دکتر حسین موسویان در گفت‌گو با تلویزیون سپیده

یکشنبه, ۱۴ام بهمن, ۱۳۹۷
اندازه قلم متن

دکتر حسین موسویان رئیس شورای مرکزی جبهه ملی ایران:

🔹«انشعاب حاکی از بداخلاقی بود.»

🔹 سازمان‌ها و مردم در شکل‌گیری انقلاب مقصر نیستند»

🔹 مقصر اصلی کسانی هستند که انقلاب ایران را به بیراهه بردند.»

 گفت‌‌وگوی دکتر مرتضی عبداللهی از برنامه تلویزیون سپیده استقلال و آزادی با «دکتر حسین موسویان» رئیس شورای مرکزی و رئیس هیأت رهبری جبهه ملی ایران، درباره رویدادها و انشعاب اخیر در جبهه ملی ایران و انقلاب ۱۳۵۷ خورشیدی.

جبهه ملی ایران شماره ندارد، جبهه ملی همانی است که  دکتر مصدق بنیان نهاد؛ یک جریانی‌ است که ادامه فکر دکتر مصدق است و در هر زمان فرد و افرادی این عَلم را برداشته و به دوش گرفته‌اند. بنابراین سوم، چهارم و پنجم عناوین نادرست است.

کار این افراد انشعابی هم غیراخلاقی و هم به راه مصدق که همانا خواسته‌های استقلال‌طلبانه و آزادی‌خواهانه بوده، جفا کرده‌اند.

چنین انشعاب و نام‌گذاری قابل تأمل است و به راحتی نمی‌توان از آن عبور کرد. در حالی‌که در جبهه ملی شورای مرکزی، هیأت رهبری و هیأت اجرایی وجود دارد و این افراد عضو آن بودند، چنین حرکتی جای بررسی دارد.

اگر پس از انقلاب دولت‌های دموکراتیک، پاک‌دست که حقوق ملت را رعایت می‌کرند و موازین دمکراسی به اجرا گذشته می‌شد؛ آن‌وقت آن باقی‌مانده‌های رژیم گذشته اکنون که نمی‌توانستند، به روی صجنه بیایند بلبل‌زبانی کنند و کسی چون دکتر سنجابی را محکوم کنند

انقلاب هم یک کتاب ناخوانده بود، کسی فکر نمی‌کرد که در این مسیر بیافتند؛ در این شرایط اضمحلال، درماندگی، عقب‌ماندگی کشور قرار بگیرد. کاملاً مسیر انقلاب را در مسیر اشتباهی قرار دادند. تمامی قول‌های که به مردم دادند، فراموش کردند، انقلاب را به این سمت و سو کشاندند که شاهد آن هستیم

سیر انقلاب آن‌چنان خورشان و طوفانی بود، چنانچه اگر دکتر صدیقی و دکتر سنجابی هم کنار دکتر بختیار قرار می‌گرفتند، این سیل و بهمن انقلاب که از قله سرازیر و خیلی نیرومند شده بود، همه را یکجا در می‌نوردید

✅ الان یکسری از روی ناآگاهی نظراتی می‌دهند که خلاف واقعیت است؛تنها جبهه ملی ایران نبود که در انقلاب نقش داشت، تمام سازمان‌های سیاسی، جوامع مدنی، تمامی دانشگاهیان، تمام کارخانجات، کارمندان و کارگردان، همه نیروی خود را پای انقلاب گذاشته بودند. بنابراین اگر تقصیر است، تقصیر متوجه همه ملت ایران است. ولی به نظر من ملت ایران تقصیری متوجه‌اش نیست. زیرا همه آحاد ملت انقلاب کردند که آزادی، استقلال و جاکمیت ملی را بدست بیاورند، که متأسفانه کسانی که مسلط شدند، از آزادی و استقلال دور شدند. دور شدن از شعاهای اصلی انقلابیون و انقلاب را به بیراهه بردند. مقصر اصلی کسانی هستند که انقلاب را به بیراهه بردند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

یک نظر

 1. من همواره جامعه را با تئورى ویسکوالاستیسته مشابه سازى مى کنم.
  انقلاب حاصل کنش اجتماعى بود. همه مخالفین، موافقین و حتى بى طرف ها در آن مشارکت داشته اند.
  منافع فردى، اعم از منافع مادى و غیر مادى پتانسیل اصلى فعالیت هاى فردى است که در قالب گروه و حزب و سازمان و نهاد اثربخشى افزاینده دارد.
  همه نمى ایستند تا گروهى هر چند با باورهاى زیبا موفق شود. سیاستمدارى یعنى تصمیم بر اساس شرایط موجود.
  انقلاب نشان داد که سیاستمدارى در ایران به بلوغ نرسیده است. تصور من این است هنوز از بلوغ فاصله بسیار دارد.
  توهین به انشعابگران و توهین آن ها به شما نادرست است. وقتى افراد راهى براى فعالیت نمى یابند، از جمع جدا مى شوند. این طبیعى است. بنظرم(به دلیل حساسیت بالا در میان ایرانیان باید تاکید کنم فقط به نظرم) باید ساز و کار اجرایى درون سازمانى جبهه ملى مورد ارزیابى قرار گیرد و مجدداً با این افراد گفت گو شود. شاید اشکالاتى در ساز و کار اجرایى وجود دارد. این افراد از ارزش هاى والایى برخوردارند. باورها و اهداف کلى این افراد همان باورها و اهداف کلى جبهه ملى است. چرا ما ( همه ما و فقط جبهه ملى نیست) هى مى خواهیم تکه تکه شویم؟ نگاهى به دو حزب آمریکا بنگرید. من تجربه اندکى در کار حزبى دارم. همه جاى ایران همین است. متاسفانه.
  من طرفدار شاهنشاهى پهلوى هستم ولى از ضعف جبهه ملى ناراحت مى شوم. ما نیازمندیم سیاستمداران بهترى داشته باشیم. این مشکل فقط در جبهه ملى نیست، در همه تشکل هاست. حدود ده گروه کمونیستى، حدود ده گروه طرفدار لیبرالیسم و جمهورى، چندین گروه طرفدار سلطنت و شاهنشاهى. آیا این نشان از نا پختگى همه ما ندارد؟
  کرى خوانى کلمه قشنگى براى شخصیت ارزشمندى چون آقاى موسویان نیست. این واقعیت در میان جامعه جاریست. معلوم است که روند به میل جبهه ملى پیش نرفت ولى جناب استاد در اگر نتوان نشست. واقعیات خود را به ما تحمیل مى کنند. ما باید بپذیریم. این را از آن رو مى گویم که این نوع گفتار آموزش نادرست به از جمله بهترین جوانان ایران است که در جبهه ملى هستند.وظیفه شماست که آنان را با روش علمى تربیت سیاسى کنید.
  سیاست نتیجه است، نه شعار. این را باید همه ما یاد بگیریم.
  سیاستمدار به آنى با تدبیر و حوصله نظرش را تغییر مى دهد وقتى ببیند راه را نادرست رفته است و یا اهداف کوتاه مدتى که تعیین کرده است نادرست است و البته هدف هاى بلند مدت و باورها بسیار بسیار کند تغییر مى کنند.
  انتظار من به عنوان ناظر بیرونى از بزرگان جبهه ملى این است که نگرشى علمى و صبورانه و نه واکنشى داشته باشند. شرایط براى جبهه ملى این روزها بسیار دشوار است. مطمئنم که از آن عبور خواهد کرد ولى با این شیوه ممکن است راه عبور سخت تر گردد.