موج تازه احضار و بازداشت روزنامه‌نگاران در ایران / ۴ روزنامه‌نگار در یک ماه بازداشت شدند

پنجشنبه, 17ام آبان, 1397
اندازه قلم متن


سازمان گزارش‌گران بدون مرز موج تازه‌ سرکوب علیه روزنامه‌نگاران به خاطر ابراز نظر در شبکه‌های اجتماعی را محکوم کرد. بنابر گزارش این سازمان، در کم تر از یک ماه شماری از روزنامه‌نگاران به نهادهای امینتی و یا دادگاه‌ها احضار و دست‌کم چهار روزنامه‌نگار بازداشت شده‌اند.

«رضا معینی»، مسوول دفتر ایران و افغانستان سازمان در این باره گفته است: «گزارش‌گران بدون مرز خواهان آزادی فوری این روزنامه‌نگاران و پایان دادن به بازداشت‌های خودسرانه است. سرکوب آزادی اطلاع‌رسانی و بازداشت روزنامه‌نگاران راه‌یافت مبارزه با فساد گسترده نیست.»

به نوشته هرانا، ماموران امنیتی لباس شخصی در تاریخ ۱۴ آبان ۱۳۹۷، «مسعود کاظمی»، خبرنگار سابق روزنامه «شرق» را پس از بازرسی منزل و ضبط ابزار کار شخصی او بازداشت و به محل نامعلومی منتقل کردند. خانواده و وکیل وی از دلیل بازداشت، نهاد بازداشت کننده و محل بازداشت این روزنامه نگار بی اطلاع هستند. کاظمی در صفحه توییتر خود در باره وضعیت کشور و مواضع جناح‌های مختلف انتقاد می‌کرد. حساب توییتری او نیز ساعتی پس از بازداشت بسته شد.

یک هفته پیش تر، ماموران وزارت اطلاعات در تاریخ ۷ آبان ۱۳۹۷، «صبا آذرپیک»، روزنامه‌نگار سابق ماه‌نامه «تجارت فردا» و روزنامه «اعتماد» را بازداشت کردند. پس از بازداشت، حساب توییتری و کانل تلگرامی وی نیز مسدود شد. صبا آذرپیک در آخرین افشاگری‌هایش با انشتار اسنادی، وزیر صنعت کشور، «محمد شریعتمداری» را به فساد و ارتشا متهم کرده بود. شریعتمداری که گفته می شود از چهره‌های پشت پرده امنیتی است، به تاز‌گی به وزارت کار و رفاه احتماعی انتخاب شده است. این افشاگری‌ها درست دو روز پیش از رای گیری مجلس منتشر شده بودند که موجی از واکنش را در شبکه‌های اجتماعی و در میان سیاست‌مداران دامن زدند. در روز رای‌گیری نیز معاون وزرات اطلاعات بدون تکذیب صحت مدارک منتشر شده اعلام کرد که از منتشر کنندگان این اسناد شکایت خواهد کرد.

آذرپیک یک روز پس از بازداشت، با سپردن وثیقه به شکل موقت آزاد شد. او پیش از این نیز بارها بازداشت شده بود؛ از جمله روز هفتم خرداد ١٣٩٣. این روزنامه نگار روز ۲۹ مرداد ماه، پس از سپری کردن بیش از ۸۰ روز زندان انفرادی، با سپردن ۲۰۰ میلیون وثیقه آزاد شد.

«اجلال قوامی»، روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشر که به اتهام «نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی» به طور غیابی محاکمه شده بود، به هشت ماه حبس تعزیری محکوم شد. او برای پرونده دیگری نیز خود را برای دادگاه تجدید نظر آماده می کند.

این روزنامه نگار روز سه‌شنبه ۲۳ مردادماه سال جاری به شعبه دوم بازپرسی دادگستری سنندج احضار و روز دوشنبه ۲۹ مردادماه اولین جلسه بازپرسی او در شعبه دوم بازپرسی مجتمع قضایی «بهشتی» این شهر برگزار شده بود.

بنابراین گزارش، قوامی را به اتهام نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی تفهیم اتهام و او را پس از اتمام اولین جلسه بازپرسی، با قرار کفالت ۲۰ میلیون تومانی آزاد کردند.

بنابراین گزارش، در تاریخ ۳۱ شهریورماه شعبه ۱۰۹ دادگاه کیفری سنندج او را به صورت غیابی محاکمه کرد و قاضی به هشت ماه حبس تعزیری رای داد.

معاون دادستان عمومی و انقلاب سنندج با استناد به برخی از یادداشت‌های او، برای این فعال حقوق بشر تقاضای کیفر کرده بود.

در همین شهر به تاریخ ۱۴ مهر ماه، «کاظم ایمان‌زاده»، مدیر مسوول سایت «هیوانیوز» به شعبه نخست دادگاه کیفری استان احضار شده بود. سپاه پاسداران از شاکیان این روزنامه نگار است. او برای انتشار خبر بر روی سایت، به «نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی» متهم شده است. او در انتظار برگزاری دادگاه، به شکل موقت آزاد است.

جمهوری اسلامی ایران در رده‌بندی جهانی آزادی مطبوعات ۲۰۱۸ سازمان گزارش‌گران بدون مرز، از میان ١٨٠ کشور جهان، در رده ١۶۴ قرار دارد.
از: ایران وایر


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.