سرگردانی دوساله کارگران فصلی دخانیات علی‌آباد کتول برای تامین معاش

شنبه, ۲۱ام مهر, ۱۳۹۷
اندازه قلم متن


کارگران فصلی دخانیات علی‌آباد کتول در استان گلستان درحالی هر سال کار خود را در مزارع توتون آغاز می‌کنند که به گفتهٔ کارگران حدود دوسال است با ورود بخش خصوصی کاری برای انجام ندارند. به همین دلیل گروهی از این کارگران روز پنجشنبه مقابل ورودی شرکت دخانیات دست به اعتراض صنفی زدند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، منابع کارگری در شرکت دخانیات علی‌آباد کتول در استان گلستان گفتند: حدود ۱۵۰ کارگر فصلی هستیم که با قرارداد حجمی در مزارع کشت توتون مشغول خرید، انبار و خشک کردن توتون کار می‌کنیم اما از دو سال پیش با ورود بخش خصوصی، اشتغال ما کارگران فصلی دخانیات علی‌آباد به خطر افتاده و باوجود سوابق ۱۵ ساله، هم‌اکنون کاری برای انجام دادن نداریم.

کارگران فصلی دخانیان علی‌آباد کتول با بیان اینکه وضعیت شغلی مشخصی نداریم، در ادامه گفتند: هر سال اداره صنعت معدن و تجارت امتیاز خرید توتون را به شرکت دخانیات می‌داد اما دو سال است امتیاز خرید توتون را با محدود کردن شرکت دخانیات به یک شرکت پیمانکاری «بنام کارا پارسیان» داده است.

آنها با بیان اینکه قیمت توتون متاثر از قیمت دلار است، در ادامه ناکید کردند: شرکت پیمانکاری کارا پارسیان هر کیلو توتون را از کشاتورز حدود ۲۴ هزار تومان می‌خرد این درحالیست که تعرفه خرید هر کیلو توتون به نرخ دولتی حدود ۱۴ هزار تومان است به همین دلیل کشاورزان توتون کار علاقه‌ای برای فروش محصولات خود به شرکت دخانیات ندارند و ادامه این روند منجر به بیکاری ما کارگران فصلی شده است.

به گفته کارگران، اگرچه دولت با وارد کردن بخش خصوصی مشکلات قیمت‌گذاری و خرید فروش توتون را تا حدی مرتفع کرده اما در این بین باید برای وضعیت اشتغال و معیشت کارگران فصلی دخانیات علی‌آباد همفکری می‌کرد.

به گفته کارگران؛ هم‌اکنون بعد از گذشت دو سال از زمان بیکاری آنها، کارگران برای تامین معاش خود و خانواده‌هایشان نتوانسته‌اند شغل جدید پیدا کنند و در این زمینه نیز هیچگونه رسیدگی از سوی مسئولان شهرستانی صورت نگرفته است.

آنها گفتند: شرکت دخانیات علی‌آباد تنها ۱۵۰ کارگر فصلی دارد که می‌تواند هریک را در واحدهای مختلف مجموعه دخانیات مشغول کار کند تا معاش‌شان به خطر نیفتد.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.