بیش از ۱۰۰ هزار اهوازی در معرض خطر سیل/ مناطق پرجمعیت”عندو”،”ملاشیه”و “سیاحی” در محاصره آب/ باز شدن کانال سلمان اشتباه بود

سه شنبه, 20ام فروردین, 1398
اندازه قلم متن
بیش از 100 هزار اهوازی در معرض خطر سیل/ مناطق پرجمعیت"عندو"،"ملاشیه"و "سیاحی" در محاصره آب/ باز شدن کانال سلمان اشتباه بود

ایلنا – نماینده خوزستان در شورای عالی استان ها با بیان اینکه بیش از ۱۰۰ هزار نفر از مردم برخی مناطق اهواز در معرض خطر سیل قرار دارند، گفت: باز شدن کانال سلمان اشتباه بود و با توجه به فرسودگی این کانال نباید اساسا آن را باز می کردند.

سید محسن موسوی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا اظهار داشت: وضعیت در شهر اهواز اصلا عادی نیست و خطر سیل هر لحظه برخی مناطق پرجمعیت این شهر را تهدید می کند.

وی افزود: آب سد کرخه از طریق سد سلمان از شمال غرب اهواز وارد کیانشهر شده و ورزشگاه غدیر و میدان تره‌بار را محاصره کرده و با منحرف کردن آن به سمت منطقه عندو و ملاشیه که دو منطقه حاشیه‌ای و پرجمعیت هستند، مردم این مناطق را در خطر سیل قرار داده است.

وی افزود: نیروهای امدادی و مردمی تلاش کردند مسیر آب را به سمت تالاب‌ها هدایت کنند ولی متاسفانه شب گذشته با وجود تلاش‌های صورت گرفته حجم آب زیادی وارد منطقه “عندو” شد و در خیابان‌های منطقه آب در حال پیشروی است. نیروهای امدادی و مردمی در این منطقه مستقر شده اند تا شاید بشود مسیر آب را از طریق کانال حمیدیه مسدود کنند.

موسوی در ادامه گفت: کانال سلمان نباید به سمت اهواز باز می‌شد و این اقدام بسیار اشتباهی بود. در واقع اهواز از طریق رودخانه کارون تحت خطر جدی قرار داشت نه از طریق سد کرخه ولی متاسفانه با بستن کانال سلمان، آب رودخانه کرخه را به این کانال و به سمت اهواز باز کردند که این کار بسیار اشتباه بود و نباید آب این کانال را باز می‌کردند.

وی ادامه داد: در حال حاضر مدیریت این حجم آب برای‌ نیروهای مستقر در منطقه دشوار شده چرا که کانال‌ها سال‌ها بدون آب ماندند و فرسوده شدند و با ورود آب به آنها از چندین نقطه دچار شکستگی شدند.

نماینده خوزستان در شورای عالی استان ها عنوان کرد: نیروهای مردمی شب گذشته تا صبح کیسه‌های خاک را در مسیر آب قرار می‌دادند تا مانع از پیشروی آن شوند ولی متاسفانه کار موفقیت‌آمیزی نبود و ساعت ۵ صبح امروز سیل‌بنده عندو دچار شکستگی شد و آب این منطقه را فراگرفت. در حال حاضر مسئولان در منطقه حضور دارند و با انتقال تجهیزات به منطقه تلاش می کنند تا شاید بتوانند جلوی آب را بگیرند.

وی گفت: به مردم این مناطق هیچگونه هشداری در مورد سیلاب داده نشده و حتی اگر رودخانه کارون هم طغیان می‌کرد آب به این منطقه نمی‌رسید چرا که در منطقه غرب اهواز قرار دارد و از رودخانه کارون فاصله دارد ولی متاسفانه از طریق رودخانه کرخه این بار غافلگیر شدند و تازه به مردم هشدار داده شده که منطقه را هرچه سریع‌تر تخلیه کنند و مسئولان و نیروهای مردمی در تلاش هستند که هرچه زودتر بتوانند سیل‌بندی را در مسیر آب قرار دهند تا شاید بشود آن را مدیریت کرد.

موسوی ادامه داد: مناطق عنده، ملاشیه و سیاحی در حاشیه‌ شهر اهواز و با بیش از ۱۰۰ هزار نفر جمعیت در معرض خطر جدی سیل هستند و از طریق سد سلمان تهدید می شوند. این کانال را باید هرچه زودتر مسدود کنند و نباید از ابتدا کانال در این منطقه باز می‌شد. از سوی دیگر سد کرخه را باید تنظیم کنند چرا که دبی آب بسیار بالا آمده و با توجه به شرایط هوای امروز اهواز که بارانی است، هدایت این آب کار بسیار مشکلی است.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.