اجلال قوامی، روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشر به حبس محکوم شد / سند

چهارشنبه, ۴ام مهر, ۱۳۹۷
اندازه قلم متن

خبرگزاری هرانا – اجلال قوامی روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشر که پیشتر در تاریخ ۲۹ مردادماه سال جاری پس از تفهیم اتهام با قرار کفالت آزاد شده بود، به صورت غیابی توسط شعبه ۱۰۹ دادگاه کیفری دو سنندج به اتهام “نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی” به ۸ ماه حبس تعزیری محکوم شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، در تاریخ ۳۱ شهریورماه ۹۷ اجلال قوامی روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشر توسط شعبه ۱۰۹ دادگاه کیفری دو سنندج به اتهام “نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی” به صورت غیابی محاکمه و به تحمل ۸ ماه حبس تعزیری محکوم شد.

دادگاه درباره اتهام آقای قوامی به برخی از یادداشت‌های وی استناد کرده است. در این دادنامه آمده است که این رای به مدت ۲۰ روز قابل تجدید نظرخواهی است.

اجلال قوامی، صبح امروز چهارشنبه ۴ مهرماه پس از اطلاع از رای صادره طی یادداشتی نوشت: “بر اساس رای غیابی دادگاه ۱۰۹ کیفری دو سنندج به ۸ ماه حبس تعزیری محکوم شدم. در این پرونده یک ماه پیش تفهیم اتهام شدم. در پرونده دیگری ۲۲ آبان ماه به اتهام تبلیغ علیه نظام در شعبه چهارم تجدید نظر دادگاهی می‌شوم.”

لازم به ذکر است در تاریخ نهم شهریورماه سال جاری سازمان گزارشگران بدون مرز طی بیانیه ای صدور احکام سنگین علیه روزنامه‌نگاران ایرانی از جمله اجلال قوامی را محکوم کرده بود

هرانا پیشتر در تاریخ ۲۹ مردادماه ۹۷ در گزارشی از برگزاری جلسه بازپرسی اجلال قوامی در شعبه دوم بازپرسی مجتمع قضایی بهشتی سنندج خبر داده بود که در آن جلسه وی پس از تفهیم اتهام “نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی” با قرار کفالت به صورت موقت آزاد شد.

لازم به ذکر است که اجلال قوامی پیشتر نیز از سوی شعبه چهارم دادگاه تجدید نظر استان کردستان جهت رسیدگی مجدد به اتهاماتش برای روز ۲۷ آبان ماه امسال احضار شده است.

این فعال مدنی پیشتر از بابت اتهامات “تبلیغ علیه نظام”، “گفتگو با رسانه‌های مخالف نظام”، “نشر اکاذیب” و “توهین به سپاه پاسداران” توسط دادگاه بدوی محاکمه و نهایتا تبرئه شده بود که با اعتراض دادستان به حکم صادره اکنون راهی دادگاه تجدیدنظر می‌شود.

لازم به یادآوری است که پیشتر نیز در تاریخ ۱۹ خرداد ۱۳۹۷، اجلال قوامی به همراه دوتن دیگر از فعالان مدنی استان کردستان به اسامی هیوا رحیمی و احمد خلیقی، با دلایل نامعلوم به اطلاعات سپاه احضار شده بودند.

همچنین در اواخر سال گذشته نیز اجلال قوامی، پس از احضار و بازجویی در پلیس فتا به شعبه اول بازپرسی دادسرای کردستان احضار شده بود.

اجلال قوامی در پلیس فتا در سنندج در ارتباط با اعتراضات دی ماه ۱۳۹۶ و کانال‌های تلگرامی مخالف حکومت تحت بازجویی قرار گرفت و روز دوشنبه، پنجم فروردین ماه ۱۳۹۷ در شعبه اول بازپرسی دادسرای کردستان با شکایت بسیج رسانه به ارتباط و همکاری با کانال‌های مخالف نظام و نشر اکاذیب و مطالب خلاف قانون متهم شد.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.