در پی بی مبالاتی حمام فین کاشان نم کشید

جمعه, ۱۵ام اردیبهشت, ۱۳۹۱
اندازه قلم متن

در پی باز ماندن شیر آب پشت بام در حمام تاریخی فین کاشان، این بنای متعلق به دوران قاجاریه دچار رطوبت شدیدی شده است

حسین یزدان‌مهر، سرپرست اداره میراث فرهنگی کاشان به خبرگزاری کار ایران گفته آب کاملا به داخل حمام نفود کرده و باعث آسیب و خسارت به بنا شده و دیوارهای آن نم کشیده است.

این اتفاق زمانی رخ داده که این حمام برای بازسازی بخش های فرسوده به یک پیمانکار سپرده شده بود اما بنابر گزارش‌ها، به دلیل بی توجهی شیر آب پشت بام از شب تا صبح باز مانده و آب به بخش هایی از حمام نفوذ کرده است.

مرمت حمام تاریخی فین کاشان از ۱۵ فروردین‌ماه سالجاری آغاز شده بود.

حمام باغ فین در جنوب باغ تاریخی فین در نزدیکی کاشان قرار گرفته است. این بنا که به حمام کوچک و حمام بزرگ شهرت یافته در قسمت جنوبی این باغ قرار دارد که حمام کوچک آن متعلق به دوره صفویه و همراه با بنای اولیه باغ فین ساخته شده و حمام بزرگ آن در دوران قاجاریه به وسیله فتحعلی شاه احداث شده است.

سرپرست اداره میراث فرهنگی کاشان در خصوص تامین هزینه خسارت این بنا گفته که “پیمانکار متعهد شده خسارت به حمام را با هزینه شخصی خود پرداخت کند.”

ساخت باغ فین به دوران شاه‌عباس اول نسبت داده شده و سازمان میراث فرهنگی ایران طراح باغ را غیاث‌الدین جمشید کاشانی معرفی کرده است.

مجموعه باغ فین حدود ۲۵ هزار متر مربع مساحت دارد.

امیرکبیر، صدراعظم ناصرالدین شاه، به دستور وی در گرمخانه حمام کوچک و درکنار حوض مرمرینی که در میان گرمخانه وجود دارد به قتل رسید.

باغ فین کاشان، باغی سنتی و تاریخی در شش کیلومتری جنوب کاشان و دو کیلومتری شرق تپه های تاریخی سیلک واقع شده است.

این بنا در ۱۵ آذرماه سال ۱۳۱۴ در آثار ملی به ثبت رسید و بعد از تلاشی چند ساله، یونسکو نیز در سال گذشته آن را در فهرست میراث جهانی ثبت کرد.
از: بی بی سی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها:

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.