جمهوری اسلامی حکومت اعدام: دو زندانی در شهرکرد اعدام شدند

یکشنبه, 22ام مهر, 1397
اندازه قلم متن

خبرگزاری هرانا – صبح امروز، دو زندانی به اتهام “قتل” در زندان شهرکرد اعدام شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، صبح امروز یکشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۷، دو زندانی به اتهام “قتل”، در زندان شهرکرد اعدام شدند.

هویت این دو زندانی“صالح دهکردی” متاهل، ۳۸ ساله و “یارعلی نوری” ۴۰ ساله توسط هرانا احراز شده است.

گفته می‌شود صالح دهکری زندانی که امروز حکم اعدامش اجرا شد، از سال ۹۰ در زندان شهرکرد بسر می‌برد، وی اویل سال ۱۳۹۳ نیز تا پای چوبه دار برده و با اخذ مهلت از اولیای دم به زندان بازگردانده شده بود. صالح دهکردی از جمله زندانیانی بوده که در آتش‌سوزی مردادماه سال ۱۳۹۳ در زندان شهرکرد دچار آسیب دیدگی شده بود.

دیروز شنبه ۲۱ مهرماه ۱۳۹۷، سه زندانی محکوم به اعدام محبوس در زندان شهرکرد جهت اجرای حکم به سلول‌های انفرادی این زندان منتقل شده بودند که دو تن از این زندانیان امروز اعدام شدند.

گفتنی است که  “داوود شکری” ۲۶ ساله، با اخذ مهلت از اولیای دم به بند بازگشته است.

شهرکرد یکی از شهرهای استان چهارمحال و بختیاری است.

لازم به ذکر است بنا بر گزارش نهادهای بین المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

نهاد آمار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران به روال هر ساله همزمان با ۱۰ اکتبر (۱۸ مهرماه)، روز جهانی مبارزه علیه مجازات اعدام گزارش یک ساله خود از وضعیت اجرای حکم اعدام در ایران منتشر کرد. بنا بر این گزارش، در بازه زمانی یکساله (مهر ۹۶ تا مهر ۹۷) حکم اعدام ۲۵۶ نفر در ایران به اجرا در آمده است که از این تعداد ۱۵ نفر در ملاء عام اعدام شدند.

همچنین ۶۸ درصد اعدام‌های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمیشوند که اصطلاحاً آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.