کارزار سلبریتی ‎هایی که در رنج و درد مردم ساکت‌اند: همصدا علیه معلول نه علت!

شنبه, ۱۹ام آبان, ۱۳۹۷
اندازه قلم متن

– «همصدایی» سلبریتی‌های خاص: یک کارزار مورد حمایت دولت و حکومت علیه آنچه ناشی از سیاست‌های دولت و حکومت است!
– نظام در تنگناهای بین‎المللی طبق عادت متوسل به سلبریتی‏‌ها هنری و ورزشی می‌شود.
– مجید مجیدی در مهرماه ۹۳ و تدارک رژیم برای نرمش قهرمانانه خامنه‌ای گفته بود: چند روز پیش از طرف آقای ظریف تماس گرفتند، خواستند عده‌ای از هنرمندان که وجهه بین‌المللی دارند در مسیر مذاکرات هسته‌ای دولت را یاری رسانند.

شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۷ برابر با ۱۰ نوامبر ۲۰۱۸

گروهی از هنرمندان و روزنامه‎نگاران داخل ایران با امضای نامه‎ای با عنوان «همصدایی در برابر تحریم» کارزار مخالفت با تحریم‎های آمریکا علیه جمهوری اسلامی را به راه انداخته‌اند و از مردم جهان خواسته‎اند در برابر تحریم‎ها با آنها همصدا شوند!

این هنرمندان که علیه تحریم‎ها کارزار به راه انداخته‌اند در دی‎ماه سال ۱۳۹۶ که تظاهرات مردم علیه وضعیت بدمعیشتی آغاز شد و ده‎ها نفر کشته و زخمی و بازداشت شدند و یا در جریان اعتصابات اخیر کامیونداران و معلمان و کارگران و کشاورزان هیچ واکنشی نشان نداده‌اند

هنرمندان همصدا در این کارزار که حامیان پیدا و پنهان جمهوری اسلامی و عمدتاً طرفداران دولت روحانی و جریان استمرارطلب هستند، دو هشتگ «#joinvoicesagainstscantions» و «#همصدایی_در_برابر_تحریم» را در شبکه‎های اجتماعی داغ کردند که اتفاقاً تیتر اول روزنامه ایران (ارگان دولت) در روز شنبه، ۱۹ آبان، نیز شد. یک کارزار مورد حمایت دولت و حکومت علیه آنچه ناشی از سیاست‌های دولت و حکومت است!

اصغر فرهادی، رخشان بنی‌اعتماد، خسرو سینایی، بهمن فرمان‌آرا، کیانوش عیاری، حسین علیزاده، کیهان کلهر، لیلی گلستان، پری صابری، محمد شمس لنگرودی، فرح اصولی، ابراهیم حقیقی، فریده غیرت و بهمن کشاورز، مینا اکبری، مژگان جمشیدی و پوریا عالمی از امضاکنندگان این نامه و حامیان این کارزار مورد حمایت دولت هستند.

شمس لنگرودی شاعر که در جریان رویدادهای اعتراضی سال ۸۸ پس از کشته شدن ندا آقا‎سلطان مجموعه شعر «۲۲ مرثیه در تیرماه» را منتشر کرد و از حامیان جنبش سبز نیز بود در انتقاد به تحریم‎های آمریکا، در روزنامه ایران، ارگان دولت جمهوری اسلامی، نوشته «آنهایی که تحریم‌ها را وضع می‌کنند عموماً می‌گویند که می‌خواهند با این تحریم‌ها حکومت‌ها را سرنگون کنند. اما کدام حکومت را سراغ دارید که با تحریم سرنگون شده باشد؟ سیاستمداران آمریکایی هم حتماً به این نکته واقف هستند که تحریم یکی از اثرات استیصال است. وقتی به استیصال می‌رسند و دیگر نمی‌دانند برای مقابله و رویارویی با یک حکومت چه باید کنند، تحریم‌ها را در رأس امور قرار می‌دهند.»

روزنامه ایران در صفحه ۸ (صفحه فرهنگی) خود تیتر زده «قیام فرهنگ علیه دروغ بزرگ». یادداشت‎ها و مصاحبه‏‌هایی هم که از منتقدان داخلی تحریم چاپ کرده اغلب نوشته این نوع سلبریتی‎هاست. چنانکه در روزهای گذشته به تبعیت از تئوری سعید حجاریان مهره امنیتی اصلاح‏‌طلبان که  توصیه کرد نظام باید حرف‌ها و سیاست‌هایش را از دهان سلبریتی‌ها تبلیغ کند، رسانه‌های وابسته و این سلبریتی‌ها به شدت در شبکه‌های اجتماعی فعال شده‌اند و حتی متن و عکس و ویدئوهای یکسان به اشتراک می‌گذارند!

مجتبی میرطهماسب کارگردان نیز در مصاحبه با ایران، ارگان دولت، گفته است «فشارهایی که دولت آمریکا بر ایران می‌آورد و دیگر کشورها را هم به آن ترغیب می‌کند هیچ نتیجه‌ای جز فاجعه‌ای انسانی که در حق هزاران کودک و بزرگسال نیازمند به بار نمی‌آورد». البته هیچکدام از این افراد هرگز اشاره‌ نمی‌کنند که علت و مسبب این تحریم‎ها کیست و چرا آمریکا می‌بایست جمهوری اسلامی را تحریم کند؟!

این تبلیغات دروغین و سازمانیافته در حالیست که در ۳۰ خرداد ۱۳۹۷، غلامرضا‌ اصغری‌ رئیس سازمان غذا و دارو گفتهبود ۹۷ درصد از دارو‌های مورد نیاز کشور تولید داخل است. هیچیک از این سلبریتی‎ها توضیح نمی‌دهند کشوری که در تولید دارو مستقل است چطور ممکن است با فاجعه انسانی هزاران کودک و بزرگسال روبرو شود؟

موجی که امروز کارگزاران جمهوری اسلامی با استفاده ابزاری از سلبریتی‌ها و همچنین کودکان و بیماران به راه انداخته‌اند تکرار همان سیاستی است که در سال ۱۳۹۳ پیش از آغاز مرحله نهایی مذاکرات اتمی در پیش گرفته شده بود. درست در زمانی که فشار تحریم‎ها به اوج خود رسیده بود و نظام نه راه پس داشت و نه راه پیش و جمهوری اسلامی در حال مهیا کردن نرمش قهرمانانه‌ی علی خامنه‎ای بود همین صحنه‌ها توسط سلبریتی‌های هنری و ورزشی اجرا شد!

در همین ارتباط مجید مجیدی کارگردان سینما، ۱۵ مهر ۱۳۹۳، در یک مصاحبه گفت: «چند روز پیش از سوی آقای جواد ظریف وزیر امور خارجه با ما تماس گرفته و خواست که عده‌ای از هنرمندان که وجهه بین‌المللی دارند در مسیر مذاکرات هسته‌ای و برای احقاق حقوق حقه مردم ایران، دولت را یاری رسانند و به همین منظور پوستری از سوی وزارتخانه آماده شد که ما نیز آن را تایید کردیم…» راز سر به مُهری نبوده که بسیاری از جوایز بین‌المللی در دوران جمهوری اسلامی چه از سوی جایزه‌دهندگان و چه از طرف جایزه‌گیرندگان بیش از آنکه به عملکرد و هنر آنها مربوط باشد، به عنوان ابزار سیاسی طرفین به کار می‌رود.

پس از شروع نرمش قهرمانانه در سال ۹۳، حالا موج دوم همصدایی سلبریتی‎ها در سال ۹۷ به امید یک نرمش قهرمانانه‌ی جانانه با واکنش‌های مختلفی روبرو شده است:

از: کیهان لندن


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.