افزایش فشار بر زندانیان سنی مذهب زندان ارومیه با نقض تعمدی اصل تفکیک جرائم

شنبه, ۲۹ام دی, ۱۳۹۷
اندازه قلم متن

خبرگزاری هرانا – مسئولین زندان ارومیه با منتقل کردن تعمدی گروهی از زندانیان امنیتی به بند جوانان این زندان که مختص نگهداری زندانیان جرایم عمومی است، فشارها را بر زندانیان هر دو گروه افزایش دادند. چهارشنبه شب با تحریک مسئول بند مورد اشاره تنش و درگیری میان زندانیان تحریک شده رخ داد که در پی آن شماری از زندانیان مجروح شدند. همچنین به دنبال این درگیری، در حالی که زندانیان امنیتی را به درب پذیرش زندان منتقل می کردند، درگیری دیگری بین پرسنل زندان و زندانیان امنیتی مجروح شده رخ داد که منجر به آمدن نیروهای ضد شورش زندان به صحنه شد. این درگیری در نهایت با مداخله رئیس زندان خاتمه یافت. از آخرین وضعیت زندانیان امنیتی مجروح شده اطلاعی در دست نیست. بر اساس آیین نامه های مدون سازمان زندانها، مسئولین زندانها موظف و متعهد به رعایت اصل تفکیک جرایم در نگهداری زندانیان هستند با اینحال دیده شده است از مسئولین از نقض تعمدی این اصل برای افزایش فشار بر زندانیان عقیدتی و امنیتی بهره می برند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، شب چهارشنبه ۲۶ دی‌ماه ۱۳۹۷، در بند جوانان زندان ارومیه درگیری و تنش در میان زندانیان امنیتی و زندانیان جرایم عموم اتفاق افتاده و منجر به زخمی شدن و انتقال زندانیان امنیتی از این بند به بخش پذیرش زندان شده است.

هویت زندانیان امنیتی محبوس در بند جوانان زندان ارومیه که در این درگیری مضروب شده اند به قرار زیر توسط هرانا احراز شده است:

احمد قنبردوست اهل پیرانشهر محکوم به پنج سال حبس، محمد قنبردوست اهل پیرانشهر محکوم به پنج سال حبس، رسول شیری اهل پیرانشهر محکوم به دو سال حبس، محمد شیری اهل پیرانشهر محکوم به سه سال حبس، محمد حسین پور اهل پیرانشهر محکوم به پنج سال حبس، عادل سلیمی اهل بوکان (پیشتر در عراق دو سال تحمل حبس کرده) محکوم به پنج سال حبس،محمد نیکزاد اهل بوکان محکوم به یک سال و نیم حبس، پوریا آزادطوسی اهل تکاب محکوم به پنج سال حبس و ابراهیم مرادی اهل پیرانشهر محکوم به سه سال حبس، تماما از بابت اتهام «همکاری با گروه‌های تکفیری (جبهه النصره و حرکت انصار المهاجرین)» محکوم شده و در زندان ارومیه تحمل حبس می‌کنند.

یک منبع مطلع در خصوص این درگیری به گزارشگر هرانا گفت: “در پی فرار یک زندانی از بند جوانان، مسئول بند به مهاباد تبعید شد و محمد سیدفاطمی که به لحاظ عقیدتی آدم تندرویی است به جای وی منصوب شد. آقای سید فاطمی پیشتر تهدید کرده بود که اگر مسئولیت بند جوانان را به او بدهند، زندانیان امنیتی سنی مذهب محبوس در این بند را مورد آزار و اذیت قرار داده و کاری می‌کند که این بند را ترک کنند. سرانجام شب چهارشنبه در پی تحریک‌ها و تهدیدهای مسئول بند، تنش و درگیری در بین ۹ زندانی امنیتی بند جوانان با دیگر زندانیان جرایم عمومی رخ داد که منجر به مجروح شدن چند تن از زندانیان امنیتی و در نهایت انتقال آنها به بند پذیرش زندان شد. در این میان پوریا آزاد طوسی از ناحیه سر آسیب جدی دیده است”.

این منبع مطلع در ادامه افزود: “به هنگام انتقال این ۹ زندانی امنیتی به بند پذیرش، دیگر زندانیان امنیتی با دیدن وضعیت آنها اقدام به اعتراض کردند، تا اینکه افسر نگهبان با باتوم به یکی از این زندانیان به نام محمد چوپانی حمله‌ور شد و درگیری مجددی شکل گرفت. کار به جایی رسید که رئیس زندان به محل درگیری آمده و گارد ضد شورش نیز به مقابل درب ورودی زندان فراخوانده شد. این درگیری در نهایت با مداخله رئیس زندان خاتمه یافت”.

بر اساس آیین‌نامه‌های مدون سازمان زندان‌ها و همینطور مقاوله‌نامه‌های حقوق زندانیان، مسئولان زندان ملزم به ایجاد تفکیک در محل نگهداری زندانیان بر اساس مواردی از جمله اتهامات و باورها هستند و همین‌طور مسئولیت حفظ امنیت و سلامت زندانیان نیز بر عهده آنان قرار دارد.

لازم به ذکر است که اعمال فشار بر زندانیان از قرار دادن زندانیان با عقاید متضاد در یک بند بسته مسبوق به سابقه است. این اتفاق پیشتر در زندان رجایی‌شهر و با قرار دادن زندانیان سنی مذهب در مجاورت بند سیاسی این زندان اتفاق افتاده و در نهایت به تنش و درگیری منجر شده بود.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.