بدون ارائه حکم قضایی، خانواده بهایی قهرمان موتورکراس ایران از ادامه فعالیت ورزشی محروم شدند

دوشنبه, ۱۶ام اردیبهشت, ۱۳۹۸
اندازه قلم متن

خبرگزاری هرانا – شهرزاد نظیفی، شهروند بهایی و از قهرمانان و مربیان موتورکراس بانوان در ایران که در آبان ماه سال گذشته بازداشت و پس از ۱۵ روز با تودیع قرار وثیقه آزاد شده بود، بدون طی شدن روند دادرسی و بدون دریافت حکم قضایی به همراه سایر اعضای خانواده خود از حضور در پیست های موتورسواری، شرکت در مسابقات، تمرینات و آموزش دادن موتورسواری محروم شده است. شهرزاد نظیفی، همسرش مهرشاد نراقی و دو فرزندشان مرآت و نورا، همگی از قهرمانان موتورکراس ایران بوده و شهرزاد نظیفی و دخترش نورا نراقی از پیشگامان موتورکراس زنان در کشور هستند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، شهرزاد نظیفی، مهرشاد نراقی و فرزندانشان که همگی از پیش گامان و قهرمانان موتورکراس و از شهروندان بهایی ایران هستند بدون دریافت حکم قضایی از ورود و استفاده از پیست های موتورسواری محروم شده‌اند.

شهرزاد نظیفی در تاریخ ۲۷ آبان‌ماه سال گذشته توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از ۱۵ روز با تودیع قرار وثیقه ۷۰۰ میلیون تومانی و تا پایان مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شده بود. علیرغم عدم رسیدگی به پرونده و بلاتکلیفی چندماهه خانم نظیفی، پارکینگ محل نگهداری موتورهای خانواده ایشان که مقداری از لوازم شخصی این خانواده نیز در آن محل بوده پلمب شده و موتورهای ایشان نیز توقیف شده است.

محمدهادی عرفانیان کاسب، وکیل مدافع خانم نظیفی در گفتگو با گزارشگر هرانا گفت: “خانواده خانم نظیفی بدون اینکه حکم قضایی دریافت کنند از حضور در پیست‌های موتورسواری، شرکت در مسابقات، تمرینات و آموزش موتورسواری محروم شده‌اند. این درحالی است که هیچ نهادی مسئولیت این محدودیت را قبول نکرده و حکمی بابت آن صادر نشده است. در آخرین مورد حتی از حضور شهرزاد نظیفی جهت تماشای مسابقه موتورکراس نیز جلوگیری شده است”.

محدودیت ایجاد شده برای این خانواده بهایی در حالی بوده است که مرآت نراقی، پسر ۳۰ ساله این خانواده که از چهار سالگی زیر نظر پدر آموزش دیده و سابقه چندین دوره قهرمانی موتورکراس کشوری را نیز دارد، علیرغم آمادگی کامل، از شرکت در راند پایانی مسابقات موتورکراس کشوری و المپیک استعدادیابی در آذرماه سال گذشته محروم شده است.

مرآت نراقی علیرغم دارا بودن عنوان قهرمانی پیشتر نیز به دلیل اعتقاد به آئین بهایی از اعزام به مسابقات برون مرزی محروم بوده است.

این وکیل دادگستری همچنین افزود: “علیرغم مراجعه به فدراسیون و مکاتبه با وزارت ورزش و حراست این وزارت تاکنون هیچ پاسخی داده نشده و هیچ نهادی مسئولیت این دستور را به عهده نمی‌گیرد، با این حال با توجه به عدم احضار به دادسرا و بلاتکلیف بودن این خانواده تنها موردی که می‌دانیم این است که نهاد بازداشت کننده خانم شهرزاد نظیفی وزارت اطلاعات استان تهران بوده است”.

لازم به ذکر است شهرزاد نظیفی و دخترش نورا نراقی هر دو از قهرمانان و پیشگامان موتورکراس زنان در کشور هستند و مهرشاد نراقی همسر خانم نظیفی نیز از قهرمانان با سابقه این رشته در سال‌های میانی دهه پنجاه خورشیدی بوده است.

گفتنی است مدتی پیش از بازداشت خانم نظیفی نیروهای امنیتی در تاریخ ۱۹ آبان نیز به منزل وی و همسرشان مهرشاد نراقی رفته و محل را طی چند ساعت تفتیش کرده بودند.

پیشتر یک منبع نزدیک به خانواده خانم نظیفی به گزارشگر هرانا گفته بود: “ظهر روز یکشنبه ۲۷ آبان ۹۷ نیروهای امنیتی خانم نظیفی را که در مسیر پیست موتورسواری بودند بازداشت و ابتدا به همراه ایشان به پیست موتورسواری رفته و نورا نراقی فرزند ایشان را نیز سوار خودرو کرده و به منزل ایشان رفتند. پس از حدود ۵ ساعت تفتیش منزل و ضبط تعدادی از وسایل شخصی از جمله کتاب‌ها، تلفن همراه و لپ‌تاپ با نشان دادن حکم جلب، خانم نظیفی را بازداشت و به همراه خود بردند. مامورین در حین ضبط لوازم شخصی در اقدامی عجیب کلیه تقدیرنامه‌ها، لوح های قهرمانی و جوایز و مدارک مربوط به مسابقات موتورکراس را نیز ضبط کرده و با خود برده‌اند”.

شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.