مرگ پرابهام یک زندانی در زندان اردبیل

جمعه, ۱۶ام آذر, ۱۳۹۷
اندازه قلم متن

خبرگزاری هرانا – یک زندانی محبوس در زندان اردبیل در ساعات پایانی روز گذشته به دلایل نامعلومی فوت کرد. این زندانی سالخوره پس از چند روز نگهداری در نقطه ای نامعلوم تنها یک روز قبل به بند عمومی منتقل شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، ساعت ۳ صبح امروز پنجشنبه ۱۵ آذرماه ۹۷، یک زندانی محبوس در زندان اردبیل به دلایل نامعلومی جان خود را از دست داد.

هویت این زندانی “عبدالحسین شکری، فرزند قربان‌علی، ۷۰ ساله و محبوس در بند ۱ زندان اردبیل” توسط هرانا احراز شده است.

یک منبع نزدیک به این زندانی به گزارشگر هرانا گفت: “آقای شکری هفته گذشته در پی درگیری لفظی با افسر نگهبان به بیرون از بند و به محل نامعلومی منتقل شده بود. روز دوشنبه با رنگ و روی پریده به بند بازگردانده شد و نیمه شب گذشته به دلایل نامعلومی فوت کرد”.

عبدالحسین شکری در تاریخ ۱۲ تیرماه ۹۷ بازداشت و به اتهام فراری دادن یک متهم به دوسال حبس تعزیری محکوم شده بود.

هرچند علت مرگ این زندانی تا لحظه تنظیم این گزارش مشخص نیست، سابقه رفتار نامناسب و سلیقه‌ای مسئولین زندان اردبیل و همچنین سابقه ضرب و شتم و شکنجه زندانیان باعث گمانه زنی هایی در داخل زندان شده است.

لازم به ذکر است در تاریخ ۳۰ آبان ماه جمعی از زندانیان محبوس در زندان اردبیل، با نگارش نامه‌ای سرگشاده خطاب به جاوید رحمان گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور ایران، از نقض حقوق زندانیان محبوس در این زندان، پرده برداشته‌اند. این زندانیان با ذکر نمونه‌هایی از شکنجه‌های اعمال شده توسط مسئولان زندان از جمله شکنجه‌ای به نام “جشن تولد” سخن گفته‌اند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.