آمار زخمی‌های زلزله اخیر در استان بوشهر به ۱۰۵۰ نفر رسیده است

جمعه, 23ام فروردین, 1392
اندازه قلم متن

z

استاندار بوشهر گفته است آمار زخمی‌های زلزله اخیر در استان بوشهر به ۱۰۵۰ نفر رسیده است. آمارهای رسمی از جان‌باختگان بین ۳۵ و ۳۷ تن متغیر است.

به گزارش ایسنا، استاندار بوشهر، فریدون حسنوند گفته است شمار زخمی‌های زلزله روز سه‌شنبه به ۱۰۵۰ نفر رسیده است. او در عین حال تاکید کرده است که نیروهای امدادی و بهداشتی در این منطقه در حال آماده باش هستند.

زمین‌لرزه‌ای با بزرگی بیش از ۶ درجه در مقیاس ریشتر روز سه‌شنبه، ۲۰ فروردین، بخش‌های شُنبه و طسوج و کاکی شهرستان دشتی در جنوب استان بوشهر را لرزاند.

به گزارش واحد مرکزی خبر در ایران، روز سه‌شنبه موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران اعلام کرد که این زمین‌لرزه ساعت ۱۶ و ۲۲ دقیقه و ۴۹ ثانیه در عمق ۱۲ کیلومتری زمین روی داد.

این مؤسسه بزرگی این زمین‌لرزه را ۶.۱ درجه در مقیاس امواج درونی زمین، ریشتر، اعلام کرده‌ است، اما به گزارش خبرگزاری‌های خارجی مؤسسه زمین‌شناسی ایالات متحده بزرگی این زلزله را ۶.۳ درجه ریشتر محاسبه کرده‌ است.

منطقه کاکی در جنوب شرقی بندر بوشهر و در حدود ۹۰ تا ۱۰۰ کیلومتری نیروگاه اتمی بوشهر قرار دارد.

محمود جعفری، مجری طرح نیروگاه اتمی بوشهر، به خبرگزاری ایرنا گفت که «این زمین‌لرزه هیچ مشکلی را برای نیروگاه بوشهر ایجاد نکرده است».

آقای حسنوند درباره وضعیت بهداشتی مناطق زلزله‌زده گفته است: «تاکنون از نظر بهداشتی کنترل خوبی صورت گرفته و هیچ بیماری واگیرداری تاکنون در منطقه گزارش نشده است.»

استاندار بوشهر همچنین خبر داده که قرار است وام‌هایی با نرخ کمتر از ۴ درصد و کمک‌هایی بلاعوض به زلزله‌زدگان برای بازسازی پرداخت شود.

اداره کل پزشکی قانونی استان بوشهر نیز روز پنجشنبه با انتشار اسامی ۳۵ تن به عنوان جان‌باختگان زلزله بوشهر، تاکید کرده است به جز این آمار، هیچ مورد فوتی دیگری به اداره کل پزشکی قانونی استان بوشهر ارجاع نشده است.

این در حالی است که خبرگزاری رسمی دولت، ایرنا نوشته است برای خاک‌سپاری جسد ۲۴ نفر به شنبه، ۱۱ نفر به شهر کاکی، یک نفر به شهرستان کازرون در استان فارس و یک نفر به شهر قم منتقل شدند. پیش از این نیز مقامات این منطقه، شمار قربانیان را ۳۷ تن اعلام کرده بودند.

علیرضا رییسی معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر نیز گفته است: به جز افرادی که در حادثه زلزله جان خود را از دست دادند، هیچ مصدومی در بیمارستان‌های استان بوشهر فوت نکرده است.

به گفته او، هم‌اکنون به جز دو بیمار که وضعیت وخیم دارند و در بخش آی‌.سی.یو تحت مراقبت ویژه هستند، سایر مصدومان که اغلب دچار شکستگی از نواحی مختلف بدن شده‌اند تحت عمل جراحی قرار گرفته‌اند و به سرعت کارهای درمانی آنان انجام می‌شود.

براساس گزارش‌های سازمان ژئوفیزیک، تاکنون بیش از ۱۶۰ پس‌لرزه در مناطق زلزله‌زده ثبت شده است.

به گفته معاون عمرانی استاندار بوشهر، شاپور رستمی، «پس‌‌لرزه‌ها موجب تخریب ۳۱۰۰ واحد مسکونی شده‌اند که از این میان ۱۳۲۵ باب در مسکن شهری و ۱۲۵۰ واحد روستایی است.»

محمود مظفر، رییس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر، از توزیع ۵۰۵۰ دستگاه چادر، ۴۵۰۰ تخته موکت و ۷۷۰۰ تخته پتو میان زلزله‌زدگان منطقه خبر داده است. به گفته او همچنین ۷۲ هزار بطری آب معدنی و ۱۱ هزار قوطی کنسرو به همراه ۱۰۰۰ بسته غذایی میان زلزله‌زدگان توزیع شده است.

پویا حاجیان، مدیر کل روابط عمومی جمعیت هلال احمر، گزارش‌ها درباره کمبود چادر در مناطق زلزله‌زده را رد کرده است.
منبع: رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.