سرنوشت نامعلوم دو زندانی اهل شوش پس از انتقال به تهران

یکشنبه, 5ام اسفند, 1397
اندازه قلم متن

خبرگزاری هرانا – با گذشت بیش از یک ماه از انتقال ناگهانی دو زندانی عرب اهل شوش از زندان اصفهان به زندان اوین که پیشتر از بابت اقدام علیه امنیت ملی به اعدام محکوم شده بودند، خانواده این زندانیان کماکان در بی خبری و نگرانی به سر می‌برند. آنها به دلیل شرایط حاکم بر پرونده از احتمال اجرای حکم اعدام فرزندان خود نگران هستند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، علیرغم گذشت بیش از یک ماه از انتقال قاسم بیت عبدالله (عبداللهی) و عبدالله کرملاچعب (عبداللهی) دو زندانی عرب محکوم به اعدام از زندان اصفهان به زندان اوین خبری از وضعیت و سرنوشت آنها در دست نیست.

یک منبع نزدیک به خانواده این شهروندان به گزارشگر هرانا گفت: “با وجود پیگیری‌های مکرر خانواده این زندانیان از زندان اصفهان، دادستانی، زندان اوین و دیگر نهادهای مرتبط تاکنون از سرنوشت فرزندانشان اطلاعی به دست نیاورده‌اند. شرایط حاکم بر پرونده این دو زندانی در کنار بی خبری و عدم پاسخ‌دهی مسئولین باعث افزایش نگرانی از اجرای حکم اعدام این شهروندان شده است. هر چند پرونده آنان کماکان برای بررسی نهایی در دیوان عالی کشور مفتوح است”.

گفته می شود این شهروندان به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شده بودند.

لازم به یادآوری است که دو سال پیش افراد ناشناسی در صفی آباد دزفول سوار بر یک دستگاه خودروی سواری پژو به محل تکیه هیات عزاداری قمر بنی‌هاشم این شهر هجوم کرده‌اند و دو نفر را کشتند. چند روز بعد از این حادثه ۱۵ نفر از شهروندان عرب در روستاهای اطراف شوش بازداشت شدند.

قاسم بیت عبدالله (عبداللهی) و عبدالله کرملاچعب (عبداللهى) از اهالی منطقه شوش، در شهریورماه ۱۳۹۶ به همراه ۷ متهم دیگر از بابت محاربه و ارتباط با گروه‌های خارج کشور و همینطور تبلیغ علیه نظام مورد محاکمه قرار گرفتند. حکم اعدام برای این دو متهم و برای سایرین نیز حکم حبس صادر شد. این حکم پس از تایید در دادگاه تجدید نظر و اعتراض متهمان به دیوان عالی کشور رفت و به دلیل عدم وجود ادله اثبات جرم اتهام انتسابی و تناقضات موجود در تحقیقات مراجع انتظامی، اداره اطلاعات و دادسرا، پرونده به شعبه هم عرض در دادگاه انقلاب اهواز ارجاع شد. این پرونده در شعبه ۳ دادگاه انقلاب اهواز بررسی شد. حکم اعدام این افراد در شعبه سوم تایید شد که بعد از اعتراض اخیراً برای دومین بار به دیوان عالی کشور ارسال شده است.

هر دو محکوم به اعدام در این پرونده اتهامات را بی‌اساس دانسته و آن را پرونده‌سازی دستگاه امنیتی برای آنان به دلیل فعالیت های مذهبی خود دانسته‌اند. این دو متهم پرونده از پیروان اهل سنت هستند. آنها در حضور رئیس شعبه اول دادگاه انقلاب اهواز آثار ضرب و شتم و شکنجه را به وی نشان داده و مدعی شده‌اند که اعترافات در پی شکنجه از آنها گرفته شده است، اما این ادعا از سوی قاضی پذیرفته نشده است.

در تاریخ ۳۰ دی ماه ۹۷، خانواده‌های قاسم بیت عبدالله (عبداللهی) و عبدالله کرملاچعب (عبداللهی)، از انتقال نگران کننده آنها از زندان اصفهان به زندان اوین خبر داده بودند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.