چین؛ اطمینان خاطر به ایران، میزبانی از بن سلمان

چهارشنبه, 1ام اسفند, 1397
اندازه قلم متن

یک هیات بلندپایه ایرانی به چین سفر کرده است تا با مقام‌های رسمی این کشور دیدار کند. این دیدار تنها چند روز پیش از سفر محمد بن سلمان به چین صورت گرفته است. چینی‌ها خواهان روابط نزدیک با ایران و عربستان هستند.

    

چین در تلاش است که میان رابطه با ایران و عربستان توازن برقرار کند و هیچکدام از دو رقیب منطقه‌ای را از خود نرنجاند. این کشور در حالی پذیرای هیاتی از دولت و مجلس ایران است که خود را برای میزبانی محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، آماده می‌کند.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه، بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت، فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصاد و دارایی و عبدالناصر همتی رییس کل بانک مرکزی به همراه علی لاریجانی رئیس مجلس ایران به چین سفر کرده‌اند.

چین به طور سنتی خود را از تحولات و مناقشه‌های خاورمیانه دور نگه داشته اما همیشه تلاش کرده است که منافع اقتصادی بیشتری از این منطقه و خصوصا از کشورهای عربی کسب کند.

چین پس از آنکه در سال ۲۰۱۷ میزبان سلمان پادشاه عربستان سعودی در پکن بود، در روزهای آینده از محمد بن سلمان، ولیعهد این کشور استقبال خواهد کرد. او که روز پنج‌شنبه وارد پکن می‌شود، روز جمعه با رئیس‌جمهور چین دیدار می‌کند.

اطمینان خاطر به ایران

با این حال چین می‌خواهد به ایران اطمینان دهد که افزایش روابط با دشمن منطقه‌ای‌اش عربستان، تأثیری بر نزدیکی دیپلماتیک دو کشور نخواهد داشت.

وانگ یی، وزیر امور خارجه جمهوری خلق چین روز سه‌شنبه در دیدار با ظریف در پکن گفت که سخنرانی او را در نشست امنیتی مونیخ تماشا کرده است. ظریف روز یک‌شنبه ۲۸ بهمن در این نشست اسرائیل را متهم کرد که به دنبال جنگ‌ افروزی در منطقه است.

وانگ‌یی در مقابل خبرنگاران گفت: «من در تلویزیون دیدم که شما با صدای بلند و روشن از حقوق مردم ایران دفاع کردید. من فکر می‌کنم صدها میلیون چینی نیز سخنرانی شما را دیدند.»

او اضافه کرد: «اکنون شما فردی شناخته شده در چین هستید.»

وزیر خارجه چین در ادامه گفت: «من می‌خواهم از این فرصت استفاده کنم و به همراه دوست قدیمی‌ام (محمد جواد ظریف) بر اطمینان استراتژیک عمیق بین دو کشور و همچنین مشارکت دو‌جانبه برای پیشرفت تأکید کنم.»

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، بسیاری از چینی‌ها بر این باورند که آمریکا در تلاش است تأثیری‌گذاری این کشور را بر معادلات جهانی محدود کند و این احساس موجب شده آن‌ها با کشورهایی همچون ایران و ونزوئلا که مورد خشم آمریکا هستند، همدردی کنند.

در عین حال چین روابط نزدیکی با کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس دارد. این کشور روابط خود با اسرائیل را نیز گسترش داده است.

اهمیت چین برای ایران

محمدجواد ظریف پس از ورود به پکن و در دیدار با همتای چینی خود بر اهمیت این کشور برای ایران تأکید کرد و گفت: «مشارکت جامع استراتژیک بین دو کشور مد نظر ماست. ما یکی از مهمترین روابط خود را با چین داریم.»

علی لاریجانی، رئیس‌مجلس ایران نیز پیش از ترک تهران در جمع خبرنگاران گفت: «ایران و چین روابط نزدیک و دوستانه باهم دارند و در مسایل بین‌المللی نیز حامی یکدیگر محسوب می‌شوند.»

روابط تجاری ایران و چین در سال‌های متفارت دستخوش تغییراتی شده اما بر اساس برآوردها مبادلات دو کشور در حدود ۳۰ تا ۵۰ میلیارد دلار متغیر است.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.