ممانعت از سفر جواد حیدریان، خبرنگار حوزه محیط زیست و تعدادی دیگر از خبرنگاران به خارج از کشور

سه شنبه, ۱۷ام مهر, ۱۳۹۷
اندازه قلم متن

خبرگزاری هرانا – صبح امروز جواد حیدریان خبرنگار حوزه محیط زیست و تعدادی دیگر از خبرنگاران که قصد سفر به کشور آلمان را داشتند، با ممانعت ماموران وزارت اطلاعات از سفر آنها جلوگیری و پاسپورت آنها ضبط شد. این افراد به دادسرای «رسیدگی به جرائم پولی و بانکی» ارجاع داده شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، صبح امروز یکشنبه ۱۵ مهرماه ۹۷ از سفر جواد حیدریان خبرنگار حوزه محیط زیست و تعدادی دیگر از خبرنگاران که قصد سفر به کشور آلمان را داشتند جلوگیری شد.

جواد حیدریان طی یادداشتی در این خصوص گفت: “من جواد حیدریان خبرنگار محیط‌‌زیست، امروز صبح در فرودگاه امام با اعلام وزارت اطلاعات از سفر به کشور آلمان همراه تعداد دیگری از خبرنگاران منع شدم. پاسپورتم ضبط و به دادسرای«رسیدگی به جرایم پولی و بانکی!»ارجاع شدم. گویا اقدامی برای پیشگیری از اقدامی بدتر و سخت تر بوده (نقل به مضمون)”.

وی در ادامه گفت: “سفر ما با هماهنگی یا لااقل اطلاع نهادهایی مثل وزارت خارجه و سازمان محیط زیست بود و سفارت آلمان نیز در جریان حساسیت ما نسبت به این سفر قرار گرفت. آنها در خبری توضیح دادند که این دوره در ادامه دوره‌ای است که قضات ایرانی، شهرداری تهران و وزارت خارجه ج.ا پیشتر در آلمان گذرانده‌اند”.

از دلایل این اقدام تا لحظه تنظیم این گزارش اطلاعی در دست نیست و اسامی خبرنگاران دیگر توسط هرانا در حال بررسی است.

لازم به ذکر است در سال‌های اخیر فشار بر فعالان حوزه محیط زیست بیش از پیش افزایش یافته است و طی سال گذشته و سال جاری بسیاری ار فعالان این حوزه با عناوین مختلف تحت فشارهای قضایی و بازداشت‌های بلندمدت قرار گرفته‌اند از جمله از اواخر بهمن و اوایل اسفند ۹۶ نیز تعدادی از فعالان محیط زیست عمدتا در تهران و هرمزگان بازداشت شدند و کماکان تعداد زیادی از آنان در بازداشت به سر می‌برند. از اتهامات مطروحه علیه ۸ تن از این افراد اتهام جاسوسی بوده است.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.