یک زندانی در زندان اردبیل اعدام شد

شنبه, 14ام اردیبهشت, 1398
اندازه قلم متن

خبرگزاری هرانا – سحرگاه امروز، حکم اعدام یک زندانی که پیشتر از بابت اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بود، در زندان اردبیل اجرا شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سحرگاه امروز شنبه ۱۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸، یک زندانی در زندان اردبیل اعدام شد.

هویت این زندانی، علی علایی، حدوداً ۳۰ ساله، متاهل، با اتهام “قتل” از بند ۲ زندان اردبیل توسط هرانا احراز شده است.

این زندانی روز پنج‌شنبه ۱۲ اردیبهشت‌ماه، جهت اجرای حکم به یکی از سلول‌های انفرادی زندان اردبیل منتقل شده بود.

یک منبع نزدیک به خانواده این زندانی با اعلام این خبر به هرانا گفت: “علی علائی حدود ۴ سال پیش همراه با همسرش به اتهام “قتل” بازداشت شدند. آقای علائی بعد از مدتی به اعدام محکوم شد و این حکم نهایتا صبح امروز اجرا شد. همسر آقای علائی نیز به ۱۵ سال حبس محکوم شد و هم‌اکنون در بند زنان زندان اردبیل دوران محکومیت خود را سپری می‌کند”.

اعدام علی علائی تا لحظه تنظیم این گزارش توسط مراجع رسمی اطلاع رسانی نشده است.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۱۸ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۱۸) دست‌کم ۲۳۶ شهروند اعدام شدند و ۱۹۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۶ کودک-مجرم اشاره کرد و همین‌طور به محل اجرای ۱۳ حکم اعدام که در ملآعام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.