در پی تحریم مقام‌ها و دستگاه‌های اطلاعاتی ایران، تهران سفرای کشورهای اروپایی را احضار کرد

پنجشنبه, 20ام دی, 1397
اندازه قلم متن

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران

ایرنا خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران به نقل از “یک مقام آگاه دیپلماتیک” این کشور نوشت که تهران “بزودی تصمیم های مهمی دربارۀ همکاری های امنیتی با اروپا اتخاذ می کند.” همین منبع که نخواسته نامش فاش شود کشورهای اروپایی را به حمایت از “گروه های شناخته شدۀ تروریستی” متهم کرد و افزود که در حال حاضر جمهوری اسلامی ایران در حال تجدیدنظر دربارۀ “همکاری های اطلاعاتی و امنیتی خود با این کشورهاست.”

مقام وزارت امور خارجۀ جمهوری اسلامی ایران افزوده است که در واکنش به تحریم های اخیر اتحادیۀ اروپا علیه برخی مقامات و دستگاه های اطلاعاتی ایران، وزارت امور خارجۀ جمهوری اسلامی شش تن از سفرا و کارداران اروپایی را احضار کرده که همگی با “برخورد تُند” مقام ایرانی روبرو شدند.

پیشتر، بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجۀ جمهوری اسلامی ایران گفته بود که این کشور نسبت به تحریم های جدید اروپا واکنش مقتضی را نشان خواهد داد.

ساعاتی پس از آنکه دولت دانمارک از تحریم چند مقام اطلاعاتی جمهوری اسلامی ایران توسط اتحادیۀ اروپا خبر داد، دولت آمستردام نیز جمهوری اسلامی ایران را متهم به قتل دو مخالف جمهوری اسلامی ایران در هلند کرد.

دیروز سه شنبه هشتم ژانویه وزرای امور خارجه و داخلۀ دولت هلند در نامه ای به پارلمان اروپا  اعلام کردند که دستگاه های اطلاعاتی هلند “نشانه های محکمی در اختیار دارد که از دست داشتن جمهوری اسلامی ایران در قتل دو شهروند هلندی ایرانی تبار در سال های ۲۰١۵ و ۲۰١٧ حکایت می‌کنند.”

پیشتر دولت فرانسه نیز سرویس های اطلاعاتی جمهوری اسلامی ایران را به تلاش برای بمب گذاری در همایش سازمان مجاهدین خلق ایران در پاریس متهم کرده و دارایی های وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران در فرانسه را مسدود نمود. پاریس ماه هاست که از اعزام سفیر جدید به ایران خودداری کرده است.

از: ار اف ای


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.