اعتصاب غذای دوباره نسرین ستوده؛ تجمع در مقابل مجلس در حمایت از فرهاد میثمی

سه شنبه, ۶ام آذر, ۱۳۹۷
اندازه قلم متن

صبح دوشنبه شماری از فعالین مدنی و پزشکان با امضای نامه و در دست داشتن شعارنوشت‌هایی با حضور در مقابل ساختمان مجلس خواهان رسیدگی پزشکی به وضعیت فرهاد میثمی، کنشگر مدنی دربند شدند. نسرین ستوده دوباره اعتصاب غذا کرده و گفته است تا زمان رسیدگی به خواسته‌های فرهاد میثمی، دست از اعتصاب خود برنخواهد داشت.

صبح روز دوشنبه ۵ آذر ۱۳۹۷ شماری از فعالین مدنی و پزشکان با امضای نامه و در دست داشتن شعارنوشت‌هایی با حضور در مقابل ساختمان مجلس خواهان رسیدگی پزشکی به وضعیت فرهاد میثمی، کنشگر مدنی دربند شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا،  فعالان مدنی و پزشکان شعارنوشت‌هایی مانند «جان دکتر فرهاد میثمی در خطر است«، «۱۱۸ روز اعتصاب غذا» و «دکتر فرهاد میثمی را به بیمارستان مجهز منتقل کنید» در دست داشتند.

در این تجمع دو نامه که امضا کنندگان آن خواهان انتقال هرچه سریع‌تر فرهاد میثمی به بیمارستان شده بودند توسط نمایندگانی از تجمع کنندگان به داخل ساختمان مجلس برده شد.

در یکی از این نامه‌ها خطاب به علی لاریجانی، رئیس مجلس آمده است: «ما جمعی از پزشکان این مرز و بوم، نسبت به سلامتی و حفظ جان یکی از همکارانمان، آقای دکتر فرهاد میثمی، قویا نگران می باشیم. ایشان در تاریخ نهم مرداد ماه سال جاری با اتهام وارده تحت بازداشت قرار گرفته و به زندان اوین منتقل شده اند و در اعتراض به مسائلی؛ از فردای روز بازداشت ( یعنی از روز ده مرداد) اقدام به اعتصاب غذای خشک نموده اند که متاسفانه تا امروز ادامه دارد…»

امضاکنندگان نامه هم‌چنین نوشته‌اند: «ما صاحبان امضاهای ذیل بنابر وظیفه شرعی، شغلی و اخلاق حرفه‌ای خود لازم دیدیم تا از شما مسئولین محترم تقاضا کنیم بدون توجه به اتهام ایشان و با در نظر گرفتن حق زیست افراد در جهت حفظ کرامت انسانی آنگونه که شایسته نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است، مراتب انتقال اورژانسی ایشان به بیمارستان تخصصی مجهز را فراهم آورید…»

فرهاد میثمی، فعال مدنی محبوس در بند ۸ زندان اوین از تاریخ ۱۰ مردادماه در اعتراض به بازداشت خود و سلب امکان معرفی وکیل اختیاری دست به اعتصاب غذا زده بود روز چهارشنبه ۴ مهرماه با خشونت و برخلاف میلش به بهداری زندان منتقل شد که به موجب قرنطینه و قطع ارتباط وی با خارج از زندان شد. از وضعیت جسمی او و کیفیت اعتراض او اطلاع دقیقی در دست نیست.

یکی از خواسته‌های آقای میثمی برای پایاد دادن به اعتصاب غذای خود، آزادی برخی زندانیان، از جمله رضا خندان همسر نسرین ستوده وکیل دادگستری است.

پیش از این نیز دو تن از معلمان محبوس در زندان اوین و بیش از ۱۴۰۰ تن از پزشکان، کتاب‌فروشان، فعالان حوزه نشر و تحصیل‌کردگان دانشگاهی در کشور با نگارش نامه‌هایی سرشگاده نسبت به وضعیت این فعال مدنی ابراز نگرانی کرده و خواستار آزادی فوری وی شده‌اند.

همچنین رضا خندان، همسر نسرین ستوده و فعال مدنی محبوس در زندان اوین نیز روز یکشنبه ۲۲ مهرماه با نگارش نامه‌ای سرگشاده نسبت به انتقال اجباری این زندانی به بهداری زندان اعتراض کرده و این کار را رفتاری “غیرحرفه‌ای” و “غیرانسانی” خوانده است.

اعتصاب غذای دوباره نسرین ستوده

یک منبع مطلع به کمپین حقوق بشر در ایران گفت نسرین ستوده وکیل زندانی از تاریخ پنجم آذر ماه در اعتراض به رسیدگی نکردن مسوولان به وضعیت سلامتی و بی‌توجهی به خواسته‌های فرهاد میثمی فعال حقوق مدنی دست به اعتصاب غذای «تر» زده است.

به گفته این منبع، نسرین ستوده اعلام کرده تا زمان رسیدگی به خواسته‌های فرهاد میثمی، دست از اعتصاب خود برنخواهد داشت. این منبع به کمپین گفت خواسته فرهاد میثمی «آزادی بی‌‌قید و شرط رضا خندان» است که از تاریخ  بازداشت شده و در بند چهار زندان اوین به سر می‌برد.

خانم ستوده پیش از این در اعتراض به فشارها بر روی اعضای خانواده و فشار و آزار بر روی اعضای خانواده و دوستانش از تاریخ سوم شهریور تا ۱۱ مهرماه دست به اعتصاب غذا تر زده بود. این دومین بار است که پس از بازداشت خانم ستوده او دست به اعتصاب زده است.

فرهاد میثمی پزشک و فعال حقوق بشر یک روز پس از بازداشتش از تاریخ ۱۰ مرداد ۹۷ در اعتراض به بازداشت غیرقانونی‌اش دست به اعتصاب غذا تر زد. بعدتر پس از بازداشت ر ضا خندان و برخی از دوستانش از تاریخ ۱۷ شهریور ماه اعتصاب خود را به خشک تبدیل کرد و در پیامی که از زندان فرستاد خواستار آزادی بی‌قید و شرط آنها شد.

پس از وخامت حال میثمی، مسوولان بند چهارم زندان اوین او را روز چهارم مهرماه برخلاف میلش به بهداری زندان منتقل کرده و تاکنون در اتاقی در مجاورت بهداری تحت کنترل و با تزریق سرم نگهداری می‌شود.

نسرین ستوده روز ۲۳ خرداد ۹۷ در منزلش از سوی ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و روانه زندان اوین شد. او در حال حاضر در حال سپری کردن حکم پنج سال غیابی به اتهاماتی مانند جاسوسی است و همچنین دو پرونده باز دیگر به اتهامات امنیتی دارد. علاوه بر این خانم ستوده از تاریخ ۲۵ شهریور ۹۷ به دستور رییس زندان اوین به دستور رییس زندان اوین ممنوع الملاقات شده و قادر به ملاقات با فرزندان خود و اعضای خانواده‌اش نیست. نسرین ستوده به همراه وکلایش در تاریخ ۲۰ آبان ماه از رییس و معاون قضایی زندان اوین به دلیل صدور دستور غیرقانونی ممنوع الملاقات شدنش به دلیل بدحجابی شکایت کرد که هنوز به این شکایت رسیدگی نشده است.

آقای میثمی، فعال مدنی و پزشک است که در دهه ۷۰ و ۸۰ کتاب‌های درسی و آموزشی کنکور را در انتشارات اندیشه‌سازان منتشر کرد. او روز ۹ مرداد ماه از سوی ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شد و در شعبه هفتم دادسرای زندان اوین متهم به سه اتهام «اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور با تحریک زنان به حضور خیابانی با سر لخت»، «تبلیغ بر علیه نظام» و «توهین به حجاب به عنوان یکی از مقدسات ضرروی اسلام» شد. هنوز تاریخ دادگاه این اتهامات مشخص نشده است.

رضا خندان، همسر نسرین ستوده نیز روز ۱۳ شهریور ۹۷ در منزلش بازداشت شد. پس از آن برای آزادی او مبلغ  هفتصد میلیون تومان وثیقه صادر شد که او با اعتقاد بر اینکه جرمی مرتکب نشده این قرار وثیقه سنگین را نپذیرفت و همچنان در زندان اوین است.

از: ایران امروز


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.