نقش جمهوری اسلامی در بحران اقتصادی نوار غزه

چهارشنبه, 29ام اسفند, 1397
اندازه قلم متن

کیهان لندن – احمد رأفت – برای اولین بار از سال ۲۰۰۷ که اسلامگرایان حماس کنترل نوار غزه را به دست گرفتند، در این باریکه تظاهراتی گسترده علیه مقامات محلی برگزار شد. ساکنان نوار غزه چهار روز، از پنجشنبه ۱۴ مارس تا یکشنبه ۱۷ مارس، بطور مداوم به خیابان آمدند تا علیه سیاست های اقتصادی دولت حماس که با مالیات‌های جدید باعث گرانی ناگهانی مواد غذایی شده، اعتراض کنند. اعتراض‌هایی که در محلات فقیرنشین خان یونش و دیرالبلح آغاز شد ولی بلافاصله تمام نوار غزه را در بر گرفت.

ابورحمان سعد، روزنامه‌نگار مستقلی که در نوار غزه با رسانه های غربی همکاری دارد، به کیهان لندن می‌گوید: «اعتراض‌ها اگرچه به دلیل گرانی آغاز شد، ولی حکایت از نارضایتی مردم از کل وضعیت اقتصادی و فساد رو به گسترش دولت حماس دارد. مردم از دست حماس و سیاست‌های غیرمسئولانه‌اش که منجر به محاصره اقتصادی این منطقه همزمان از سوی اسرائیل و مصر شده به ستوه آمده‌اند.»

در نوار غزه حدود دو میلیون نفر در تنها ۳۶۵ کیلومتر مربع زندگی می‌کنند و سال‌ها است که عمده فعالیت‌های اقتصادی در این باریکه به دلیل سیاست‌های حماس تعطیل شده‌اند. ابورحمان سعد می‌گوید «مالیات‌های جدیدی که دولت حماس به دلیل کمبود منابع مالی و بودجه وضع کرده است، نتیجه‌ی کاهش کمک‌های مالی جمهوری اسلامی، ترکیه و قطر هستند که عمده بودجه دولت در غزه را تامین می‌کردند. ایران با اجرایی شدن تحریم‌های جدید آمریکا، این کمک‌ها را به صورت چشمگیری کاهش داده است. حدس زده می‌شود که در ماه‌های آینده به دلیل مشکلات مالی خود کاملا حذف خواهد کرد. ترکیه نیز که یکی دیگر از حامیان حماس است در وضعیت مشابهی قرار دارد و در چند ماه گذشته کمک‌هایش را به مقدار ۵۰ درصد کاهش داده است.»

این روزنامه‌نگار فلسطینی در ادامه گفتگو با کیهان لندن می‌گوید «در سه روز نخست که مردم در خیابان‌های علیه گرانی و فساد اعتراض می‌کردند با واکنش بسیار خشن نیروهای امنیتی حماس مواجه شدند. ده‌ها نفر زخمی و مجبور به مراجعه به بیمارستان و درمانگاه‌ها شدند. چندصد نفر هم بازداشت شدند، که ۱۷ نفر از آنها روزنامه‌نگارانی بودند که برای پوشش اخبار این اعتراض‌های در خیابان‌ها حضور داشتند. هفت نفر از این روزنامه‌نگاران هنوز در بازداشت بسر می‌برند، چهار نفر از عکاسان و فیلمبرداران هم مجروح و بستری شده‌اند.»

ابورحمان سعد در ادامه می‌افزاید: «رأفت القدره، مدیر دفتر شبکه تلویزیون ملی فلسطین غزه نیز شبانه در خانه‌اش توسط مامورین امنیتی حماس ربوده شد و خبری از محل نگهداری او در دست نیست.» رهبران حماس دولت خودگردان فلسطین و رئیس آن محمود عباس را متهم به «تشویش اذهان عمومی» و «دعوت مردم به شورش» می‌کنند. اتهامی که دولت خودگردان فلسطین رد می‌کند. سخنگوی محمود عباس، رئیس دولت خودگردان فلسطین، از بازداشت برخی از رهبران جنبش فتح در نوار غزه می‌گوید. روزنامه‌نگار فلسطینی در غزه این خبر را تائید می‌کند و می‌گوید «حداقل چهار تن از مسئولین فتح در نوار غزه غیر از رأفت القدره از روز یکشنبه ناپدید شده‌اند و اطلاعی از آنها در دست نیست.»

ابورحمان سعد می‌گوید «زندگی در نوار غزه آنقدر سخت شده است که احتیاجی نیست کسی مردم را تشویق به اعتراض کند. شکم‌های گرسنه و پدران بیکار که نمی‌توانند نانی بر سر سفره زن و بچه‌هایشان بگذارند، برای اعتراض احتیاج به دعوت کسی ندارند. وضع آنقدر خراب است که مردم دیگر از سرکوب و اختناق هم ترسی ندارند و به خیابان ریخته‌اند.» این روزنامه‌نگار فلسطینی می‌افزاید «سیاست‌های اشتباه حماس که از تهران و آنکارا دیکته می‌شوند، باعث شدند که نه تنها اسرائیل مرزهای خود با نوار غزه را ببندد، بلکه مصر نیز سیاست مشابهی را اتخاذ کند، عملا ما در زندان بزرگی زندگی می‌کنیم که راهی به خارج ندارد.»

ابورحمان سعد در پایان گفتگو با کیهان لندن یادآوری می‌کند که «تا کنون کلیه تلاش‌های حکومت خودگردان برای پایان دادن به جداسازی سیاسی نوار غزه از کرانه باختری رود اردن که خواست حماس است بی‌نتیجه مانده و وضعیت ما که در این بخش از فلسطین زندگی می‌کنیم با فلسطینی‌های کرانه باختری قابل مقایسه نیست.» این روزنامه‌نگار معتقد است «موشک‌پرانی‌های حماس و جهاد اسلامی، با استفاده از موشک‌هایی که جمهوری اسلامی از طریق حزب‌الله لبنان در اختیار آنها قرار می‌دهد، امکان هرگونه توافق و آتش‌بس با اسرائیل را به صفر رسانده است و تا زمانی که این محاصره اقتصادی پایان نیابد، وضعیت تغییری نخواهد یافت. سیاست ایران در غزه «هر چه بدتر، بهتر» است. آنها می‌خواهند هرگونه امکان گفتگو با اسرائیل را به صفر برسانند تا بتوانند خود را به عنوان مهمترین حامی فلسطینی‌ها جا بزنند. سیاستی که در کرانه باختری خریدار ندارد، ولی در نوار غزه تا کنون سیاست اجرائی حماس بوده است.»

حماس و جهاد اسلامی در فهرست گروه‌های تروریستی اتحادیه اروپا و آمریکا قرار دارند. یکی از دوازده شرطی که مایک پمپئو، پس از خروج آمریکا از برجام، برای مذاکره با جمهوری اسلامی تعیین کرده، قطع حمایت تهران از این دو گروه فلسطینی است. در سپتامبر گذشته، بانک جهانی در گزارشی، وضعیت اقتصادی در غزه را «انفجاری» خواند. در این گزارش آمده است که ۵۰ درصد مردم این باریکه زیر خط فقر زندگی می‌کنند و بیکاری از مرز ۷۰ درصد گذشته است.

از: گویا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.