سرانه یک دانش‌آموز از سرانه یک زندانی کمتر است

یکشنبه, ۲۳ام دی, ۱۳۹۷
اندازه قلم متن

سیستم گرمایشی ۱۳۶هزار کلاس درس باید استاندارد شوند، کیفیت آموزش یا تغذیه رایگان اعتبار می‌خواهد، فرهنگیان حقوق معوقه دارند و دستمزدهایشان متعادل نیست. بودجه سال ۹۸ وزارت آموزش و پرورش تنها کفاف دستمزد کارکنان را می‌دهد.

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش می‌گوید ۹۴ درصد اعتبارات بودجه این وزارتخانه باید صرف هزینه‌های اجتناب ناپذیری چون حقوق و دستمزد کارکنان و فرهنگیان شود.علی الهیار ترکمن در برنامه‌ای تلویزیونی، از بودجه سال ۹۸ این وزارتخانه ابراز نارضایتی کرد و از نمایندگان خواست کلیات بودجه تخصیصی را رد کنند.

اعتبارات آموزش و پرورش در سال ۹۷ بالغ بر ۴۳ هزار و ۴۶۲ میلیارد و معادل ۱۱.۳ درصد از بودجه عمومی کشور بود. این رقم برای سال ۹۸، بالغ بر ۵۶هزار و ۳۴۹میلیارد تومان است.

معاون توسعه وزارت آموزش و پرورش می‌گوید اعتبارات آموزش و پرورش باید تا سقف ۷۰هزار میلیارد تومان رشد کند اما این سقف نمی‌تواند از بودجه عمومی محقق شود: «مجلس همت کند و آموزش و پرورش را مانند وزارت علوم دارای قانون اداری مالی خاص کند.»

خبرگزاری ایسنا به نقل از علی الهیار ترکمن نوشت: «منابع ما در آموزش و پرورش ورودی‌های متعدد دارد که باید یک کاسه شود و شفافیت داشته باشد. آموزش و پرورش باید دارای یک منبع مالی، کافی و بسنده باشد.»

کیفیت آموزش در گرو بودجه

نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نیز از بودجه اندک آموزش و پرورش گلایه کرده و گفته است که کاهش اعتبارات موجب شده که کیفیت آموزش فراموش شود. قاسم احمدی لاشکی می‌گوید: «در ایران سرانه یک دانش‌آموز ۲۵ هزار و ۸۰۰ تومان است. آن را با سرانه یک زندانی مقایسه کنید. موضوع این است که اگر روی آموزش و پرورش سرمایه گذاری شود از تعداد زندانیان هم کاسته می‌شود.»

لاشکی تاکید کرده که دولت باید آموزش و پرورش را در اولویت قرار دهد: «سرانه غذای دانش‌آموز شبانه روزی ۳۵۰۰ تومان است. سالانه ۲۹۹ میلیارد تومان به مدارس شبانه روزی داده می‌شود، در حالی که اگر نورم معمولی غذا را بخواهیم در نظر بگیریم باید دو هزار میلیارد تومان داده شود.» او اذعان کرده که حتی شیر مدارس به خوبی توزیع نمی‌شود.

رئیس کمیسیون آموزش مجلس یادآوری کرده که ۱۳۶هزار کلاس درس باید به سیستم گرمایشی استاندارد مجهز شوند وگرنه احتمال آتش سوزی بالاست: «اگر هزینه تجهیز هر کلاس را ۲۰ میلیون درنظر بگیریم به ۲۷۰۰ میلیارد تومان نیاز است. چرا این را در بودجه نمی‌گذارید که دوباره اتفاق تلخ مشابهی مثل شین‌آباد رخ ندهد؟»

احمدی لاشکی، خواستار تعادل در مبلغ دستمزد معلمان نیز شده و گفته است: «میانگین حقوق ۹۰۴ هزار معلم رسمی و پیمانی حدود سه میلیون و ۶۰۰ هزار تومان است. میانگین حقوق ۱۳ هزار معلم قراردادی، دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، میانگین حقوق ۳۲ هزار حق التدریس آزاد، یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و میانگین حقوق ۸ هزار سرباز معلم ۸۰۰ هزار تومان است. این‌ها باید متعادل شوند.»

او از بودن ده‌ها نوع مدرسه در ایران نیز انتقاد کرده و با استناد به اصل ۴۴ قانون اساسی گفته است که مدرسه‌ها یا باید دولتی باشند یا غیردولتی: «هیچ کجای دنیا ۲۳ نوع مدرسه نداریم.»

مطالبات معوقه

سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس نیز یادآوری کرده که اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری برای فرهنگیان و درس خواندن بچه‌ها در مدارس استاندارد، مستلزم اعتبار کافی است: «هنوز فرهنگیان از سال ۸۸ مطالبه دارند.»

خبرگزاری ایسنا به نقل از میرحمایت میرزاده می‌نویسد: «۴۰ سال است آموزش و پرورش بدون استثنا با کسری وارد سال بعد می‌شود.»

میرزاده گفته که اگر بودجه آموزش و پرورش ۶۳ هزار میلیارد تومان بود، بدهی‌ها جبران می‌شد و مجلس نیز یک دست حمایت می‌کرد.

در این میان، مقامات وزارت آموزش و پرورش گفته‌اند که طرح معافیت مدارس از هزینه آب و برق و گاز به جریان افتاده اما وزارت نیرو برای معافیت برق همراهی نمی‌کند.

تعداد کل کارکنان وزارت آموزش و پرورش در مهرماه ۹۸ بالغ بر ۹۵۷ هزار و ۸۰۰ نفر اعلام شده است. انتقاد از بودجه ناکافی آموزش و پرورش در حالی بالا می‌گیرد که از چند ماه قبل، فرهنگیان و معلمان شهرهای مختلف ایران در اعتراض به دستمزد پایین، مشکلات معیشتی و مطالبات معوقه خود تحصن یا تجمع می‌کنند. فرهنگیان معترض هم‌چنین خواهان آزادی معلمان زندانی، دسترسی عمومی به آموزش رایگان و ایمن‌سازی مدارس هستند.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.