یک زندانی در زندان زاهدان اعدام شد

شنبه, 25ام اسفند, 1397
اندازه قلم متن

خبرگزاری هرانا – سحرگاه روز جاری، یک زندانی متهم به “قتل” در زندان زاهدان اعدام شد. این زندانی صبح روز گذشته جهت اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سحرگاه امروز شنبه ۲۵ اسفندماه ۹۷، یک زندانی در زندان زاهدان اعدام شد.

هویت این زندانی، عنایت الله توتازهی، فرزند عبدالصمد، ۲۵ ساله، مجرد، با اتهام “قتل” از بند ۳ زندان زاهدان توسط هرانا احراز شده است.

این زندانی که در سال ۹۰ به اتهام “قتل” بازداشت و سپس به اعدام محکوم شده بود، روز جمعه ۲۴ اسفندماه، جهت اجرای حکم به یکی از سلول‌های انفرادی زندان زاهدان منتقل شده بود.

اعدام عنایت الله توتازهی تا لحظه تنظیم این گزارش توسط مراجع رسمی اطلاع رسانی نشده است.

همچنین محسن بامری، که روز چهارشنبه ۱۵ اسفندماه از بند ۳ زندان زاهدان جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده بود، روز گذشته با کسب مهلت از اولیای دم مقتول جهت جلب رضایت آنها موقتاً به بند بازگردانده شده است.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یک ساله (اول ژانویه ۲۰۱۸ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۱۸) دست‌کم ۲۳۶ شهروند اعدام شدند و ۱۹۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۶ کودک-مجرم اشاره کرد و همین‌طور به محل اجرای ۱۳ حکم اعدام که در ملأعام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

برای اطلاعات بیشتر به گزارش سالانه میلادی هرانا (ویژه ۲۰۱۸) مراجعه کنید.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.