عبدالرضا قنبری معلم زندانی دست به اعتصاب غذا زد

دوشنبه, 21ام آبان, 1397
اندازه قلم متن

خبرگزاری هرانا – عبدالرضا قنبری معلم و زندانی سیاسی که در تاریخ ۲۱ مهرماه جهت تحمل ادامه دوران حبس خود بازداشت و به بند ۸ زندان اوین منتقل شده بود روز گذشته به قرنطینه زندان رجایی شهر کرج منتقل شده است. گفته می‌شود وی در اعتراض به این انتقال دست به اعتصاب غذا زده است. این زندانی در اسفندماه ۹۴ پس از تحمل بیش از ۶ سال از حکم ۱۰ ساله خود و در پی تغییر قوانین و قبول اعاده دادرسی با تعلیق اجرای حکم آزاد شده بود. حکم او در پی اعاده دادرسی و رسیدگی مجدد به ۱۵ سال حبس افزایش یافته است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۱۹ آبان‌ماه ۱۳۹۷، عبدالرضا قنبری معلم و زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین در پی انتقال به زندان رجایی شهر کرج دست به اعتصاب غذا زده است.

یک منبع نزدیک به آقای قنبری در این خصوص به گزارشگر هرانا گفت: “عبدالرضا قنبری روز گذشته از بند ۸ زندان اوین به زندان رجایی شهر کرج تبعید شده است، در حالی که در حکم صادره علیه ایشان تبعید وجود نداشته، از این رو آقای قنبری در اعتراض به انتقال خود از روز گذشته دست به اعتصاب غذا زده است”.

در تاریخ ۲۱ مهرماه ۹۷ عبدالرضا قنبری، زندانی سیاسی سابق زندان رجایی شهر کرج پس از حضور در دادسرای اوین توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به بند ۸ زندان اوین منتقل شده بود.

پیشتر یک منبع نزدیک به آقای قنبری به گزارشگر هرانا گفته بود: “حکم حبس آقای قنبری در شهریورماه سال ۹۶ در رسیدگی مجدد توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه از ۱۰ سال حبس به ۱۵ سال حبس افزایش پیدا کرده است”.

لازم به ذکر است عبدالرضا قنبری چند روز پس از وقایع موسوم به عاشورای سال ۸۸ در مدرسه‌ای که در آن تدریس می‌کرد بازداشت و پس از حدود دو ماه بازجویی در یهمن ماه ۸۸ توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی به اتهام محاربه از طریق همکاری با سازمان مجاهدین خلق به اعدام محکوم شده بود.

حکم اعدام وی پس از چهار سال در پی تبرئه شدن وی از اتهام محاربه در دیوان عالی کشور نقض شده و در خردادماه ۹۲ از بابت باقی اتهامات توسط شعبه یک دادگاه انقلاب به ۱۵ سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم نیز در دادگاه تجدید نظر به ۱۰ سال حبس کاهش پیدا کرد.

این معلم زندانی سپس در تاریخ ۲۶ اسفندماه ۹۴ پس از تحمل بیش از ۶ سال حبس به دلیل حذف ماده ۱۸۶ قانونمجازات اسلامی مصوب سال ۷۵ که منجر به قبول اعاده دادرسی و بالطبع تعلیق اجرای حکم او شده بود، از این زندان آزاد شد.

اما نهایتا با قبول اعاده دادرسی و بررسی مجدد پرونده حکم صادره به ۱۵ سال افزایش پیدا کرده و هم اکنون در زندان رجایی شهر کرج در حال تحمل حبس است.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.