نسلی محتضر، سپاهی مستکبر

سه شنبه, ۱ام آبان, ۱۳۹۷
اندازه قلم متن

ایران بریفینگ / یکی از اعضای شورای نگهبان می‌گوید که آیت‌الله سیدمحمود هاشمی شاهرودی در جلسات این شورا شرکت نمی‌کند.

دی‌ماه سال۱۳۹۶ در حالی ‌که حدود پنج ماه از ریاست آیت‌الله هاشمی شاهرودی بر مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌گذشت با تعطیل شدن کلاس درس او، اخباری مبنی‌ بر بیماری‌ ایشان منتشر شد.

حالا قریب یک سال از ریاست هاشمی‌شاهرودی بر مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌گذرد و برخی از نزدیکان او از بهبودی حالش خبر می‌‌دهند، اما آیت‌الله‌ هاشمی شاهرودی نه تنها مدتی است در جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام شرکت نمی‌کند، بلکه در جلسات شورای نگهبان نیز غایب است ضمن آنکه در چند عکسی که در ماههای گذشته از جلسات مجمع تشخیص مصلحت از وی منتشر شده بود نه تنها از بهبودی حال وی که از وخیم تر شدن حالش خبر می داد .

در ماههای گذشته یک بار نیز شایعه مرگ وی قوت گرفت ، ماجرا از آن جایی آغاز شد که در شورای نگهبان وی به اغما می رود و پس از انتقال به بیمارستان خاتم الانبیاءدر حالیکه وی بیهوش بوده از بیمارستان خارج می شود .

نجات‌الله ابراهیمیان، عضو شورای نگهبان در پاسخ به این سؤال خبرنگار ایرنا مبنی‌بر اینکه آیا آیت‌الله هاشمی شاهرودی در جلسات شورای نگهبان حاضر می‌شود، اعلام می‌کند: خیر ایشان در جلسات حاضر نیستند.

هاشمی شاهرودی با اصالت عراقی که پیش از ورودش به ایران الهاشمی النجفی بود بنیانگذار مجلس اعلای انقلاب اسلامی عراق است ، او به پیشنهاد و حمایت آیت الله خمینی این گروه از مخالفان صدام حسین در عراق را تاسیس کرد و به روایتی رهبر آرمانی ایران برای بعد از سقوط دولت عراق در زمان جنگ ایران و عراق بود ، امری که محقق نشد .

او بعدها عضو هیات رئیس مجلس خبرگان و پس از مرگ ناگهانی هاشمی رفسنجانی جانشین او در مجمع مصلحت نظام شد درحالیکه عضو شورای نگهبان نیز هست و همچنین رئیس هیئت عالی حل اختلاف و تنظیم روابط قوای سه‌گانه (نهادی کاملا مشابه مجمع تشخیص مصلحت با همان وظائف و مسئولیتها که در زمانی که هاشمی رفسنجانی مسئول مجمع تشخیص مصلحت بود برای تحدید قدرت وی تاسیس کرد و هم اکنون روی دست نظام مانده!) او همچنین ۸ سال رئیس قوه قضائیه هم بود.

او از جمله ابولمشاغل های جمهوری اسلامی است .

هاشمی شاهرودی متبلا به سرطان پیشرفته است و اگر احمد جنتی مسئولیت او را برای ریاست مجمع مصلحت نظام قبول نکند،چه بسا نوبت به موحدی کرمانی برسد که البته مدتی هم بعد از مرگ هاشمی ریاست موقت مجمع بود و از پیری لکنت فکر و کلام دارد .

رهبر جمهوری اسلامی از این نسل ذوب شده بهتری در میان مقامات برای خود ندارد و از آنها دل نمی کند و آنها هم از حمایت ایشان دست برنمی دارند ، این نسل اگر چه از جمله مغضوبین و مطرودین آیت الله خمینی بوده اما در بعد از فوت وی سکاندار اصلی نظام شدند و سپاه پاسداران نیز در واقع مشخص نیست در اختیار آنهاست یا آنها ابزار سپاه پاسداران هستند ، مصباح یزدی شاخص ترین این افراد است.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.