.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران گفته بود “حامیان منطقه‌ای تروریسم و اربابان آمریکایی آنها” باید برای این حمله پاسخگو باشند.

گروه موسوم به “مقاومت ملی احواز” و همین طور گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) هر دو مسئولیت حمله اهواز را بر عهده گرفتند.

آمریکا: ایران باید در آینه نگاه کند

هم‌زمان مقام‌های ارشد آمریکایی هم اتهام دست داشتن در حمله اهواز را رد کرده‌اند.

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا گفته “اشتباه بزرگی است که هنگام رخ دادن رویدادی امنیتی در داخل، بقیه را مقصر بدانیم.”

نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل هم اتهام ایران علیه آمریکا در ارتباط با حمله اهواز را رد کرده است.

خانم هیلی با ا شاره به اتهامات آقای روحانی علیه آمریکا گفت: “او می‌تواند هرچه قدر که می‌خواهد تقصیر را گردن ما بیندازد، اما کاری که او باید بکند این است که خودش را در آینه نگاه کند.”

آقای روحانی امروز یکشنبه گفته بود “پشتوانه همه کشورهای کوچک و مزدوری که در منطقه می بینیم، آمریکاست که آنها را تحریک می‌کند و شرایط لازم را در اختیارشان می گذارد که این جنایت را مرتکب شوند.”
از: بی بی سی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.