زندان رجایی شهر کرج؛ سوء‌استفاده مالی مسئولین زندان از زندانیان به نام مراسم اربعین

چهارشنبه, 9ام آبان, 1397
اندازه قلم متن

خبرگزاری هرانا – طی هفته جاری غلامرضا ضیایی ریاست زندان رجایی شهر کرج با ممانعت از نذری دادن خود زندانیان در روز ۸ آبان (مراسم اربعین) به آنها گفته بود که هر کسی قصد دادن نذری دارد وجه نقد را به مسئولین زندان بدهد که نذری توسط زندان تهیه شده و به زندانیان داده شود. گفته می‌شود طی این اقدام مبلغی بالغ بر ۷۰ میلیون تومان از زندانیان اندرزگاه‌های مختلف دریافت شده اما روز گذشته غذایی بی‌کیفیتی که تهیه شده با جیره دولتی بود با ارزشی بسیار کمتر از مبلغ اخذ شده از زندانیان در بین آنان توزیع شد که موجب اعتراض زندانیان شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، غلامرضا ضیایی رئیس زندان رجایی شهر کرج طی هفته گذشته -با میانگین هر سالن ۲ تا ۳ میلیون تومان- مبلغی بالغ بر ۷۰ میلیون تومان برای تهیه نذری از زندانیان اندرزگاه‌های مختلف این زندان جمع آوری کرده است اما در روز اربعین غذایی با ارزش تقریبی یک سوم بین زندانیان توزیع کرده است.

یک منبع مطلع در این خصوص به گزارشگر هرانا گفت: “طی این هفته برخی زندانیان از رئیس زندان رجایی شهر اجازه خواستند تا در روز اربعین غذای نذری بین سایر زندانیان توزیع کنند. غلامرضا ضیایی رئیس زندان ضمن مخالفت با این موضوع به زندانیان گفت هر کسی نذر دارد وجه نقد نذر را به مسئولین زندان بدهد تا توسط خود زندان غذای نذری تهیه و بین زندانیان توزیع شود. نهایتا بیشتر از ۷۰ میلیون تومان از اندرزگاه‌های مختلف این زندان جمع‌آوری شد اما روز اربعین (۸ آبان) غذای بسیار بی‌کیفیتی که با محاسبه محتوا و تعداد آن می توان گفت نهایتا به ارزش ۲۰ میلیون تومان بود، بین زندانیان و سربازان توزیع شد. بسیاری از زندانیان که مدت‌هاست گوشت قرمز نخورده‌اند، منتظر گوشت قرمز قیمه‌های نذری بودند ولی بر خلاف انتظار در قیمه نذری هیچ گوشتی نبود و همینطور تقریبا همه مواد غذایی از جیره های زندان آمده بود یعنی از همان مواد غذایی بی کیفیتی که داشتند استفاده کردند”.

این منبع افزود: “پیش از ریاست غلامرضا ضیایی هر ساله زندانیان خودشان از فروشگاه زندان مواد غذایی را خریداری کرده و نذرهایشان را بین زندانیان و سربازان زندان توزیع می‌کردند ولی امسال با مخالفت غلامرضا ضیایی روبرو شدند”.

طی سال‌های اخیر گزارشات متعددی از سوی سازمان‌های مدافع حقوق بشر در خصوص رفتارهای سلیقه‌ای و نقض قوانین از سوی مسئولان این زندان منتشر شده است.

هرانا پیشتر در گزارشی به بررسی چهره‌های اصلی نقض حقوق بشر در این زندان که ده‌ها گزارش ثبت شده حکایت از سابقه‌دار بودن و دارای برنامه بودن اعمال آنان به خصوص در رابطه با نقض حقوق بشر در این محل دارد پرداخته بود.

غلامرضا ضیایی رئیس زندان رجایی شهر در جمع زندانیان خود را مسئول سابق کمپ کهریزک معرفی کرده که در زمان مدیریت وی چند زندانی سیاسی در آن محل جان باختند و بسیاری نیز طعم شکنجه را چشیدند. وی از دی‌ماه سال گذشته به اتهام نقض حقوق بشر در لیست تحریم‌های آمریکا قرار گرفته است.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.