پرونده جدید و تفهیم اتهام عباس لسانی در اردبیل

چهارشنبه, 8ام اسفند, 1397
اندازه قلم متن

خبرگزاری هرانا – عباس لسانی، فعال ترک (آذربایجانی) که از حدود یک ماه و نیم پیش در زندان اردبیل و در بازداشت به سر می‌برد، توسط معاونت بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب اردبیل با طرح اتهامات جدیدی تفهیم اتهام شده است. آقای لسانی که دارای سوابق مبارزات مدنی و بدون خشونت است بارها تجربه بازداشت شدن و زندان را در کارنامه خود دارد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز سه شنبه ۷ اسفندماه ۹۷، عباس لسانی فعال ترک (آذربایجانی) بازداشتی در زندان اردبیل از تفهیم چند عنوان اتهامی جدید توسط شعبه معاونت بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب اردبیل به خود خبر داده است.

یک منبع نزدیک به خانواده لسانی در این رابطه به گزارشگر هرانا گفت “عناوین اتهامی تفهیم شده توسط این شعبه به ریاست قاضی نونهالی به آقای لسانی مبهم و بدون مصداق است،”.

به گفته این منبع “از جمله اتهاماتی که علیه آقای لسانی مطرح شده است، اقدام علیه امنیت ملی از طریق ایراد سخنرانی و دعوت از مردم آذربایجان غربی برای مسلح شدن است در حالی که اساسا آقای لسانی با سابقه طولانی و روشنی که دارند همیشه فردی مخالف خشونت و این قبیل فعالیت ها بوده اند. منشا طرح این اتهام بی اساس علیه آقای لسانی موضوع یک سخنرانی است که او از واژه ترکی “دویوش” استفاده کرده است که معنی مبارزه می دهد اما آقایان “جنگ” تعبیر کرده اند و بحث ایشان در مورد لزوم مقابله به مثل با جریان سرکوب را هم به مسلح شدن تعبیر کرده اند و به این شکل از یک صحبت نتیجه ای گرفته اند که اساسا با اهداف، سخنان و عملکرد آقای لسانی و جریانی که در آذربایجان برای حقوق اتنیکی خود به مدنی ترین شکل ممکن تلاش می کند فاصله ای مثال زدنی دارد.”

در کنار این اتهامات، دو اتهام اجتماع و تبانی از طریق تشکیل گروه غیرقانونی و تبلیغ علیه نظام نیز به این فعال اردبیلی تفهیم شده است.

طرح اتهامات سنگین به عباس لسانی که از شناخته شده ترین چهره های فعالان اتنیکی در کشور است به گمانه زنی ها در خصوص سناریوسازی دستگاه امنیتی دامن زده است.

لازم به یادآوری است عباس لسانی در تاریخ ۲ مهرماه ۱۳۹۷، از طریق پیامک از صدور حکم غیابی علیه خود با خبر شده و در تاریخ ۱۵ دی‌ماه توسط شعبه اجرای احکام دادگاه انقلاب اردبیل بازداشت و جهت اجرای حکم ۱۰ ماه حبس تعزیری به زندان تبریز منتقل شده بود.

دو روز پس از بازداشت با وارد شناخته شدن اعتراض وی به نحوه دادرسی، با قرار وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی و تا زمان دادرسی مجدد که زمان آن روز ۲۵ دی‌ماه تعیین شد به صورت موقت از زندان تبریز آزاد شد.

این شهروند اردبیلی، در تاریخ ۲۵ دی‌ماه در پی حضور در شعبه ۲ دادگاه انقلاب تبریز که پس از اعتراض وی به نحوه دادرسی و درخواست واخواهی مجدد وی تشکیل شده بود توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان اردبیل منتقل شده است.

شعبه دوم دادگاه انقلاب تبریز در تاریخ ۲۳ بهمن ۹۷، درخواست واخواهی این شهروند را رد و محکومیت او به ۱۰ ماه حبس از بابت اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام و به نفع گروه‌های مخالف نظام” راتایید کرده است. تاکنون نیز گمانه ها از حضور ایشان در زندان جهت تحمل محکومیت مورد اشاره بود اما با تفهیم اتهامات جدید مشخص شده که پرونده دیگری علیه ایشان مفتوح شده است.

لازم به یادآوری است که عباس لسانی سوابق متعدد بازداشت و محکومیت به دلایل عقیدتی را در کارنامه خود دارد، در یکی از آخرین موارد در تاریخ ۱۱ تیرماه چند روز پیش از گردهمایی سالانه “قلعه بابک” عباس لسانی همراه با سه شهروند دیگر ساکن اردبیل توسط مأموران اداره اطلاعات این شهرستان بازداشت و سپس در روز چهارشنبه ۲۰ تیرماه با تودیع وثیقه ۵۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شد. آقای لسانی ویدیویی از خود مبنی بر تشویق افراد برای حضور در این مراسم منتشر کرده بود.

ترک (آذربایجانی) های ایران مانند سایر جمعیت‌های اتنیکی کشور در معرض تضییع نظام‌مند حقوق پایه‌ای قرار دارند، هر چند این تبعیض در مورد آنها کمتر شکل مذهبی دارد و عمدتا بر مباحث فرهنگی و هویتی استوار است.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.