واردات عراق از ایران یک پنجم شد؛ توقف صدور ویزای کار

سه شنبه, ۱۸ام دی, ۱۳۹۷
اندازه قلم متن

در حالی که یک مقام رسمی ایران از توقف صدور ویزای کار برای ایرانیان توسط دولت عراق خبر داده، آمارهای رسمی حاکی است که صادرات ایران به عراق در آذر ماه به یک پنجم متوسط صادرات سال جاری سقوط کرده است.

بهمن مرادنیا، استاندار کردستان روز یکشنبه، ۱۶ دی ماه اعلام کرد از زمانی که عراق اعطای ویزای کار به ایرانیان را متوقف کرده، تعداد شاغلین ایرانی در عراق از ۲۰ هزار نفر به پنج هزار نفر کاهش یافته است.

آقای مرادنیا جزئیات بیشتری را درباره علت توقف صدور ویزای کار از سوی عراق ارائه نکرده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، استاندار کردستان همچنین نبود زیر ساخت‌های حمل‌ونقل، از جمله خط هوایی را از مهمترین مشکلات برای دادوستد و تجارت بین استان کردستان با اقلیم کردستان عراق اعلام کرد.

هفته گذشته رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران درباره از بین رفتن جایگاه اقتصادی ایران در عراق و جایگزین شدن ترکیه و عربستان به جای ایران در آن کشور، هشدار داده بود.

در این میان تازه‌ترین آمارهای گمرکی حاکی از افت شدید صادرات ایران به عراق در آذرماه است.

آمارهای گمرک ایران می گوید که در هشت ماه سال جاری صادرات جمهوری اسلامی به عراق به ۶ میلیارد و ۷۵۷ میلیون دلار رسیده است که نسبت به دور مشابه سال گذشته افزایشی ۶۷ درصدی دارد. به عبارتی، متوسط صادرات ماهانه ایران به عراق ۸۴۵ میلیون دلار رسیده است.

اما صادرات آذرماه ایران به عراق به ۱۷۲ میلیون دلار سقوط کرده که یک پنجم متوسط صادرات ماهانه ایران به همسایه غربی خود طی سال‌جاری است.

عراق سال گذشته سومین مشتری بزرگ کالاهای غیرنفتی ایران بعد از چین و امارات بود. اما با اوج گیری صادرات ایران به این کشور به جایگاه اول مقصد کالاهای غیرنفتی ایران صعود کرده است.

پنج کشور عمده مقصد کالاهای غیرنفتی ایران (میلیون دلار)

از: رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.