هویت زندانی اعدام شده در زندان اردبیل احراز شد

چهارشنبه, ۴ام اردیبهشت, ۱۳۹۸
اندازه قلم متن

خبرگزاری هرانا – هویت یک زندانی که روز پنجشنبه گذشته در زندان اردبیل اعدام شده بود احراز شد. این زندانی پیشتر از بابت اتهام “تجاوز” به اعدام محکوم شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز پنجشنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۸ یک زندانی در زندان اردبیل که پیشتر از بابت اتهام “تجاوز” به اعدام محکوم شده بود اعدام شد.

پس از بررسی های میدانی، هرانا هویت این زندانی را “ولی زندیان، فرزند حسن، ۴۵ ساله” احراز کرد.

بر اساس اطلاعات دریافتی، ولی زندیان از سه سال پیش در زندان اردبیل به سر می‌برد. وی سرانجام روز پنجشنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۸ در همین زندان اعدام شد.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۱۸ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۱۸) دست‌کم ۲۳۶ شهروند اعدام شدند و ۱۹۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۶ کودک-مجرم اشاره کرد و همین‌طور به محل اجرای ۱۳ حکم اعدام که در ملآعام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.