محمد مهدوی‌فر، به چهار سال و شش ماه حبس محکوم شد

سه شنبه, 10ام مهر, 1397
اندازه قلم متن

خبرگزاری هرانا – محمد مهدوی‌فر فعال مدنی اهل آران و بیدگل است که در حال سپری کردن محکومیت دو ساله خود در زندان مرکزی اصفهان بسر می‌برد. آقای مهدوی‌فر در مردادماه سال جاری در پرونده‌ای دیگر به اتهام “معاونت در نشر اکاذیب” توسط شعبه ۱۰۱ کیفری دو آران و بیدگل به هشت ماه حبس تعزیری محکوم شده بود و اکنون در بخش دوم این پرونده توسط شعبه اول دادگاه آران و بیدگل به اتهام “توهین به رهبری” و “تبلیغ علیه نظام” به ۴ سال و نیم حبس تعزیری و ۴ سال تبعید به شهرستان سرباز محکوم شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، محمد نجفی وکیل مدافع محمد مهدوی‌فر فعال مدنی اهل آران و بیدگل، امروز دوشنبه ۹ مهرماه ۱۳۹۷، با انتشار یادداشتی از صدور حکم حبس و تبعید برای موکلش خبر داد.

آقای نجفی در این خصوص گفت: “محمد مهدوی‌فر طبق رأی صادره از شعبه اول دادگاه آران و بیدگل در خصوص اتهام “توهین به رهبری” به سه سال حبس تعزیری و دو سال تبعید به شهرستان سرباز و در خصوص اتهام “تبلیغ علیه نظام” به یک سال و نیم حبس تعزیری و دو سال تبعید به شهرستان سرباز محکوم شد که در این خصوص مجازات اشد قابل اجرا خواهد بود. وی همچنین از اتهام “توهین به بنیان‌گذار جمهوری اسلامی” و برهم زدن امنیت ملی” تبرئه شد. دادگاه در خصوص این اتهامات به مواردی همچون نامه‌های انتقادی آقای مهدوی‌فر به آیت‌الله خامنه‌ای که در کانال خود منتشر کرده‌اند و همچنین گزارش‌های اداره اطلاعات و بسیج کاشان در خصوص ایشان استناد کرده است”.

جلسه رسیدگی به اتهامات آقای مهدوی‌فر پیش‌تر در تاریخ ۱۱ شهریور در شعبه اول دادگاه انقلاب آران و بیدگل برگزار شده بود.

لازم به ذکر است که این فعال مدنی پیش‌تر نیز در تاریخ ۷ مرداد‌ماه ۱۳۹۷، در بخش نخست این پرونده توسط شعبه ۱۰۱ کیفری دو دادگستری آران و بیدگل به اتهام “معاونت در نشر اکاذیب” به تحمل هشت ماه حبس محکوم شد.

گفتنی است این فعال مدنی که در حال سپری کردن محکومیت خود در زندان مرکزی اصفهان است، در اسفندماه سال گذشته در پرونده‌ای با وکالت سعید غلامیان، توسط دادگاه کیفری شهرستان آران و بیدگل به اتهام “نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی” و “ارتباط با دول بیگانه” به تحمل دو سال حبس تعزیری و پرداخت ۴۰ میلیون ریال جریمه نقدی محکوم شده بود، محکومیت وی در شعبه ۱۶ دادگاه تجدید نظر اصفهان عیناً تائید شد.

محمد مهدوی فر در زندان اصفهان بدون در نظر گرفتن اصل تفکیک جرائم در بند عمومی و در کنار زندانیان معتاد به مواد مخدر نگهداری می‌شود.

پیش‌تر یک منبع نزدیک به خانواده آقای مهدوی فر به هرانا گفت: “محمد مهدوی فر که به علت عوارض شیمیایی دوران جنگ مشکلات تنفسی دارد، بدون در نظر گرفتن اصل تفکیک جرائم در بند عمومی و در کنار زندانیان معتاد به مواد مخدر نگهداری می‌شود. بند سوم زندان مرکزی اصفهان از نظر بهداشت خوب نیست و اکثر زندانیان سیگار و مواد مخدر مصرف می‌کنند. آقای مهدوی فر بارها درخواست جابجایی به بند دیگر داد که مورد تائید مسئولان قرار نگرفت”.

این فعال مدنی پیش‌تر در تاریخ ۲۴ دی‌ماه سال گذشته توسط نیروهای امنیتی در مشهد بازداشت و جهت تحمل مدت محکومیت خود به زندان مرکزی اصفهان  منتقل شد.

لازم به یادآوری است محمد مهدوی‌فر در سال ۹۳ پس از سرودن یک مثنوی ۳۲ بیتی به نام “الفبا” و خواندن آن در انجمن‌های ادبی شهر کاشان، توسط شعبه دو بازپرسی آران و بیدگل (به نیابت از شعبه هم‌عرض بازپرسی در کاشان) مورد بازجویی قرار گرفت.

آقای مهدوی‌فر از بابت پرونده مفتوحه در سال ۹۴ در شعبه ۱۰۵ کیفری دو دادگستری کاشان محاکمه و به اتهام «نشر اکاذیب» به ۱ سال و نیم حبس محکوم شد.

نهایتاً، شعبه بیست‌وسوم دادگاه تجدیدنظر استان اصفهان به ریاست حمیدرضا امانی حکم ۱ سال و نیم حبس وی را از طریق اصلاح اتهام از «نشر اکاذیب» به «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به ده ماه حبس تقلیل و با «رعایت بند ب از ماده ۳۳ قانون وصول» مجازات وی را به ۳۰ میلیون ریال جزای نقدی تبدیل کرد.

همان‌طور که اشاره شد مهدوی‌فر کمی بعد مورخ دوشنبه ۲۹ شهریورماه ۱۳۹۵، در منزل شخصی‌اش توسط مأموران اداره اطلاعات بازداشت و به سلول‌های انفرادی زندان اصفهان، تحت مدیریت وزارت اطلاعات منتقل شده بود که پس از تحمل حدود ۴۵ روز بازداشت از زندان مرکزی اصفهان آزاد شده بود.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.