پمپئو به روسیه، کوبا و ایران برای حمایت از ونزوئلا هشدار داد

دوشنبه, 26ام فروردین, 1398
اندازه قلم متن

وزیر امور خارجه ایالات متحده گفت، حمایت از دولت مادورو برای کوبا و روسیه هزینه‌بر خواهد بود. او جمهوری اسلامی را بزرگ‌ترین حامی تروریسم بین‌المللی خواند. دولت ایران به اظهارات مایک پمپئو واکنش نشان داد.

    
مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا و ایوان دوکو، رئیس جمهوری کلمبیامایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا و ایوان دوکو، رئیس جمهوری کلمبیا

وزیر امور خارجه ایالات متحده در ادامه سفر آمریکای جنوبی خود به کلمبیا رفت. او روز یکشنبه، ۲۵ فروردین (۱۵ آوریل) هنگام ملاقات با ایوان دوکو، رئیس جمهوری کلمبیا، اظهار داشت: «ایالات متحده آمریکا و کلمبیا خواهان آینده‌ای بهتر برای مردم ونزوئلا هستند».

دوکو نیز خطاب به شهروندان ونزوئلایی گفت: «ما برای سرنگون کردن دیکتاتوری در کنار شما هستیم».

مایک پمپئو به روسیه و چین در رابطه به دلیل حمایت از دولت ونزوئلا هشدار داد و گفت، پشتیبانی از نیکلاس مادورو برای این کشورها “هزینه‌هایی” خواهد داشت.

حکومت سوسیالیستی کوبا در قبال واردات نفتی ونزوئلا شماری پزشک به این کشور اعزام کرده است. کوبا بخشی از ارز مورد نیاز خود را از طریق فروش نفت ونزوئلا تأمین می‌کند.

در حال حاضر به دلیل بحران عمیق اقتصادی در ونزوئلا صادرات نفت این کشور به کوبا به نصف کاهش یافته و به ۵۰ هزار بشکه در روز رسیده است.

نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا از جانب چین، روسیه و کوبا حمایت می‌شود و ایالات متحده و چند کشور دیگر پشتیبان خوان گوایدو، رهبر اپوزیسیون و رئیس جمهور خودخوانده ونزوئلا هستند.

روز شنبه (۲۴ فروردین) استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری ایالات متحدهاعلام کردکه کشورش پس از برکناری مادورو به دولت جدید در کاراکاس ۱۰ میلیارد دلار کمک مالی خواهد کرد.

“مرزها را باز کنید!”

مایک پمپئو پس از ملاقات با مقامات بلندپایه دولتی کلمبیا از یک اروگاه پناهجویان ونزوئلایی در شهر مرزی کوکوتا دیدن کرد. او در یک سخنرانی که خبرگزاری آلمان آن را “احساسی” توصیف کرده، از رئیس جمهوری ونزوئلا خواست، مرزها را برای ورود کالاهایی که برای کمک به نیازمندان ونزوئلا به کلمبیا ارسال شده باز کند.

دولت مادورو تاکنون از ورود کمک‌های خارجی به شهروندان این کشور جلوگیری کرده است.

ونزوئلا با بحران اقتصادی شدیدی روبرو شده که به گفته کارشناسان حاصل مدیریت نادرست، فساد اداری و تحریم‌های بین‌المللی است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

نیکلاس مادورو تحریم‌های آمریکا را دلیل اصلی بحران اقتصادی کشورش می‌داند.

سه میلیون و ۴۰۰ هزار ونزوئلایی از کشورشان فرار کرده‌اند و به کشورهای همسایه پناه برده‌ا‌ند. سازمان ملل تخمین زده است که شمار پناهجویان ونزوئلایی در سال جاری میلادی به پنج میلیون و ۳۰۰ هزار نفر می‌رسد.

حمله لفظی به ایران

وزیر امور خارجه ایالات متحده بار دیگر از حمایت جمهوری اسلامی از دولت مادورو انتقاد کرد. او در مصاحبه با صدای آمریکا، ضمن اشاره به راه‌اندازی پرواز مستقیم بین تهران و کاراکاس اظهار داشت که جمهوری اسلامی “بی‌شک” در فعل و انفعالات آمریکای جنوبی دخالت می‌کند.

پمپئو همچنین اظهار داشت: «جمهوری اسلامی ایران از حزب‌الله، از گروه‌های تبهکار بین‌المللی و از تلاش‌های تروریستی در سراسر منطقه حمایت می‌کند.»

عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران این اظهارات وزیر امور خارجه آمریکا را “مضحک” خواند و گفت: «آمریکای ترامپ می‌خواهد همچون قرن نوزدهم آمریکای لاتین را تبدیل به حیاط خلوت خود نماید، غافل از اینکه ملت‌های جهان و آمریکای لاتین بیدار شده‌اند و چرخ زمان به عقب باز نمی‌گردد.»

به گفته موسوی، کارشناسان ایرانی در ونزوئلا به بهبود سیستم آب و برق این کشور کمک می‌کنند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.