آمریکا به ایران هشدار داد و کنسولگری خود در بصره را بست

شنبه, ۷ام مهر, ۱۳۹۷
اندازه قلم متن

آقای پومپئو گفته به ایران در رابطه با جان شهروندان و دیپلمات‌های خود “هشدار داده است”

وزارت خارجه آمریکا دستور تعطیلی دفتر کنسولگری خود در بصره عراق را صادر کرده است.

علت این تصمیم حملات اخیر به ساختمان این کنسولگری در جریان ناآرامی های بصره بیان شده است. حملاتی که آمریکا می‌گوید با پشتیبانی سپاه پاسداران ایران صورت گرفته است.

مایک پومپئو، وزیرخارجه آمریکا، روز جمعه (۲۸ سپتامبر) ضمن تایید این تصمیم گفت به همه کارمندان آمریکایی که حضورشان در بصره ضرورت ویژه‌ای نداشته دستور ترک این شهر داده شده و وظایف کنسولی در بصره هم به بغداد منتقل شده است.

وزیرخارجه آمریکا در نیویورک و در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت: “با توجه به افزایش تهدیدها علیه کارمندان و اماکن ما در عراق، من دستور جابجایی موقت کارمندان دیپلماتیک را صادر کردم.”

آقای پومپئو که یکی از الویت‌های خود را تلاش برای جلوگیری از نفوذ ایران در منطقه خاورمیانه اعلام کرده گفته حملات به کنسولگری ایالات متحده در بصره از سوی شبه‌نظامیانی که مورد حمایت سپاه قدس ایران هستند صورت گرفته است.

حمله معترضان عراقی به کنسولگری ایران در بصره
کنسولگری آمریکا در بصره در جریان ناآرامی‌های اخیر در این شهر هدف چند راکت و خمپاره قرار گرفته بود که آقای پومپئو از آنها به عنوان “شلیک غیرمستقیم” یاد کرده است.

“من به دولت ایران توصیه کردم که بدانند آمریکا آنها را مسئول مستقیم هرگونه آسیب به آمریکایی‌ها و دیپلمات‌های ما در عراق و هر جای دیگری که نیروهای ایرانی مستقیما و یا از طریق شبه‌نظامیان مورد حمایت آنها حضور دارند می‌داند.”

آقای پومپئو افزوده: “من برای ایران روشن کردم که ایالات متحده به هرگونه حمله این چنینی فورا و به طور مناسب پاسخ خواهد داد.”

حملاتی که آمریکا از آنها یاد کرده مربوط به اصابت دو راکت به کنسولگری این کشور در بصره است که در محوطه ساختمان کنسولگری فرود آمده بودند و خسارات جانی و مالی در پی نداشتند.

ایران هنوز واکنشی به این تصمیم و هشدار آمریکا نشان نداده است اما کنسولگری خود این کشور هم در جریان ناآرامی‌های بصره به آتش کشیده شده بود.

در همین رابطه روزنامه آمریکایی واشنگتن پست به نقل از یک مقام امنیتی عراق که نخواسته نامش فاش شود نوشته تصمیم آمریکا برای تعطیل کردن کنسولگری خود در بصره بر مبنای تهدید امنیتی جدی و معتبری از سوی ایران یا شبه‌نظامیان در عراق صورت نگرفته است.

این مقام عراقی ناشناس گفته: “ما هیچ اطلاعاتی درباره نیت یا سودای حمله ایران یا حامیان ایران به دیپلمات های آمریکایی یا کنسولگری آن دریافت نکرده‌ایم… و متاسفانه این یکی دیگر از مواردی است که نشان می دهد آمریکا می‌خواهد از عراق (به عنوان بهانه) برای مقابله با ایران” استفاده کند.

بصره از ماه ژوئیه گذشته صحنه ناآرامی‌ها و آشوب‌های خونین بوده و در جریان آن چندین ساختمان دیپلماتیک از جمله کنسولگری ایران مورد حمله قرار گرفته است.

از: بی بی سی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.