به بهانه ازدحام ایرانی‌ها در عراق برای دریافت دینار؛ دریغ از کمی درایت/ بانک ملی: مشکل اصلی زیرساخت های عراق است

پنجشنبه, 3ام آبان, 1397
اندازه قلم متن
یروز صحنه‌هایی از تجمع مردم مقابل بانک ملی در عراق منتشر شد. واقعا دردناک بود. بی‌تدبیری را می‌شد به راحتی در این تصاویر دید.

عصر ایران؛ مصطفی داننده- این روزها زائران ایرانی به جای رفتن به زیارت در کربلا و نجف در صف دریافت دینار ایستاده‌اند. آنها در ایران ریال داده‌اند و که در عراق دینار بگیرند اما حالا به علت محدود بودن بانک‌های ارائه دهنده دینار به زائران، رسما مردم دچار مشکل شده‌اند و بلبشوی عجیبی در کشور عراق ایجاد شده است.

نمی‌دانم مسؤولان این همه درایت را از کجا آورده‌اند؟ تقریبا همه می‌دانند وقتی عقربه‌های تاریخ اربعین را نشان می‌دهد، بخشی از ایرانی‌ها راهی عراق می‌شوند به زیارت امام حسین بروند. این را همه می‌دانند اما گویا مسؤولان کشور حواسشان به این خیل آدم نیست.

آیا آنها نمی‌دانستند تمام کسانی که در ایران ریال داده‌اند قطعا در عراق به دنبال گرفتن دینار هستند و باید این تعداد را مدیریت کرد. الان ببیند در کشور عراق، عراقی‌ها شاهد این هستند که ایرانی‌ها برای گرفتن چند دینار به سر و کله هم می‌زنند.

واقعا نمی‌شد این معنا را بهتر مدیریت کرد. اصلا چه احتیاجی بود دولت در ماجرای دینا گرفتن مردم وارد صحنه شود و این بلبشو را ایجاد کند.

دیروز صحنه‌هایی از تجمع مردم مقابل بانک ملی در عراق منتشر شد. واقعا دردناک بود. بی‌تدبیری را می‌شد به راحتی در این تصاویر دید. البته که بانک ملی فقط مجری است و اشکال اصلی بر ساز و کارهای بانک مرکزی است که نه فقط در این مورد که قضایای ارزی نیز شاهدش بودیم.

واقعا به دلمان‌ مانده است که در این کشور یک کار درست ببینم. کاری که هم آغازش درست است و هم پایانش. چقدر قرار است غافلگیر شویم نمی‌دانم.

برف و باران می‌آید می‌گویند غافلگیر شدیم. زلزله می‌آید می‌گویند غافلگیر شدیم احتمالا در برابر هجوم مردم برای گرفتن دینار در کشور عراق را هم از واژه غافلگیری استفاده می‌کنند.

به خدا که اگر کار به مردم سپرده شده بود خودشان بهتر از مسؤولان این ماجر را مدیریت می‌کردند. معمولا در بسیاری از کشورهای جهان وقتی مردم می‌فهمند کار به دست مسؤولان سپرده شده است خیال‌شان راحت می‌شود که قرار است کارها در مسیر درست و قانونی خود انجام شود در ایران اما وقتی گفته می‌شود قرار است مسؤولان مدیریت کاری را به عهده بگیرند باید دل شوره بگیریم که چه می‌شود و چه نمی‌شود.

اگر نمی‌توانید نکنید و اجازه بدهید مردم کارها را انجام دهند. چند اربعین دیگر باید بیاید و برود که شما بدانید در این هفته منتهی به اربعین مردم بسیاری از مرز ایران خارج می‌شود و به عراق می‌روند و بعد از چند روز دوباره به کشور بر می‌گردند.

آیا واقعا مدیریت این کار اینقدر سخت است؟ چرا هر سال باید شاهد مشکلات ویزا، پاسپورت و ارز باشیم؟ یعنی کسی نیست در عرض یک سال فکری به حال این یک هفته بخصوص کند؟

آرزو به دل ماندیم تا دراین کشور کاری به درستی انجام شود.

اطلاعیه مهم بانک ملی ایران درباره تسهیل فرایند تحویل ارز اربعین

بانک ملی ایران با صدور اطلاعیه ای ضمن پوزش از زائران گرامی که در فرایند تحویل ارز اربعین با تاخیر مواجه شده اند،اعلام کرد: فرایند ارائه ارز اربعین به زائران حرم اباعبدالله الحسین(ع) تسهیل شده است.

به گزارش روابط عمومی بانک ملی ایران، در این اطلاعیه آمده است :علت اصلی تاخیر های پیش آمده نواقص موجود در زیرساخت های برق و اینترنت کشور عراق بوده و این بانک با اصلاح رویه تحویل ارز به زائران ارجمند، از ساعاتی قبل فرایند تحویل ارز را تسهیل نموده است .

بر این اساس، زائران گرامی می توانند صرفا با  ارائه گذرنامه و رسید تصویری یا کد اخذ شده از پیام رسان بله، به باجه های تحویل ارز اربعین در نقاط اعلام شده مراجعه کنند.

تلاش ها برای روان سازی روند تحویل ارز به زائران محترم، با بسیج همه امکانات بانک ملی ایران ادامه دارد.ظرف دو روز اخیر، تعداد زیادی از مدیران ارشد بانک ملی ایران و ۵۱۰ نفر از کارکنان این بانک در مناطق مرزی مستقر شده اند تا به روند تحویل ارز به زائران ارجمند کمک کنند.

از: عصر ایران


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.