بازداشت ۶ تن از هواداران جریان موسوم به “یمانی” در شهرستان ایذه

پنجشنبه, ۱۹ام مهر, ۱۳۹۷
اندازه قلم متن


خبرگزاری هرانا – شش تن از شهروندان ساکن شهرستان ایذه که متهم به ارتباط با یک جریان مذهبی با موضوع “مهدویت” هستند، در تاریخ ۱۷ شهریور‌ماه سال جاری توسط مأموران امنیتی در این شهرستان بازداشت شدند. آنها پس از یک ماه بازجویی به تازگی به زندان این شهر منتقل شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بر در ایران، در تاریخ ۱۷ شهریور ۱۳۹۷، شش تن از هواداران یک چهره مذهبی موسوم به “یمانی” در شهرستان ایذه توسط مأموران امنیتی بازداشت شدند.

هویت این افراد مسلم اسدزادی، سجاد اسدزادی، عبدالله کاووسی، حبیب محمدی، پیمان انداوه و علی احمدی توسط هرانا احراز شده است.

یک منبع مطلع که نخواست نامش فاش شود در این خصوص به گزارشگر هرانا گفت: “نیروهای امنیتی در ساعت ۳ بامداد هفدهم شهریور‌ماه سال جاری، ۶ تن از هواداران گروه موسوم به “انصار امام مهدی” که در بین آنها یک جوان ۱۸ ساله به چشم میخورد را در شهرستان ایذه بازداشت و سپس خانه‌های برخی از آنها را تفتیش کردند. پس از گذشت یک ماه بی‌خبری از محل بازداشت و وضعیت آنها، به تازگی مطلع شدیم آنها در هفته جاری به زندان منتقل شدند و برای آنها وثیقه تعیین شده است”.

این فرد مطلع افزود: “طی این مدت مشکلات متعددی برای خانواده‌های این افراد به وجود آمده و در شرایط سختی قرار دارند. این افراد به دلیل عقیده و هواداری از یک جریان با زمینه مذهبی بازداشت شدند”.
شهرستان ایذه یکی از شهرستان‌های استان خوزستان واقع در جنوب ایران است.

هر ساله افرادی در ایران به صرف ادعای ارتباط با امام غایب شیعیان بازداشت می‌شوند. جریان فکری مورد اشاره نیز به رهبری فردی به نام “احمد الحسن یمانی ” با طرح ادعاهایی پیرامون موضوع مهدویت فعالیت دارد.
دستگاه امنیتی حکومت ایران و به طور خاص وزارت اطلاعات دارای بخش‌هایی برای مقابله با ادیان، عرفان‌ها و جمعیت‌های فکری-دینی است که در چارچوب پذیرش فکری ایدئولوژی حکومت ایران نیستند.

هرانا پیش تر در گزارشاتی بصورت مفصل به موضوع این گروه دینی مرتبط با اندیشه های “مهدویت” و سابقه برخورد با آنان پرداخته بود.

از جمله برخوردها میتوان به برخورد با هواداران گروه “یمانی” در مردادماه امسال در تربت حیدریه و بازداشت دیگر مرتبطان آن از جمله محمدجواد چوب‌تراش، محمد حسین بیگدلی، احمدرضا رزقی، مسعود قربانی، احمد کهندل، سید حامد میری اشاره کرد.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.