افغانستان: ایران به جای طالبان با مخالفان خود گفت‌وگو کند

پنجشنبه, ۲۰ام دی, ۱۳۹۷
اندازه قلم متن

یکی از سخنگویان دولت افغانستان در واکنش به سخنان وزیر خارجه ایران در مورد نقش طالبان در آینده افغانستان، به ایران توصیه کرده بود که به جای طالبان با مخالفان خود گفتگو کند. او این پیام را از صفحه فیس‌بوک خود برداشته است.

شاه حسین مرتضوی، یکی از سخنگویان دولت افغانستان در صفحه رسمی خود در فیسبوک از سخنان وزیر خارجه ایران به شدت انتقاد کرده بود. او در واکنش به اظهارنظر ظریف در مورد نقش طالبان در آینده سیاسی افغانستان نوشته بود: «مقامات وزارت خارجه ایران این روزها در نقش سخنگویان طالبان عمل می‌کنند. اگر کشور همسایه معتقد به گفتگو برای پیدا کردن راه حل است، چرا از از این شیوه برای حل مشکلات سیاسی داخلی خود استفاده نمی‌کند.»

وزیرخارجه ایران در گفتگو با شبکه تلویزیونی ان‌دی (NDTV) در هند گفته بود “غیرممکن است که طالبان در دولت آینده افغانستان نقشی نداشته باشند.” او تصریح کرده بود که این نقش نباید “غالب باشد”.

شاه حسین مرتضوی معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان در واکنش به این سخنان در صفحه فیس بوک خود نوشته بود که دولت ایران به جای “شنیدن صدای طالبان” باید به صدای “مخالفان سیاسی” خود گوش دهد.

او در این پیام که از صفحه رسمی او برداشته شده است، نوشته بود: «چرا کشور همسایه برای حل مشکل سیاسی داخلی خود که سال‌ها ایران را وارد بحران کرده است از راه گفتگو اقدام نمی‌کنند؟ آیا بهتر نبود به جای شنیدن صدای طالبان صدای مخالفان سیاسی مانند میرحسین موسوی یا کروبی شنیده می‌شد؟»

او در ادامه نوشته بود که “دولت ایران در هراس است که آزادی‌های موجود در افغانستان به الگو برای ایران بدل شود، به همین دلیل این کشور طرفدار اندیشه‌های ملاعمر در افغانستان است”.

وزیر خارجه ایران در گفت‌وگوی تلویزیونی خود در هند تأیید کرده بود که ایران به دلیل مسائل امنیتی “تماس‌های اطلاعاتی غیررسمی و محدود” با گروه طالبان داشته است.

طالبان افغانستان روز سه‌شنبه اول ژانویه (۱۱ دی) ضمن تأیید مذاکرات هیأت خود با مقام‌های جمهوری اسلامی در تهران، اعلام کرده بود که یکی از موضوعات این دیدار گفت‌وگو بر سر وضعیت “پس از اشغال” این کشور بوده است.

وزیرخارجه ایران در گفتگو با شبکه تلویزیونی ان‌دی (NDTV) در هند تصریح کرده بود: «ما در منطقه و فراتر از آن، برای کمک به افغان‌ها در این تصمیم باید زمینه‌سازی کنیم نه اینکه تحمیل کنیم.»

خبرگزاری فرانسه نوشته بود سفر هیأت طالبان به تهران و مذاکره با مقام‌های جمهوری اسلامی نشانگر افزایش اعتماد به نفس این گروه پس از انتشار اخباری مبنی بر کاهش احتمالی نیروهای آمریکایی در افغانستان است. این خبرگزاری افزوده بود تندروهای آمریکا تماس‌های جمهوری اسلامی با طالبان را با نگرانی دنبال می‌کنند. آنها نگران افزایش نفوذ ایران در منطقه در صورت خروج نیروهای آمریکایی از سوریه و افغانستان هستند.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.