بحران در روابط تهران و اسلام‌آباد و سفر بن‌سلمان به پاکستان

دوشنبه, ۲۹ام بهمن, ۱۳۹۷
اندازه قلم متن

مقامات جمهوری اسلامی حمله تروریستی ۲۴ بهمن در جاده خاش−زاهدان را به عربستان و امارات نسبت می‌دهند. هم‌زمان محمد بن‌سلمان، ولیعهد عربستان راهی اسلام‌آباد شده تا یک قرارداد سرمایه‌گذاری ۱۵ میلیاردی را به امضا برساند.

    

مقامات جمهوری اسلامی از رهبری پاکستان به شدت خشمگین هستند؛ هم به دلیل حادثه تروریستی ۲۴ بهمن که به بهای جان ۲۷ تن از نیروهای سپاه و مجروح شدن ۱۳ تن دیگر انجامید و هم به دلیل نزدیکی پاکستان و عربستان سعودی.

در این میان گروه موسوم به “جیش العدل” مسئولیت این حمله را برعهده گرفته است. گفته می‌شود این گروه از داخل خاک پاکستان عمل می‌کند، در عین حال که مقامات پاکستان تصریح کرده‌اند فعالیت به نام این گروه در خاک این کشور ممنوع است.

سپاه پاسداران جمهوری اسلامی در این میان عربستان سعودی و امارات متحده عربی را به اقدامات تلافی‌جویانه تهدید کرده است.

محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران گفته است: «علاوه بر آمریکایی‌ها و اسراییلی‌ها که در ایجاد ناامنی و ترور در کشور نقش دارند، سازمان‌های اطلاعاتی عربستان و امارات در راستای ایجاد ناامنی در جنوب شرقی کشور در حال تلاش هستند.» او افزود: «ما اطلاعات موثقی داریم که این سازمان‌های اطلاعاتی (عربستان و امارات) برای ایجاد ناامنی در کشور تلاش می‌کنند.»

سردار جعفری خواستار “انتقام‌جویی” شد و گفت: «از شورای امنیت ملی می‌خواهیم که دستمان را برای عملیات انتقام‌جویانه باز بدارد.»

حال سفیر پاکستان به وزارت امور خارجه ایران احضار شده است. مقامات جمهوری اسلامی در این ملاقات اعتراض تهران به مقامات اسلام‌آباد را ابلاغ کرده‌اند. وزارت خارجه ایران از پاکستان خواسته است “با قاطعیت و جدیت لازم علیه پایگاه‌ها، تحرکات و استقرار گروهک‌های تروریستی فعال در مناطق مرزی این کشور” برخورد کند و اقدامات سریع و لازم جهت شناسایی و دستگیری عوامل این حمله صورت گیرد.

سفر محمد بن‌سلمان به سه کشور آسیایی

اسلام‌آباد امروز یکشنبه ۱۷ فوریه (۲۸ بهمن) به استقبال محمد بن‌سلمان می‌رود. ولیعهد عربستان سعودی در آغاز سفر خود به سه کشور آسیایی وارد اسلام‌آباد می‌شود تا نشان دهد، پس از بحران قتل جمال خاشقجی، هنوز از متحدانی برخوردار است.

ولیعهد عربستان در سفر رسمی خود به اسلام‌آباد یک بسته سرمایه‌گذاری ۱۵ میلیارد دلاری به همراه خواهد داشت که قرار است به امضای دو کشور برسد. در این بسته سرمایه‌گذاری احداث پالایشگاه نفتی در شهر بندری گوادار پیش‌بینی شده است.

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی

بن‌سلمان دوشنبه ۱۸ فوریه رهسپار هند خواهد شد و با نارندرا مودی، نخست‌وزیر و دارمندرا پرادان، وزیر نفت هند دیدار خواهد کرد. احتمال دارد که او روزهای پنجشنبه و جمعه را در آخرین ایستگاه سفرش در چین سپری کند.

عربستان قصد دارد صادرات نفت به این سه کشور آسیایی را گسترش دهد و نقت خود را جایگزین نفت ایران کند که امکان صادرات آن به دلیل تحریم‌های آمریکا محدود شده است.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.