یک زندانی در زندان اردکان اعدام شد

دوشنبه, 14ام آبان, 1397
اندازه قلم متن

خبرگزاری هرانا – یک زندانی متهم به قتل محبوس در زندان اردکان استان یزد صبح روز شنبه ۱۲ آبان‌ماه اعدام شد. وی روز پنجشنبه ۱۰ آبان‌ماه جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، صبح روز شنبه ۱۲ آبان‌ماه ۱۳۹۷، حکم اعدام یک زندانی محبوس در زندان اردکان استان یزد اجرا شد.

هویت این زندانی سمیع محترمی، ۴۳ ساله، فرزند داور و مجرد توسط هرانا احراز شده است.

یک منبع مطلع ضمن تائید این خبر به گزارشگر هرانا گفت: “خانواده مقتول حاضر شده بودند در صورت دریافت دیه رضایت بدهند ولی به دلیل ناتوانی آقای محترمی در تامین وجه دیه، روز پنجشنبه ۱۰ آبان‌ماه وی را جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل کردند و صبح روز شنبه ۱۲ آبان‌ماه این حکم اجرا شد”.

سمیع محترمی در سال ۹۴ به اتهام قتل در زمان سرقت یک خودرو بازداشت و تاکنون در زندان اردکان محبوس بود. وی پیش از این نیز به دلیل اتهامات مربوط به مواد مخدر به مدت ۵ سال در این زندان نگهداری شده است.

لازم به ذکر است بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

نهاد آمار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران به روال هر ساله همزمان با ۱۰ اکتبر (۱۸ مهرماه)، روز جهانی مبارزه علیه مجازات اعدام گزارش یک ساله خود از وضعیت اجرای حکم اعدام در ایران منتشر کرد. بنا بر این گزارش، در بازه زمانی یکساله (مهر ۹۶ تا مهر ۹۷) حکم اعدام ۲۵۶ نفر در ایران به اجرا در آمده است که از این تعداد ۱۵ نفر در ملاء عام اعدام شدند.

همچنین ۶۸ درصد اعدام‌های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمیشوند که اصطلاحاً آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

اردکان شهری است در بخش مرکزی شهرستان اردکان و در استان یزد واقع شده است.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.