ضرب و شتم دو زندانی در زندان زاهدان

سه شنبه, 18ام دی, 1397
اندازه قلم متن

خبرگزاری هرانا – دو زندانی محبوس در زندان زاهدان روز پنجشنبه در پی درگیری لفظی توسط چهار تن از مسئولین زندان و تعدادی از سربازان مورد ضرب و شتم قرار گرفته اند. در پی این ضرب و شتم یکی از این زندانیان از ناحیه پایی که از قبل در آن پلاتین داشته به شدت آسیب دیده و از ناحیه دنده و کمر نیز دچار کوفتگی شده است. زندانی دیگر نیز از ناحیه دست راست و پهلوها دچار ضرب دیدگی شدید شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز پنجشنبه ۱۳ دی‎ماه ۹۷، دو زندانی محبوس در زندان زاهدان مورد ضرب و شتم قرار گرفته‌اند.

هویت این دو زندانی “خلیل شه بخش” ۲۷ ساله با اتهام قتل از بند ۵ زندان زاهدان و “اسماعیل فقیر دادزهی” ۲۴ ساله با اتهام قتل، از بند ۳ زندان زاهدان توسط هرانا احراز شده است.

یک منبع مطلع از وضعیت این زندانیان به گزارشگر هرانا گفت: “این دو زندانی به دلیل درگیری با دو تن دیگر از زندانیان همراه با ضرب و شتم توسط «عباس میر» کارمند زندان به قرنطینه زندان منتقل شده و پس از درگیری لفظی با این کارمند، توسط وی به میان گارد سربازان زندان منتقل شده و توسط سربازان و سه تن دیگر به نام‌های «خوش نشین» کارمند قرنطینه، «خلیلی» مسئول قرنطینه و «سرگزی» کارمند حفاظت زندان مورد ضرب و شتم شدید قرار گرفته‌اند”.

این منبع مطلع افزود: “پس از ضرب و شتم، این زندانیان در همان حال به بند‌های خود منتقل شده‌اند. اسماعیل فقیر دادزهی از ناحیه پایی که از قبل در آن پلاتین داشته به شدت آسیب دیده و از ناحیه دنده و کمر نیز دچار کوفتگی شده است. خلیل شه بخش نیز از ناحیه دست راست و پهلوها دچار ضرب دیدگی شدید شده است”.

خلیل شه بخش زندانی محبوس در بند ۵ زندان زاهدان از سال ۹۴ با اتهام قتل بازداشت و بصورت بلاتکلیف در این زندان نگهداری می‌شود.

اسماعیل فقیر دادزهی زندانی محبوس در بند ۳ این زندان نیز به اتهام قتل به اعدام محکوم شده و از سال ۹۴ در این زندان بسر می‌برد.

رفتار نامناسب و توهین‌آمیز مسئولین زندان زاهدان مسبوق به سابقه است.

در تاریخ ۱۲ دیماه یک زندانی توسط مسئولین این زندان بدون محاکمه و به صورت تنبیهی ۴۰ ضربه شلاق خورد. مسئولین زندان دلیل این عمل را مصرف مواد توسط وی در زندان عنوان کرده بودند.

عصر روز پنجشنبه ۶ دی‌ماه نیز یک زندانی ۲۶ ساله محبوس در زندان زاهدان به نام علیرضا احمدی توسط معاون زندان به صورت عریان به میله‌های باشگاه بسته شده و مورد ضرب و شتم قرار گرفته بود. در تاریخ ۲۱ آذرماه، دو زندانی محبوس در زندان زاهدان به نام‌های “اسماعیل سنچولی” و “محمد کیخواه” نیز در پی درگیری لفظی با یکی از پرسنل زندان مورد ضرب و شتم قرار گرفته‌ بودند. همچنین مسئولین زندان زاهدان روز ۲۰ آذر ماه نیز سه تن دیگر از زندانیان محبوس در این زندان به نام‌های “رضا بامری”، “عارف خوارکوهی” و “مهرالله ریگی” را مورد ضرب و شتم قرار داده  و به صورت دست و پا بسته در بند قرنطینه این زندان رها کرده بودند.

در تاریخ ۷ دی‌ماه ۹۷ هرانا در گزارشی به بررسی و شرح مشکلات زندانیان محبوس در زندان زاهدان از جمله محرومیت از تغذیه مناسب، عدم رسیدگی پزشکی، بدرفتاری مسئولین بهداری با زندانیان بیمار، عدم اعزام بیماران به مراکز درمانی خارج از زندان حتی در موارد بسیار ضروری، نبودن وسایل موردنیاز در فروشگاه زندان، قیمت بالای مواد غذایی و کیفیت بسیار پایین آنها، نبود وسایل گرمایشی و سرمایشی حتی با هزینه‌های شخصی، محرومیت از جای خواب مناسب، رفتار نامناسب مسئولین بنیاد تعاون با زندانیان، ندادن حقوق متناسب با ساعات کار زندانیان در بخش اشتغال و تهدید آنها به اخراج و انتقال به قرنطینه در صورت اعتراض و… پرداخته بود.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.