حسن روحانی با استعفای وزیر راه و شهرسازی موافقت کرد

شنبه, ۲۸ام مهر, ۱۳۹۷
اندازه قلم متن


حسن روحانی رئیس جمهور ایران با استعفای عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی موافقت کرد.

آقای روحانی همزمان، در حکمی جداگانه محمد اسلامی را به عنوان سرپرست این وزارتخانه منصوب کرد. آقای اسلامی از آبان ۱۳۹۶ استاندار مازندران بوده است.

در پی هفته‌ها گمانه‌زنی در مورد ادامه یافتن یا پایان حضور آقای آخوندی در وزارت مسکن و شهرسازی، وی ساعاتی پیش نامه استعفای خود را از این سمت منتشر کرده بود.

آقای آخوندی امروز (شنبه ۲۸ مهر)، متن این استعفانامه را که در تاریخ ۱۰ شهریور خطاب به حسن روحانی رئیس جمهور نوشته شده، بر روی کانال تلگرام خود قرار داد.

او در این متن، ضمن یادآوری اینکه در سه سال گذشته سه بار از آقای روحانی خواسته تا از سمت خود کنار برود افزود: “به من رخصت دهید در اولین فرصت از خدمت‌تان خارج شوم، ولی خواهش دارم این زمان از مهرماه سال جاری فراتر نرود.”

عباس آخوندی در دولت های اول و دوم حسن روحانی مسئولیت وزارتخانه راه و شهرسازی ایران را بر عهده داشته و سه نوبت استیضاح وی در مهر ۱۳۹۴، اسفند ۱۳۹۵ و اسفند ۱۳۹۶ از سوی مجلس‌های فعلی و سابق بی‌نتیجه مانده بود.

عده ای از نمایندگان مجلس منتقد شدید عملکرد این وزیر در حوزه های مختلف بودند و تاکید داشتند که اگر آقای آخوندی از سمت خود کنار نرود، چهارمین استیضاح او را به جریان خواهند انداخت.

در بخشی از استعفانامه وزیر راه و شهرسازی خطاب به رئیس دولت آمده است: “به نظر نمی‌رسد در ارتباط با روش بازآفرینی شهری مورد نظر جناب‌عالی بتوانم کار مؤثری انجام دهم. همچنین، در ارتباط با سیاست دولت در بازار و روش سامان‌دهی امور اقتصادی به لحاظ شرایط موجود بازار نیز امکان هماهنگی ندارم.”

در ادامه استعفانامه آمده: “بر این اعتقاد هستم که سه اصل پایبندی به قانون، ‌احترام به قانون مالکیت و اقتصاد بازار رقابتی را در هیچ شرایطی نباید زیر پا گذاشت. آنچه که در تدبیر شرایط سخت ناشی از تحریم‌های آمریکا شاهدیم نقض همین سه شرط است.‌ در این صورت با این سطح از تفاوت دیدگاه، از حیث اخلاقی ادامه کار من درست نیست.”


استعفانامه عباس آخوندی تاریخ ۱۰ شهریور را دارد
عباس آخوندی مدافع سرسخت اقتصاد بازار آزاد و مخالف دخالت گسترده دولت در عرصه هایی چون تنظیم بازار و تعیین نرخ ارز محسوب می‌شود؛ عرصه‌هایی که دولت ایران، در پی تشدید تحریم های آمریکا، دخالت خود را در آنها افزایش داده است.

آقای آخوندی و رئیس جمهور ایران، همچنین از چند سال پیش در مورد چگونگی بازسازی و نوسازی بافت های مسکونی فرسوده در ایران، که مورد تاکید حسن روحانی بوده، با یکدیگر اختلاف نظر داشته‌اند.

در همین ارتباط، آقای روحانی همواره بر اجرای پروژه های بزرگ ساخت و ساز از سوی دولت تاکید داشته، اما آقای آخوندی، معتقد به ارائه کمک مالی به ساکنان محله ها برای بازسازی و نوسازی واحدهای فرسوده بوده است.

انتشار استعفانامه عباس آخوندی، امروز ساعاتی پس از حضور او در مراسم امضای تفاهمنامه نوسازی ۱۰۰ هزار واحد مسکونی فرسوده صورت گرفت که با حضور او، معاون اقتصادی دولت و رئیس سازمان برنامه و بودجه برگزار شد.

در این مراسم، آقای آخوندی در سخنرانی کوتاهی تاکید کرد “من امروز برای حرف زدن اینجا نیامده‌ام بلکه برای کف زدن آمده‌ام”؛ که نوعی اعلام نارضایتی از اجرای چنین پروژه هایی تلقی شد.
از: بی بی سی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.