استرداد دیپلمات ایرانی متهم به فعالیت تروریستی به بلژیک

چهارشنبه, 18ام مهر, 1397
اندازه قلم متن

اسدالله اسدی، دیپلمات ایرانی که متهم به برنامه‌ریزی بمب‌گذاری در نشست مجاهدین خلق در تابستان امسال شده، به بلژیک مسترد شد. حکم استرداد او را دادگاه عالی بامبرگ هفته گذشته صادر کرد. دولت بلژیک حکم جلب او را صادر کرده بود.

خبرگزاری آلمان به نقل از محافل امنیتی این کشور گزارش داده است که اسدالله اسدی، دیپلمات ایرانی که ژوئیه سال جاری در ایالت بایرن دستگیر شده بود به دست مقام‌های بلژیکی سپرده شد. اتهام این دیپلمات ۴۶ ساله ایرانی جاسوسی و برنامه‌ریزی برای قتل است. گفته شده است که اسدی به عنوان مأمور اطلاعاتی ایران فعالیت داشته و ۵۰۰ گرم مواد منفجره را در اختیار یک زوج جوان ایرانی ساکن بلژیک قرار داده که قصد بمب‌گذاری در نشست سالانه شورای ملی مقاومت در پاریس را داشته‌اند.

به گفته دادستانی آلمان اسدی در جریان ملاقاتی با این زوج در ماه ژوئن در لوکزامبورگ مواد منفجره را در اختیار آنان قرار داده است. پلیس بلژیک زوج مظنون به نام‌های “امیر س.” ۳۸ ساله و “نسیمه ن.” ۳۳ را همراه با ماده منفجره “تری استون تری پراکسید” (TATP) و یک چاشنی انفجاری، در اتوموبیل‌شان در یک پمپ بنزین در بروکسل بازداشت کرده بود.

حکومت ایران هر گونه اتهامی در رابطه با بمبگذاری در نشست سالانه شورای ملی مقاومت را رد کرده و آن را “سناریویی دروغین” علیه این کشور همزمان با افزایش تنش‌ها میان تهران و واشنگتن خوانده است. این در حالی است که به گفته دادستانی آلمان اسدالله اسدی از سال ۲۰۱۴ دبیر سوم سفارت ایران در وین بوده است.

نشست سالانه شورای ملی مقاومت، متشکل از سازمان مجاهدین خلق و چند گروه دیگر، روز ۳۰ ژوئن امسال در شهر پاریس برگزار شد و در آن شماری از سیاستمداران آمریکایی نزدیک به دونالد ترامپ از جمله رودی جولیانی، شهردار پیشین نیویورک و نوت گینگریچ، رئیس سابق مجلس نمایندگان آمریکا نیز حضور داشتند. این افراد به عنوان حامیان سیاست تغییر رژیم جمهوری اسلامی مشهورند.

در پرونده تلاش برای بمبگذاری در این نشست درمجموع شش نفر در بلژیک، فرانسه و آلمان بازداشت شده‌اند. دو تن از این افراد بعد از مدتی آزاد شدند. دولت بلژیک در ماه ژوئیه رسما خواستار استرداد اسدالله اسدی و فرد دیگری به نام “مهرداد الف.” شد که در پاریس بازداشت‌ شده بود. پلیس بلژیک معتقد است مهرداد الف. یکی از همدستان زن و شوهری است که در بروکسل دستگیر شدند.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.