سخنان بی پروای فاطمه معتمد آریا، از جو حاکم بر فضای فرهنگی کشور در جشنواره فجر بار دیگر جنجال ساز شد

پنجشنبه, ۱۱ام بهمن, ۱۳۹۷
اندازه قلم متن

آئین بزرگداشت فاطمه معتمد آریا در سی‌وهفتمین دوره جشنواره فیلم فجر

سخنان بی پروای فاطمه معتمد آریا، بازیگر سینمای کشورمان در انتقاد از جو حاکم بر فضای فرهنگی کشور درسی‌وهفتمین دوره جشنواره فیلم فجر و خواندن خواننده زن برای اولین بار در این جشنواره، مراسمی را که برای چهل سالگی جمهوری اسلامی ایران برگزار شده بود، بار دیگر جنجال ساز شد. سخنان فاطمه معتمد آریا با انتقاد های بسیار تند رسانه های وابسته به حاکمیت نظام اسلامی، از جمله کیهان و خبرگزاری فارس روبرو شد. نوری همدانی از مراجع تقلید هم گفت که در جشنواره فیلم فجر، عمل ضدارزشی انجام شده که مایه تأسف است. سردار غلامحسین غیب پرور، رئیس بسیج گفت که مسئولان جشنواره فجر باید از مردم عذر خواهی کنند. شبکه نمایش که دیشب مراسم افتتاحیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر را به‌طور زنده روی آنتن برده بود، بخش‌هایی از بزرگداشت خانم فاطمه معتمدآریا را سانسور کرد.

و اما این بازیگر سینمای کشورمان دیشب چه گفته بود که انتقادهای چنین تندی را امروز از سوی رسانه های حکومتی بدنبال داشت.

فاطمه معتمدآریا در مراسم افتتاحیه جشنواره فیلم فجر گفته بود: «من خوشحالم به عنوان یک زن می‌توانم گوشه‌ای از احساسات زنانه و مادرانه را با سینما به مردم سرزمینم نشان دهم. برای من سخت بود که بپذیرم در اینجا حضور پیدا کنم. نمی‌خواهم بگویم دلخورم، ولی می‌خواهم بگویم جای آقای بیضایی که سهم زیادی در تاریخ فرهنگ این مملکت داشت خالی است. دلم می‌سوزد وقتی آقای شفیعی کدکنی را به کلاس‌اش راه نمی‌دهند.

بزرگترین خوشحالی امشب برای من این است که خانواده سینما اینجا جمع هستند و من سهم کوچکی از این جمع شدن دارم، همکارانی که فکر می‌کنم بخاطر خودگذشتگی‌ها و دوستی‌های بی دریغ شان به این مهمترین هنر مردمی این روزگار چنگ زده‌ایم.

باید بگویم باعث افتخارم است که همه تیغ‌های تیز سیاسی، اقتصادی و فرهنگی و همه انتقادها از همه سو به سوی سینمای ایران است، چون دست یافتنی نیست و هر کسی از هر طرف پیکان تیز انتقاداتش را سمت سینما پرتاب می‌کند، ولی ما خانواده‌ای دوست داشتنی، محترم، والا و معتقد به ارزشهای انسانی هستیم. صنعت و هنر سینمای ما بزرگترین سفیر فرهنگی ما است و این دلیل حملات گسترده به سینمای ایران است. من دلخور نیستم که همیشه هر جا رفتم اولین کاری که با من در این ۴۰ سال کردند این بوده که برایم توقف ایجاد کردند و این‌ها همه باعث رشد و جهش من شد. خوشحالم که وسیله من سینما است و به وسیله همکارانم حمایت شده‌ام، نه کسانی که بر مسندی بوده‌اند. من از خانه سینما و همکارانم که در این مجموعه هستند تشکر می‌کنم.»

او همچنین با اشاره به فیلم «جاندار» که در آن بازی کرده و در جشنواره حضور دارد، درخواست کرد که از فیلمسازان جوان مانند دو کارگردان جوان این فیلم حمایت شود.

روزنامه کیهان با لحنی بسیار تند از اظهارات فاطمه معتمدآریا در جشنواره فیلم فجر انتقاد کرد. این روزنامه وابسته به حاکمیت امروز نوشت:

«شب گذشته در مراسم افتتاحیه جشنواره فیلم فجر، یک پیرزن بازیگر که در طول چهل سال گذشته بیشترین مجال را برای حضور در سینمای ایران داشته است، با بی انصافی به سیاه‌نمایی درباره شرایط حضور خود در سینما پرداخت…اگر انقلاب اسلامی نبود شما و امثال شما مجال حضور در عرصه هنر سالم را پیدا نمی‌کردید. به برکت همین نظام بود که امروز به‌رغم نمک‌نشناسی‌هایتان همچنان می‌تازید و خود را طلبکار هم می‌دانید! همین شما بودید که در دهه ۷۰ در کنار دو همکارتان به شکلی مبتذل به شهدا اهانت کردید و با بزرگواری نظام روبه‌رو شدید. انتظار آن بود حالا که  پیرزنی سرد و گرم چشیده هستید، از گذران عمرتان عبرت گرفته و از حداقل بینش و دانش برخوردار باشید. نمکدان نشکنید، منشا نشر دروغ نشوید و عاقلانه زندگی کنید.»

 در همین حال، نوری همدانی از مراجع تقلید امروز گفت که در جشنواره فیلم، عمل ضدارزشی انجام شده که مایه تأسف است. نوری همدانی گفت:« اخباری از جشنواره فیلم رسید که در افتتاحیه به نام جشن انقلاب اسلامی اعمال ضدارزش اتفاق افتاده، آقایان بدانید به بهانه جشن انقلاب ارزش‌های اسلامی را زیر پا نگذارید. باید این ایام را گرامیداشت، اما توجه داشته باشیم، به نام جشن انقلاب ضدارزش ترویج شود.»

در همین حال، غلامحسین غیب پرور ، رئیس بسیج با واکنش به حواشی شب گذشته مراسم افتتاحیه جشنواره فیلم فجر گفت: «توقع نداریم رویداد فرهنگی خوب، آلوده به مسائلی شود که هیچ تناسبی با موازین انقلاب اسلامی ندارد. امیدوارم مسؤولان امر از مردم عذرخواهی کنند.»

سی‌وهفتمین دوره جشنواره فیلم فجر عصر روز سه‌شنبه ۹ بهمن با حضور اهالی سینما و رسانه در پردیس تئاتر تهران افتتاح شد .در مراسم افتتاحیه این دوره از جشنواره فیلم فجرکه اجرای آن را منصور ضابطیان برعهده داشت، از فاطمه معتمدآریا، عباس گنجوی، ابراهیم حقیقی، خسرو خسروشاهی و عزیزالله حمیدنژاد در بخش‌های مختلف تجلیل شد. نکوداشت عزت الله انتظامی نیز از دیگر بخش‌های افتتاحیه جشنواره فیلم بود.

در بخش بزرگداشت فاطمه معتمدآریا، رضا کیانیان، علیرضا رئیسیان و همایون اسعدیان برای بزرگداشت این بازیگر روی صحنه آمدند.

رضا کیانیان طی سخنانی گفت: «برای سیمین (فاطمه معتمد آریا) خیلی دیر بزرگداشت گرفته شد. زمانی که من وارد سینما شدم سیمین یک ستاره بود. حالا حساب کنید چند ساله است؟»

همایون اسعدیان در این مراسم گفت: «دوستان زیادی تلاش کردند تا شان و منزلت سینما را برگردانند تا وقتی بچه‌ها و دخترهایشان به سینما می‌آیند شریف و سالم باشند. بازیگران و تهیه‌کنندگان سینما تلاش‌های زیادی در این مورد کردند. یکی از آن بازیگرانی که تلاش کرد سیمین معتمدآریا بود تا این شرافت را سر سفره‌ها بیاورد. من به خانم معتمدآریا افتخار می‌کنم.»

سپس علیرضا رئیسیان درباره این هنرمند گفت: «دو نکته بگویم. اول اینکه دیگر چطور ممکن است خداوند به یک نفر بگوید هوایت را دارم. از ۶ بزرگداشت امسال ۵ نفرشان در فیلم اول من ریحانه حضور داشتند و این بزرگترین افتخار زندگی من بود. به اضافه استاد محمود کلاری عزیز که امسال داور هستند. نکته دوم اینکه جایی خواندم که خداوند در دو شکل ممکن است به کسی لبخند بزند. یکی زمانی که خیلی‌ها بخواهند آدم بزرگی نشود و خدا بخواهد بشود و دیگری برعکسش. وقتی مردمی که با هنر جدی برخورد می‌کنند از ته دل دوستش داشته باشند و در قلب آنها جا داشته باشد و او کسی نیست جز معتمدآریا».

وی در ادامه افزود: «سه خصلت در ایشان را بگویم چون من در اولین و دومین فیلمم با ایشان همکاری داشتم. اولی اخلاق حرفه‌ای به معنای واقعی آدمی است که به حرفه‌اش احترام می‌گذارد، موقعیت خودش را به عنوان ستاره درک می‌کند و شما به شدت با او راحت هستید، وقتی با او کار می‌کنید. دوم درک والا از نقشی است که کار می‌کند. اصلا نیاز به توضیح آن پرسوناژ ندارد. آنقدر کیف می‌کنید زمانی که جلوی دوربینتان است که هیچ نکته‌ای را لازم نیست به او بگویید و سوم شعور اجتماعی بسیار بالا که یک نخبه می‌تواند داشته باشد و این سه تا اگر در کسی بود حتما آدم بزرگی است و خوشحالم که امشب برای یک آدم بزرگ بزرگداشت گرفتیم.»

از: ار اف ای


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.