اعتصاب در پالایشگاه آبادان

چهارشنبه, ۲۲ام اسفند, ۱۳۹۷
اندازه قلم متن

– کارگران می‌گویند کارفرما پرداخت عیدی کارگران پیمانکاری بخش تعمیرات پالایشگاه آبادان را به تأخیر انداخته است.
– اعتصاب‌کنندگان می‌گویند کارفرما دستور هیئت مدیره پالایشگاه آبادان را مبنی بر پرداخت کامل حق سنوات کارگران بر اساس ۳۰ روز اجرا نمی‌کند.
– این اعتصاب در حالی از روز گذشته آغاز شده است که عیدی بیش از ۹۰ کارگر پیمانکاری بخش حمل‌ و نقل پالایشگاه آبادان نیز هنوز پرداخت نشده است.

کارگران بخش تعمیرات پالایشگاه آبادان از روز سه‌شنبه ۲۱ اسفندماه در اعتراض به پرداخت نشدن چند ماهه حقوق و مزایای شغلی دست به اعتصاب زده‌اند. تعداد این کارگران بیش از ۲۱۰ نفر گزارش شده است.

کارگران بخش تعمیرات پالایشگاه آبادان زیر مسئولیت شرکت پیمانکاری «نسیم پاک» در کارگاه مرکزی مشغول کار هستند و علت اصلی برگزاری این تجمع را جدا از پرداخت نشدن به‌موقع حقوق، اعتراض به بی‌توجهی پیمانکار به پرداخت سنوات، عیدی، پاداش و حق مرخصی خود عنوان کرده‌اند.

کارگران خواسته اصلی خود را دریافت حق سنوات بر اساس نامه ابلاغ شده هیئت مدیره به پیمانکاران مطرح کرده و گفته‌اند: «جدا از اینکه کارفرما پرداخت عیدی کارگران پیمانکاری بخش تعمیرات پالایشگاه آبادان را به تأخیر انداخته، دستور هیئت مدیره پالایشگاه آبادان را مبنی بر پرداخت کامل حق سنوات کارگران بر اساس ۳۰ روز اجرایی نمی‌کند.»

به گفته اعتصاب‌کنندگان قوانین قانون کار در مناطق ویژه و آزاد اقتصادی شیوه محاسبه سنوات خدمتی را بر مبنای ۱۵ روز تعیین کرده است اما هیئت مدیره پالایشگاه، پیمانکاران این مجتمع را موظف کرده سنوات کارگران تحت مسئولیت خود را بر اساس ۳۰ روز پرداخت کنند.

کارگران همچنین نسبت به وضعیت حق مرخصی خود اعتراض دارند و گفته‌اند که بر اساس قانون کنونی کار، هر کارگر می‌تواند ماهیانه دو و نیم روز مرخصی با حقوق استفاده کند، اما در مناطق آزاد نه تنها به کارگران امکان استفاده از چنین حقی داده نمی‌شود بلکه در مواردی پیمانکاران در پایان ماه بابت فعالیتی که کارگر در دوره مرخصی قانونی خود انجام داده است، پولی پرداخت نمی‌کنند.

امرالله قربانی یکی از مسئولان شرکت نسیم پاک و کارفرمای کارگران اعتصاب کننده در گفتگو با خبرگزاری ایلنا گفته است: «طبق قانون مناطق ویژه اقتصادی شیوه محاسبه سنوات خدمتی بر مبنای ۱۵ روز است.»

او با بیان اینکه مدیریت پالایشگاه آبادان که مورد ادعای کارگران است مرجع قانونی نیست، افزوده است: «نامه‌ای که هیئت مدیره پالایشگاه آبادان برای پرداخت سنوات کامل بر مبنای ۳۰ روز ابلاغ کرده، موعد زمانی دارد و شامل حال این کارگران نمی‌شود.»

قربانی مدعی شده است که مطالبات مزدی کارگران واحد تعمیرات تقریبا به‌روز پرداخت می‌شود و در مورد پرداخت عیدی و سنوات هم اگر کارگران برگه‌های تسویه خود را امضا کنند، عیدی و سنوات خود را طبق قانون مناطق آزاد سریعاً دریافت خواهند کرد.

با این وجود کارگران می‌گویند چند ماه مزایای شغلی و سنوات خود را طلبکار هستند و کارفرما زیر بار پرداخت آن نمی‌رود.

این اعتصاب در حالی از روز گذشته آغاز شده است که عیدی بیش از ۹۰ کارگر پیمانکاری بخش حمل‌ و نقل پالایشگاه آبادان نیز هنوز پرداخت نشده است. سیروس افراشی نماینده پیمانکار گفته است برای پرداخت عیدی کارگران بخش حمل و نقل منتظر دریافت سود مدیریتی هستیم.

کارگران پیمانکاری بخش حمل و نقل پالایشگاه آبادان در روزهای پایانی سال نگران تأمین نیازهای خانواده‌های خود برای نوروز هستند و می‌گویند که «تأخیر در پرداخت عیدی‌ها نگران‌کننده است. همه کارگران قرارداد مستقیم عیدی خود را با مطالبات سال جاری دریافت کرده‌اند اما ما کارگرانی که تحت مسئولیت پیمانکار مشغول کاریم، هنوز امکان دریافت عیدی نداشته‌ایم.»

از: کیهان لندن


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها:

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.