محرومیت دو زندانی بیمار در زندان زاهدان از دریافت خدمات پزشکی

جمعه, 2ام آذر, 1397
اندازه قلم متن

خبرگزاری هرانا – یک زندانی محبوس در زندان زاهدان به نام “رضا بامری” ماه گذشته توسط مأموران زندان به‌شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفت و سپس به سلول انفرادی این زندان منتقل شد. این زندانی به مدت ۱۴ روز در سلول افرادی این زندان با پا و دندان شکسته محبوس بود و اکنون بدون رسیدگی پزشکی در بند ۳ زندان زاهدان به سر می‌برد. همچنین یک زندانی دیگر به نام “مرادمحمد ده‌بلوچ”، که از مشکلات بینایی رنج می‌برد، بر اساس تصمیم مسئولین زندان، از دریافت خدمات پزشکی و اعزام به بیمارستان محروم مانده و در آستانه نابینایی است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، در تاریخ ۱ آبان‌ماه ۱۳۹۷، یک زندانی به نام “رضا بامری” توسط مأموران زندان مورد ضرب و شتم شدید قرار گرفت.

یک منبع مطلع با بیان اینکه این زندانی به دلیل بیرون آوردن درب اتاق از لولا از سوی مأموران ضرب و شتم شده است، به گزارشگر هرانا گفت: “در تاریخ ۱ آبان‌ماه، مأموران زندان آقای بامری را با دستبند و پابند به بند تربیت زندان زاهدان، در منطقه‌ای که دوربین آنجا را پوشش نمی‌دهد، منتقل کرده و با کابل و لوله پولیکا به‌شدت مورد ضرب و شتم قرار دادند به‌طوری‌که یک پا و چند دندان این زندانی شکسته است“.

وی افزود: “مأموران زندان پس از آن آقای بامری را به بهداری و از آنجا به سلول انفرادی منتقل کردند. آقای بامری به مدت ۱۴ روز با این شرایط در سلول انفرادی نگهداری شده است. ایشان اکنون بدون رسیدگی پزشکی در بند ۳ زندان زاهدان رها شده است“.

گفتنی است، رضا بامری، ۲۷ ساله، در بهمن‌ماه سال ۱۳۹۰ به اتهام قتل دستگیر و سپس در آذر‌ماه سال ۱۳۹۴ به اعدام محکوم و نهایتاً حکم اعدام وی پس از اعتراض به رأی صادره در اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۶ قطعی شده است.

بنا بر گزارش دریافتی دیگر، مرادمحمد ده‌بلوچ، زندانی سیاسی که به اتهام اقدام علیه امنیت ملی در بند سه زندان زاهدان نگهداری می‌شود، به دلیل عدم رسیدگی پزشکی در آستانه نابینایی است.

این زندانی در زمان بازداشت در منطقه مرزی توسط نیروهای مرزبانی از ناحیه چشم دچار جراحت شده است.

یک منبع مطلع به هرانا گفت: “یک چشم این زندانی مورد عمل جراحی قرار گرفت و باید بر روی چشم دیگر وی نیز عمل جراحی صورت گیرد اما تاکنون توسط مسئولان زندان از دریافت خدمات پزشکی و اعزام به بیمارستان محروم مانده است”.

آقای ده بلوچ، ۴۵ ساله، از شهرستان چابهار، روستای بسوت، اوایل سال ۹۶ توسط هنگ مرزی دستگیر شد و تحت بدرفتاری و شکنجه قرار گرفت.

در آذرماه سال ۹۶ مرادمحمد ده بلوچ و جمعی از زندانیان سیاسی و امنیتی محبوس در زندان زاهدان طی نامه‌ای سرگشاده از شکنجه شدن خود توسط بازجویان دستگاه امنیتی سخن گفتند. این زندانیان از قوه قضائیه که مدعی عدم وجود شکنجه در بازداشتگاه‌ها است خواستار توضیح درباره رفتارهای غیرانسانی بر آنان رفته شدند.

هرانا بارها گزارش‌هایی از مشکلات و رفتارهای سلیقه‌ای مسئولان زندان و مأموران نهادهای امنیتی زاهدان منتشر کرده بود؛ بسیاری از زندانیان بلوچ و سنی مذهب در این زندان نگهداری می‌شوند.

در این زندان، زندانیان از حداقل زیرساخت‌های یک زندان محروم هستند و گزارش‌های متعددی از فوت زندانیان در سایه‌ی عدم رسیدگی پزشکی در این زندان منتشر شده است.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.