اتحادیه ملی آموزش انگلستان در نامه‌ای از اعتراضات آموزگاران ایرانی حمایت کرد

یکشنبه, ۲۲ام مهر, ۱۳۹۷
اندازه قلم متن

– اتحادیه آموزش بریتانیا تأکید کرده است که تمام تلاش خود را برای حمایت از آموزگاران ایرانی انجام خواهد داد.
– این نامه پس از آن صادر شده است که شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی آموزگاران ایران در فراخوانی از آموزگاران سراسر ایران خواسته است روزهای یکشنبه و دوشنبه، ۲۲ و ۲۳ مهرماه اعتصاب کنند.

شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷ برابر با ۱۳ اکتبر ۲۰۱۸

اتحادیه ملی آموزش انگلستان (بخش اتحادیه ملی آموزگاران) با صدور نامه‌ای از اعتراضات آموزگاران ایرانی حمایت کرده و درباره تلاش‌هایی که این اتحادیه برای احقاق حقوق آموزگاران ایرانی و همچنین آزادی آموزگاران زندانی داشته، توضیح داده است.

در این نامه که به امضای سامیدا گارگ، مسئول روابط بین‌المللِ اتحادیه ملی آموزش انگلستان رسیده آمده است: «ما در سال جاری نامه‌های متعددی به مقامات ایرانی نوشته‌ایم و خواستار درمان عادلانه و آزادی اسماعیل عبدی و محمد حبیبی شده‌ایم.»

سامیدا گارگ در این نامه آورده است: «به شما اطمینان می‌دهم که وضعیت مردم و به ویژه معلمان ایران از سوی اتحادیه ملی آموزش و پرورش بخش اتحادیه ملی آموزگاران(NUT) فراموش نشده است.»

در این نامه به اعتراضات سراسری دی‌ماه در ایران اشاره شده و آمده است: «ما بیانیه‌ای را در مورد اعتراضات در ماه ژانویه (دی‌ماه ۹۶) منتشر کرده و کمپین‌ها و جمع‌آوری امضاء برای حمایت از حقوق اتحادیه‌های کارگری در کشور را نیز ترویج دادیم.»

سامیدا گارگ در ادامه نوشته است که «ما با همکاران خود در انگلستان و خارج از کشور در تلاش هستیم تا با صدور بیانیه‌ای از مقامات ایرانی برای محافظت از حقوق بشر شهروندانشان دعوت کنیم.»

اتحادیه آموزش بریتانیا همچنین تأکید کرده است که تمام تلاش خود را برای حمایت از آموزگاران ایرانی انجام خواهد داد و گفته شده که «ما درک می‌کنیم که مبارزه آنان بدون حمایت جامعه جهانی امکانپذیر نخواهد بود و شما می‌توانید به طور نامحدود بر روی حمایت ما حساب کنید.»

این نامه پس از آن صادر شده است که شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی آموزگاران ایران در فراخوانی از آموزگاران سراسر ایران خواسته است روزهای یکشنبه و دوشنبه، ۲۲ و ۲۳ مهرماه اعتصاب کرده و از آموزگاران بازنشسته نیز دعوت شده با حضور در مدارس محله‌های خود از همکارانِ شاغل‌شان حمایت کنند.

این اعتصاب دو روزه نخستین اعتراض صنفی آموزگاران در سال جاری نبوده و از آنها از ابتدای سال جاری تا کنون ده‌ها تجمع اعتراضی در تهران و شهرستان‌ها برگزار کرده‌اند.

یکی از بزرگترین اعتراضات آموزگاران، تجمع بزرگی بود که روز ۲۰ اردیبهشت به مناسبت روز معلم در تهران برگزار کردند. نیروهای امنیتی و انتظامی به تجمع آموزگاران حمله کردند و آنها را مورد ضرب و جرح قرار دادند. در این تجمع نه تنها چندین آموزگار زخمی شدند بلکه ۱۰ آموزگار بازداشت و با دستبند و پابند راهی زندان شدند.

محمد حبیبی یکی از آموزگاران بازداشتی در این تجمع با وجود بیماری ریوی و کلیویِ ناشی از ضرب و جرح زمان بازداشت تا کنون در حبس بسر می‌برد. او در تاریخ یکم مردادماه سال جاری توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به ریاست قاضی احمدزاده به ۱۰ سال و شش ماه حبس و همچنین ۷۴ ضربه شلاق و دو سال ممنوعیت از فعالیت در احزاب، گروه‌ها و دسته‌های سیاسی و اجتماعی و ممنوعیت خروج از کشور به عنوان مجازات تکمیلی محکوم شد.

شش آموزگار دیگر بازداشت شده در آن تجمع، عالیه اقدام‌دوست، عضو اتحادیه بازنشستگان، رسول بداقی، بازرس سابق کانون صنفی معلمان تهران، جواد ذوالنوری، محمد عابدی، حسین غلامی و اسماعیل گرامی را به اتهام «اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در تجمعات غیرقانونی» و «تمرد نسبت به مامورین حین انجام وظیفه» هر کدام به تحمل ۹ ماه حبس تعزیری و پرداخت جریمه نقدی بدل از ۷۴ ضربه شلاق محکوم شدند.

اسماعیل عبدی، دبیر کانون صنفی معلمان ایران (تهران)، محمد ثانی، معلم ساکن بوشهر، روح الله مردانی، معلم زندانی محبوس در زندان اوین و بختیار عارفی آموزگار زندانی در مهاباد از جمله دیگر آموزگاران زندانی در ایران هستند.

از: کیهان لندن


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.